Iraakse Koerden en het centraal gezag Als een leider niet corrupt is, durven mensen om hem heen dat ook niet te zijn Bagdad is een stad met een eeuwenoud verleden, zij kan tegen een stootje 17 Met hulp van de Wereldbank en buitenlandse regeringen wil Hus sein de automatisering een be langrijke injectie geven. En dan is er nog de enorme corruptie. Of, in Husseins woorden, 'mismanage ment'. De onderliggende vraag is of hij dat wel kan beteugelen. Volgens westerse diplomaten zou hem dat in Iraaks Koerdistan, als rechter hand van Barzani, niet echt zijn gelukt. De financiële kaalslag is desastreus. ,,Een veel te groot deel van onze middelen gaat verloren door mismanagement. Projecten komen niet af, sterven een stille dood omdat geld verdwijnt. Het medicijn? Goed en transparant leiderschap, goede regels en streng toezicht. In een land als Irak draait het om mensen die het schillen voortaan liever met woorden dan met een beroep op de eigen, gewapende milities. Bagdad is een stad met een eeu wenoud, rijk verleden. Het is een stad die tegen een stootje kan. Dat geldt ook voor Irak. Hier, aan de oevers van de Tigris en de Eufraat, begon ooit de beschaving.'' Wederopbouw Eeuwen later ligt die beschaving op apegapen, moet zij worden ge reanimeerd. Voor een minister van Financiën die mede verant woordelijk is voor de wederop bouw, is dat een ongekend lastig karwei. ,,In Irak zijn achtereenvol gende generaties opgegroeid met oorlog. Met de oorlog tegen Iran (1980-88), met oorlog tussen be volkingsgroepen, met de tweede Golfoorlog en die van 2003 tegen Amerika, en tegen IS. Op een ge- geven moment lag de totale infra structuur, ook de sociale cohesie, aan diggelen. Er was geen effectief centraal gezag meer. Dat herstel duurt lang. Je hoorde het net in een vergadering, we zijn niet eens de baas over onze eigen grenzen. Er zijn veel illegale grensposten.'' Hussein worstelt als minister met vier grote problemen. Aller- eerst is Irak voor zijn inkomsten te afhankelijk van zijn olie-export. Meer dan 90 procent ervan be staat uit oliedollars. ,,Dit jaar heb ben we begroot op een gemid delde olieprijs van 56 dollar per vat. Elke dollar minder schiet meteen een gat in de begroting. Om minder kwetsbaar te zijn, moeten we bijvoorbeeld onze landbouwsector aanzwengelen. Ooit exporteerde Irak landbouw producten, was het zelfvoorzie nend. Dat moet weer zo worden.'' Om te beginnen moeten ge sloopte waterinstallaties worden hersteld. De andere drie problemen? Het gemis van betrouwbare statistie ken en bevolkingsregister. Hus sein: ,,Voor volgend jaar plannen wij een nationaal bevolkingson derzoek.'' Ook bestaat de bureau cratie in Irak vooral uit papier. juiste voorbeeld geven. Als een leider niet corrupt is, durven mensen om hem heen dat ook niet te zijn. Als hij dat wel is, zijn anderen dat ook.'' Denkt hij soms niet: ik los een probleem op en ik krijg er gelijk vijf bij? Hij lacht. ,,In die gevallen denk ik dan: deze week was zo zwaar, de volgende kan alleen maar beter worden.'' Hoe lang kan een Iraakse minister van Finan ciën mee? Wat is Husseins houd baarheidsdatum? ,,Officieel vier jaar en ik heb de kracht om dit vol te houden. Maar als ze niet tevre den zijn, kunnen ze me morgen al naar huis sturen.'' Of er nog een tweede termijn komt? Hij zwijgt even. ,,Om heel eerlijk te zijn, nee, ik wil straks liever meer tijd door brengen met mijn gezin. Ik houd van schrijven. Ik wil de tijd heb ben om te werken aan een of twee boeken. Over de moderne ge schiedenis van Irak, van 2003 tot nu. Over al mijn ervaringen. Ik heb veel leiders ontmoet en ge sproken. De volgende generatie heeft het recht om te weten wat er is gebeurd. Als jonge Irakezen meer willen weten over het nu moeten zij de eigen geschiedenis kennen. Ik voel het als mijn plicht om iets achter te laten en dat kan prima met een boek. Voor familie, voor vrienden, voor al die mensen die ik in mijn leven heb gediend.'' Immense controles Na twee dagen in de voetsporen van Fuad Hussein, kriskras door Bagdad, valt de avond over de Iraakse hoofdstad. Onderweg, te rug naar het hotel, staan langs de weg borden met daarop foto's van martelaren, van opgeblazen of doodgeschoten leden van het vei ligheidsapparaat. Irak wordt veili ger, ook volgens westerse diplo maten, maar tot minder veilig heidsmaatregelen leidt het voor lopig niet. De controle bij hotel Babylon, enkele keren het doelwit van zware bomaanslagen, is op nieuw immens. De auto staat pas op de parkeerplaats na het passe ren van vijf controleposten met barricades. Bij een ervan snuffelt een hond naar explosieven. De controles bevestigen Hoess- seins gelijk dat de verovering van het kalifaat van IS belangrijk maar ook betrekkelijk is. ,,Als Baghouz, het laatste stuk, valt, betekent dat het einde van het kalifaat en van Abu Bakr al-Baghdadi. Betrouw bare bronnen hebben ons verze kerd dat de IS-leider daar zit. Dan wordt hij gedood of gevangen ge nomen en verliest IS zijn boeg beeld. Maar daarmee is hij niet verslagen. De terreurbeweging gaat ondergronds. Het gevaar blijft. Helaas!'' GO ZATERDAG 16 MAART 2019 Elisabeth Cérj], WTNKint t VI NKL£K l'RINS Fuad Hussein zit namens de Koerdische Democratische Partij (KDP) in de Iraakse coalitieregering. De KDP en de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK, partijlid Barham Salih is de federale president) zijn de twee grootste partijen in Iraaks Koerdistan, dat verregaande autonomie geniet. In septem ber 2017 liepen de spannin gen hoog op toen meer dan drie miljoen Koerden zich bij referendum uitspraken voor onafhankelijkheid. Bagdad wilde daar niets van weten en eiste meteen van de Koerden de teruggave van Kirkuk en de bijbehorende olievelden op. KDP-leider Masoud Barzani stapte op als president van de regio. De gemoederen zijn nu be daard, maar de relatie van de Koerden met het centrale gezag blijft precair. Het is mede aan Fuad Hussein, Barzani's vertrouweling in Bagdad, om de Iraakse en Koerdische belangen op één lijn te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65