VI' -] 'Misdaad de norm in Utrechtse wijken' z,,i /J NIEUWS 3 'Gemeenten pakken leegstand aan door meer vergunningen af te geven' De afgelopen tien jaar is het aantal horecazaken explosief toegenomen. In de zeventien grootste steden steeg het het aantal cafés en restaurants met gemiddeld 21 procent. In Nederland staan nu 43.000 horeca zaken geregistreerd, becijferden Ko ninklijke Horeca Nederland (KHN) en Locatus. KHN concludeert dat in steeds meer gebieden sprake is van overaanbod en wil dat gemeenten en provinciebesturen ingrijpen. „Vooral in de binnensteden is sprake van wildgroei. De afgelopen tien jaar zijn er in ons land ruim vijfduizend lunch rooms, eetcafés, restaurants, hotels en fastfoodzaken bijgekomen. Dat komt onder meer doordat gemeenten leeg staande winkelpanden vaak direct vullen met horeca'', aldus KHN-voor- zitter Robèr Willemsen. Volgens hem wordt horeca door ge meenten te vaak gezien als wonder middel voor een leegstaand winkel pand of als snelle bijverdienste voor teruglopende detailhandelsomzetten. ,,Het gevolg is dat er in sommige bin nensteden een overkill aan horeca ontstaat. Dit leidt niet tot sterkere, maar juist tot zwakkere steden. Want de totale omzet van die stad moet door meer horecaondernemers worden verdeeld. Het is dan ook wachten op de volgende economische tegenwind om de gaten in de winkelstraat weer te zien ontstaan. Er zijn ook in deze tij den van economische voorspoed on dernemers die mede vanwege het te ruime aanbod de deuren van hun zaak moeten sluiten.'' In een aantal gemeenten wordt de discussie over de groei van horeca al gevoerd. Zo wordt in Utrecht, Rotter dam en Apeldoorn geprobeerd over aanbod te voorkomen. Willemsen Fï; ■4ÊÈ Het gaat niet slecht met de horeca, maar verhalen dat de bomen tot in de hemel groeien, kloppen niet meer vraagt niet alleen gemeenten, maar ook provinciebesturen stelling te ne men om te voorkomen dat de verhou dingen verder scheef groeien. ,,Er is nog ruimte voor groei, maar dan moe ten we wel goed nadenken over de plekken waar dit kan. We zijn allemaal zo lyrisch over bruisende binnenste den, maar de markt raakt verzadigd. En voor de bewoners van de centra is het ook een keer genoeg.'' Rotterdam voert de lijst aan van ste den met de grootste toename van ho- recapanden in het centrum. In tien jaar tijd kwamen er honderden zaken bij. Een van de bekendste horecastra ten is de Witte de Withstraat. Dit ge bied onderging de afgelopen tien jaar een metamorfose en inmiddels strui kel je over wijnbarretjes, fastfoodza- ken, restaurants en ouderwetse kroe gen. Het is er altijd druk. 'Opening soon: chocolate boutique café Floren- tina', meldt een aanplakbiljet. Er komt dus nog meer bij. ,,Zeker als begin nende ondernemer is het knokken ge- blazen, zelfs in de Witte de With- straat'', vertelt Cornel Wink. Hij runt onder meer café De Zondebok 't Zwarte Schaap. ,,Ik ga niet zeggen dat het slecht gaat met de horeca in Rot terdam, maar de verhalen dat de bo men tot in de hemel groeien, kloppen niet meer. Vorig jaar kwamen er maar liefst 116 horecazaken bij in de stad, 116! Gezonde concurrentie is prima, maar ook al heb je nog zo'n goede zaak, je hebt dan wel heel veel bezoe kers nodig om iedereen een goede bo- Toename horeca 38.019 terham te laten verdienen. Het houdt een keer op.'' Als het aan Wink ligt, wordt Rotterdam strenger bij het ver strekken van nieuwe vergunningen. ,,Bij ons in de straat is er nu een zoge heten consolidatiebeleid. Dat betekent dat er geen extra zaken bij mogen ko men, alleen als er eentje stopt, mag die door een nieuw horecabedrijf worden opgevuld. Dat is op zich oké, maar voor nieuwe hotels zijn er weer uit zonderingen en ja, die verkopen ook drankjes en serveren ook maaltijden." Een woordvoerder van de gemeente Rotterdam laat weten dat de vraag naar horeca de laatste jaren is gestegen en dat het aan de markt is om daar in vulling aan te geven. ,,Wij proberen er met ons huidige beleid voor te zorgen dat het aanbod in balans is. Het scheelt nogal of we een aanvraag binnenkrij gen voor een lunchtent of een nacht café. Daarnaast speelt de veiligheid en leefbaarheid van de omwonenden een rol. Via ons horecagebiedsplan geven we daar richting aan.'' ,,In sommige buurten moeten we oppassen - als het niet al zover is - dat meedoen de norm is", aldus Van Zanen. ,,Dat het normaal is om je geld met criminaliteit te verdie nen. Als je niet meedoet, dan ben je wel een heel grote sukkel. Fout voorbeeldgedrag in families of wij ken en buurten, dat moeten we zien aan te pakken. Want als ieder een in jouw omgeving zich laat ver leiden tot het snelle geld, dan is het lastig die verleiding te weerstaan." De gemeente Utrecht heeft daarom de persoonsgerichte aan pak, de TopX-aanpak voor tachtig probleemjongeren, geactualiseerd. ,,We richten ons meer op plegers van drugs- en geweldszaken. In die aanpak betrekken we de ouders. We spreken hen aan op hun verant woordelijkheid als ouder. En als zij meeprofiteren van de criminele ac tiviteiten van hun kind, lopen zij het risico zelf ook te worden aange pakt. Daarnaast richten we ons ook op broertjes en zusjes, want we moeten voorkomen dat ook zij het foute pad opgaan." Onlangs ontving de regio Utrecht extra miljoenen om de ondermij nende drugsmentaliteit tegen te gaan. Van Zanen had graag méér gehad. ,,We hebben bij Grapper- haus bepleit dat er meer geld nodig is, en dat het eenmalige potje van 100 miljoen voor het hele land lang niet genoeg is. Deze problemen zijn namelijk structureel Het is zoals het is. We hebben met de regiobur gemeesters en het Openbaar Minis terie tijdens de kabinetsformatie gepleit voor meer geld, structureel. Dan kan ik wel blijven zeuren dat we niet méér hebben gekregen, maar ik ga liever aan de slag. Hier gaan we het mee doen." zaterdag 16 maart 2019 GO Explosieve opleving horeca Sanne Schelfaut Rotterdam Zelfs in het huidige weer blijft de Witte de Withstraat populair. FOTO MARCO DE SWART -Cornel Wink, horeca-ondernemer In 10 jaar tijd zijn er 5000 horeca zaken bijgekomen. 45.000 43.046 40.000 35.000 2009 160319 BRON: KHN 2019 De Utrechtse burgemeester Jan van Zanen maakt zich zorgen over de grote invloed van de drugseconomie op buurten en wijken in Utrecht. Hij is bevreesd dat sommige buurten en wijken al dusdanig gecorrumpeerd zijn door criminaliteit dat hieraan meedoen de norm is geworden. Yelle Tieleman Utrecht De politie heeft de handen vol aan zaken waarbij drugs en geweld in het spel zijn. foto koen laureij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3