Mensen afschrijven is slecht idee, zegt criminoloog Julia Shaw Ook slecht: iemand doodzwijgen 18 Iedereen heeft recht op een tweede kans, ook misdadigers, stelt bestsellerauteur Julia Shaw. In haar nieuwe boek concludeert ze dat niemand honderd procent goed of slecht is. Ook u niet, nee. at we misdadigers zo vaak afdoen als gestoord, gek, of monsterachtig is volgens de Canadese forensisch psy choloog Julia Shaw (1987) volledig verklaarbaar. Zouden we ze normaal vinden, dan zou dat namelijk betekenen dat ook wij, normale mensen, tot gruwelijkheden in staat zijn. En dat is raar, ongemakkelijk, pijn lijk en toch - Shaws belangrijkste punt - de waarheid. Bewijs te over, vertelt Shaw die in een Am sterdams hotel is neergestreken ter promotie van haar boek Het kwaad. De psychologie van onze duistere kant. Zo haalt ze de 'lieve huisva ders' aan die op internet plots 'baggerspuiende bedreigers' worden. En de Amerikaanse mili tairen die in Abu Ghraib hun Iraakse gevange nen folterden. ,,Die werden in feite net zo cri mineel als de mensen die ze bewaakten.'' ,,We vinden het heel moeilijk om hen als nor maal te zien, want we vinden dierenseks door gaans nogal goor, toch? Maar, echt, als u met een zoöfiel kennis zou maken, merkt u niks bijzonders. Ze hebben geen geestelijke stoor nis. En het interessante is dat deze mensen hun relatie met bijvoorbeeld een paard net zo be schrijven als een mens zijn relatie met een mens beschrijft. 'Ze is zo stoer, zo sterk, zo be trouwbaar'. Ik vraag me serieus af of we dieren- seks écht zo erg moeten vinden. Want uitein delijk zijn we allemaal dieren, toch? En seks tussen verschillende soorten komt overal in het dierenrijk voor. Het enige wat je er tegen kan hebben, is dat dieren geen 'toestemming' geven. Maar goed, dan kunnen we ook een hele discussie starten over de vraag of je überhaupt dieren als huisdier mag inlijven.'' ,,Ook IS-strijders worden vaak weggezet als verpersoonlijking van het kwaad maar onder zoek leert ons dat het vaak om hele - daar gaat- ie weer - 'normale' mensen gaat. Ze hebben geen mentale stoornis, ze zijn niet 'anders'. Ze hebben alleen, vaak op jonge leeftijd, een heel verkeerd besluit genomen. Moeten we ze daarom voor altijd afschrijven?'' ,,Voor je me verkeerd begrijpt: ik vind dat deze mensen bestraft moeten worden. Maar ik vind niet dat we ze definitief de rug toe moeten ke ren. Dat is nu net de centrale boodschap van mijn boek. Dat iemand één keer een slechte be- slissing neemt, betekent niet dat die persoon intrinsiek slecht ^s. Het is bovendien een ge vaarlijke strategie om mensen daar maar te la ten stikken, om ze zelfs statenloos te maken, zoals nu gebeurt. Weldra zwerven er mensen rond die niks meer te verliezen hebben.'' ,,Omdat pedofilie zo'n gevoelig onderwerp is, wordt het in populairwetenschappelijke boe ken vaak vermeden. Ik wilde het per se wel in dit boek hebben. We moeten namelijk accepte ren dat er in onze maatschappij mensen zijn die op kinderen vallen, dat die er altijd zijn ge weest. En we moeten een onderscheid maken tussen pedofielen die niet over de schreef gaan en pedofielen die dat wel doen. Twee derde doet niks met hun gevoelens voor kinderen. En, ja, ik vind persoonlijk dat we meer begrip voor pedofielen moeten tonen. Daar komen we veel verder mee dan zoiets afschuwelijks roe pen als 'ze moeten allemaal dood'. Als er begrip is in de maatschappij, wordt het makkelijker voor pedofielen om hulp te vragen en gaan ze misschien niet over tot misbruik. Want dat misbruik is natuurlijk onaanvaardbaar.'' ,,En toch is het goed dat de documentaire er is. Die leert ons namelijk verder kijken dan ste reotypen. Ik ben tegen stereotypen. In dit geval is de kindermisbruiker niet iemand die kinde ren met geweld overmeestert, maar iemand die als zachtaardig en betrouwbaar wordt gezien en heel geleidelijk, heel subtiel te werk gaat. Zo gaat het vaak. Het toont dat de 'criminele' wer- ZATERDAG 16 MAART 2019 GO EEFJE OOMEN U neemt het op voor een paar opvallende groepen. Zoals voor zoöfielen, mensen die erotische gevoelens hebben voor dieren. Die zijn, stelt u, 'niet abnormaal'. U vraagt ook begrip voor een groep misdadi gers die weer volop in het nieuws zijn: Euro peanen die zich bij IS aansloten. Waarom? Nederland haalt IS-strijders niet terug. Het idee is dat ze zélf dat besluit hebben geno men en de gevolgen maar moeten dragen. Is dat zo raar? De meest gehate 'criminele' categorie, schrijft u zelf: pedofielen. U wilt dat we met ze in ge sprek gaan. De documentaire Leaving Neverland over Michael Jackson roept heel veel weerzin op. Ik heb niemand horen zeggen 'begrip' voor zijn relatie met jonge kinderen te hebben. Hoewel weinig mensen in het dagelijks leven tot grof geweld overgaan, doen we allemaal wel eens dingen die anderen pijn doen. Zo maken we ons allemaal wel eens schuldig aan 'passieve agressie', stelt Shaw. Deze dingen bijvoorbeeld: Iemand doodzwijgen. De bijdragen van een ander negeren. Iemand uitsluiten van belangrijke activiteiten. Contact mijden. Valse geruchten over iemand niet ontkennen. Niet terugbellen of reageren op berichten. Geen interesse tonen voor dingen die voor een ander belangrijk zijn. 'Zelfs een pedofiel verdient

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66