II I 9 Als je rustig in gesprek gaat, zijn het best redelijke mensen 996 JE ^f'A Maar wordt het 'oorlog op Urk' vanavond? Het zou het trieste dieptepunt zijn in een jaar dat toch al gedomineerd wordt door tegenslagen, met de dreigende brexit en het verbod op pulsvisse rij. Oud-burgemeester Veninga hoopt dat er snel verzoening komt. Hij is hoopvol. ,,Ongere- geldheden hoeven niet lang te du ren." Dat merkte hij zelf in de jaren 90, net nadat hij een flesverbod had ingesteld op het strand. De jongeren bekogelden elkaar daar met bierflessen, de burgemeester maakte er korte metten mee. Het gevolg: boze jongeren. ex-burgemeester Een aantal van hen stichtte brand in de tuin bij de burgervader, waardoor het groen, de schommel van zijn kinderen en de vijver be schadigd raakten. ,,De volgende dag kreeg ik die jongens al op be zoek, met tal van excuses. Ze heb ben alles vergoed. Nu zijn er op Urk ook alweer inzamelingsacties voor dat gezin, lees ik. Dat is ook Urk. Men komt gewoon voor zich zelf op, zelfs de burgemeester is een vreemde als die niet op Urk is geboren. Maar als je rustig in ge sprek gaat, zijn het best redelijke mensen." een hoofdrol, omdat zij op Face- book plaatste dat haar chihuahua Mouse verdwenen was. Ze had aanwijzingen dat 'de schurk' meer moest weten. Deze 'schurk' stond er na een oplichtingsaffaire al niet best op in het dorp, het bericht ging viraal op het voormalige eiland in de Zui derzee, er verzamelden zich hon derden jongeren voor de deur om Mouse terug te eisen. Uiteindelijk moest de politie de man in veilig heid brengen, het beestje werd daar nooit aangetroffen. Margriet: ,,Het was natuurlijk nooit mijn bedoeling dat iedereen daarheen ging." Drank en drugs Maar hoe kan het dat op Urk vaker raak lijkt met zulke rellen? Is de Urker jeugd zo rebels? En hoe zou dat dan komen? Dat wilde de gemeente zelf ook weten toen ze in 2008 de afdeling Sociologie van de Universiteit van Groningen vroeg het grensover schrijdend gedrag van de jeugd te analyseren, mede na incidenten rond drank- en drugsmisbruik. Drie masterstudenten gingen aan de slag, voelden in totaal twee honderd dorpelingen aan de tand om de problemen te duiden. De sociologiestudenten kwa men met een aantal verklaringen. Onder meer het alcoholgebruik, de sterke competitiedrang en het feit dat de jeugd vaak van huis is, soms meer bij vrienden leeft dan in het gezin - al die factoren kun nen meespelen. „Jongeren bren gen veel tijd buitenshuis door en krijgen weinig ondersteuning in het nemen van 'de hobbels' in hun leven", staat in de conclusies. ,,Het is mogelijk dat jongeren die veel tijd doorbrengen buiten gezin en familie een lager normbesef heb ben omdat zij eerder normen han teren die gelden binnen een groep van vrienden." Kat-en-muisspel Daarbij lijkt de vrij plotseling op gekomen welvaart voor de vissers in de jaren 60 ('het wonder van Urk') ook een katalysator voor al coholconsumptie. „Eenmaal aan wal in het weekend kon men veel geld uitgeven dat door de goede vangst was verdiend." De jeugd zelf moet van die aca demische analyses weinig weten, lijkt het. Aan de bar van café De Ommele, in het hart van Urk, wor den de gebeurtenissen nabe- schouwd. De boodschap: er is wei nig aan de hand. ,,Denk je dat in Amsterdam nooit ruzie is?'' zegt een jongen met twee gouden oorbellen in de vorm van een vissersboot. Een an der: ,,In de media is Urk incest, in teelt, de kerk, coke en alcohol. Ik ken het verhaal nu wel." Aantij gingen van racisme worden weg gewuifd, dat de moeder van het belaagde gezin gewond raakte, kon nooit de bedoeling zijn. En volgens barman Albert Snoek draait het allemaal om het aloude kat-en-muisspel tussen de jeugd en de politie. ,,We hebben ook weleens op het gemeentehuis gezeten, zo van: wat kunnen we eraan doen? Ik zeg dan altijd: zorg maar dat de ouders hun kinderen binnenhouden, het is ook hun verantwoordelijkheid." Bij Margriet is de kans klein dat dat gaat lukken. ,,Ik zei nog voor de grap tegen mijn zoon van 18: ik gooi laxeermiddel in je eten, dan kom je het huis niet uit." vrijdag 15 maart 2019 GO -Sijko Veninga, In de jaren 60 werden de vis sers van Urk vrij plotseling wel varend. Dit zogenoemde 'won der van Urk' bleek ook een kata lysator voor alcoholconsumptie. FOTO'S PIM RAS Het kleine christelijke dorp kent bijna twintig kerkgenoot schappen. De SGP haalt er meer dan 50 procent van de stem men. Urk leeft traditioneel van de visserij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9