16 In Nederland had ik vaak een kaart op zak om uit te leggen waar Koerdistan lag zonder ouders die zeggen wat goed en fout is. Ik zat ver weg van mijn land, mijn familie. Ik moest altijd uitleggen waarom ik hier was. Tien jaar later nog. Nederlan ders wisten weinig van de Koer den en hun strijd. Ik had vaak een kaart op zak. Dan wees ik aan waar Irak en Koerdistan lagen.'' Als er in die tijd een inburge- ringscursus had bestaan, zou Hussein cum laude zijn geslaagd. Hij leert Nederlands, studeert po liticologie, trouwt met de Neder landse Carolina en krijgt twee dochters. Hij doceert aan een ho geschool in Driebergen, wordt voorzitter van de federatie Vluch telingen-Organisaties in Neder land (VON). ,,Mijn idealen, mijn principes geven me innerlijke kracht om door te gaan'', zegt hij. Ze zijn de rode draad in zijn leven. Wat is hij nu eigenlijk? Een Ira kees, een Koerd, een Nederlander of van alles een beetje? ,,Ik ben een mens die vecht tegen onder drukking. Of het nu om Koerden gaat of anderen. En als Koerden zelf onderdrukken, zal ik niet met maar tégen hen vechten. Mijn grenzen zijn niet geografisch be paald, zij berusten op principes en idealen. Natuurlijk heeft Neder land mij ook gevormd. Het heeft me gesterkt in de strijd voor de mensenrechten, het heeft me een andere manier van handelen, van denken geleerd. Toen ik terug keerde in Koerdistan vonden ze me niet langer typisch Koerdisch. Ik reageer directer.'' Hussein etaleert ook als minis ter 'Nederlandse invloeden', zo blijkt tijdens de vele bijeenkom sten en vergaderingen die hij in één dag propt. Hij voert strakke werkmethoden in, is een man van de klok. Acht uur is acht uur. Hij eist dat iedereen zijn dossiers kent, zich niet verschuilt achter anderen. ,,Mensen hebben eerst moeite met mijn westerse tijdma- nagement en vergaderstijl'', zegt hij. Hussein trekt ook snel lessen. De totstandkoming van zijn eer ste begroting was een hindernis loop. ,,Ik wil die van volgend jaar eerder op orde hebben. Ik begin er nu al mee. Maar ik moet ook weer niet te hard gaan. In onze cultuur is het niet alleen ik, je houdt reke ning met de ander want anders word je snel eenzaam.'' Ballingschap Eenzaamheid. Een andere rode draad in zijn leven. Als vluchte ling, in een leven van balling schap, miste hij zijn Koerdische familie, zijn geboortegrond. Als minister is hij bijna altijd om ringd door medewerkers en be- wakers; hij leidt een beperkt leven met alle veiligheidsmaatregelen. Bovendien leeft hij sinds 2003 zonder zijn gezin. Zijn vrouw en jongste dochter wonen in Neder land, de oudste dochter in Ame rika. Zij werkt bij een denktank in Washington. ,,Mijn vrouw wist wie ik was, waar ik voor stond. Zij wist dat ik vocht voor mijn volk, voor vrij heid, mensenrechten. Toen ik in 2003 het besluit nam om na de val van Saddam op dringend verzoek van de Irakezen en de VS terug te gaan naar Bagdad, heb ik daar met mijn vrouw en kinderen uitvoerig over gesproken. Ze zochten een onderwijsspecialist. Ik vroeg mijn gezin: wat moet ik doen? Ze zei den: als je nu niet bijdraagt aan de omwenteling in Irak, wanneer dan wel? Ik kreeg meteen hun steun, uit liefde en uit begrip. Dat geeft kracht. Zonder die steun was het heel moeilijk geweest want je kiest er niet voor om je ge zin te verlaten.'' Hussein houdt zich sindsdien aan een belofte. ,,Ik heb elke dag telefonisch contact met mijn vrouw en kinderen. Ie dere avond.'' Zijn vrouw en kinderen hebben hem in 2003 in Bagdad een keer opgezocht. Als hij in 2005 de rech terhand van Masoud Barzani wordt, dan president van de Koer disch Autonome Regio, werkt hij vanuit Erbil in Iraaks Koerdistan en kan hij een paar keer per jaar naar 'huis in Nederland'. Met zijn huidige werk in Bagdad is dat moeilijker maar als hij straks weer even in Europa is, zal hij volop ge nieten van de vrijheid. ,,Dan ga ik wandelen, bevrijd van al die vei ligheidsmaatregelen.'' Vrijheidsstrijder Dat gemis van vrijheid maakt Husseins leven dubbel. Hij is een vrijheidsstrijder, vecht voor de vrijheid van anderen, maar voor- hemzelf is die beperkt. In Irak leeft hij in een kooi. ,,Als je jezelf hebt 'verkocht' aan je idealen ver lies je soms je eigen vrijheid. Je moet ook uithoudingsvermogen hebben. Ik moet er in blijven gelo ven dat Irak ooit weer een veilig land wordt, en goed is om in te le ven. Ik ben me ervan bewust dat verandering een proces is.'' Tijdens het gesprek gaat zijn mobieltje. ,,Mag ik?", vraagt hij. Even later, na een straf kopje Turkse koffie, geeft hij uitleg. ,,Dat was Barzani. Hij is niet alleen mijn politiek leider maar ook een goede vriend. We kennen elkaar al vijftig jaar. We hebben vaak even overleg want ik ben niet al leen bestuurder, we moeten soms politieke zaken kortsluiten.'' Gebeurt alles telefonisch en aan de vergadertafel in Bagdad? ,,Nee, ik maak soms ook werkbezoeken buiten de hoofdstad. Ik ben on langs naar Kerbala geweest, was een maand geleden in Basra. Ik wil nu naar Mosul. Ik voel het als een plicht daarheen te gaan. Sinds de bevrijding van Islamitische Staat ben ik er niet geweest, maar de vernietiging is enorm. Het zal lange tijd duren voordat de stad waar IS in 2014 het kalifaat uit riep, weer is hersteld. Voor de we deropbouw in Irak heb je 800 mil jard dollar nodig, waar haal je dat snel vandaan? Maar ja, je moet er gens beginnen.'' In potentie is Irak een rijk land. Met grote olievoorraden, met goede landbouwgronden en een enorme veerkracht. ,,Irak kan een rijk land worden. Dat klopt'', zegt Hussein, terwijl hij aan zijn bu reau geniet van een zeer beschei den lunch. ,,Ik eet alleen wat fruit want een warme maaltijd rond het middaguur maakt slaperig en het werk gaat door.'' Dus het blijft bij een banaan en een appel. Keu rig geschild, ook voor de gast aan tafel. ,,Met mijn conditie is niets mis. Ik houd van mijn werk en ik zwem elke week. Op vrijdag.'' Ministerraad Kort daarna trekt zijn konvooi weer grommend door Bagdad. Dit keer is hij op weg naar de weke lijkse ministerraad, dwars door het dagelijkse leven van Bagdad met zijn kakofonie en stortvloed aan geuren en kleuren. Alles is dichtbij en tegelijkertijd lijkt het door de geblindeerde ramen en gepantserde auto's zo ver weg. Bagdad is een mishandelde stad. Overal zie je de littekens van strijd en onveiligheid. De groene veiligheidszone lijkt met een le ger aan bewakers op wachttorens en bij controleposten en met alle alle beton en prikkeldraad een veilige vesting, maar altijd is er het gevaar van terreuraanslagen. Voor de komst van Hussein is het ministerie van Financiën twee keer het doelwit geweest van zelf moordcommando's. Jaren geleden ontplofte er bijna elke dag wel er gens een bom, tegenwoordig valt het geweld mee. IS heeft de han den vol aan het eigen overleven. ,,Het sektarisch geweld tussen soennieten en sjiieten is flink af genomen'', zegt Hussein. ,,Poli- tieke leiders beslechten hun ge- ZATERDAG 16 MAART 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Van links naar rechts: Hussein met paus Franciscus; op 34-ja- rige leeftijd tijdens een bijeenkomst voor rechten van in heemse Amerikanen; in zijn werkkamer in Bagdad; met echtge note Carolina; tijdens een ontmoeting met Barack Obama. UkJT,S I Anatomy I of I Britain

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64