Populaire Limburgse youtuber opgepakt voor illegaal vuurwerk E ''WA MUSIC SHQV® 8 NIEUWS VISSERSDORP ONRUST Na een week vol ongeregeldheden vreest Urk voor een nieuwe confrontatie vanavond. Op pad in het voormalige visserseiland in de Zuiderzee. „Hier blijf je een vreemde.'' - LIVE TOUR V019%^s| De politie heeft gisteren de popu laire Sittardse youtuber Ruben K. opgepakt. Op het kanaal Xtremeri- des1 plaatste K. video's waarin hij liet zien hoe je zelf illegaal vuur werk kunt kopen en afsteken. In de woning van de Youtuber werd ook een partij illegaal vuurwerk aange troffen. K. omschrijft Xtremerides1 op zijn site als 'het grootste vuurwerk kanaal van Europa'. 'Dit kanaal biedt de meeste vuurwerkfilmpjes die je maar kan vinden online.' Maar sinds gisteren is er geen vuur werkfilmpje meer op te vinden. De enige video die nu op het kanaal staat, is van de politie en waar schuwt kijkers voor de gevaren van illegaal vuurwerk. De politie viel gisterochtend de woning van de vuurwerkliefhebber binnen. Dit naar aanleiding van een aantal video's die K. recentelijk op het kanaal plaatste en waarin duidelijk illegaal vuurwerk was te zien. In de woning werd een partij ille gaal vuurwerk aangetroffen en K. werd gearresteerd. Ook werd zijn YouTubekanaal met ruim 210.000 volgers overgenomen. Volgens de politie waren de video's die op het kanaal stonden al zeker 16 miljoen keer bekeken. Een woordvoerder van de politie Limburg laat weten dat de politie gaat zoeken naar een manier om de man te 'plukken' van het geld dat hij met YouTube verdiende. Dat kan bijvoorbeeld door beslag te leg gen op waardevolle spullen. Ruben K. is een bekende in de vuurwerkwereld en is een uitge- sproken tegenstander van een mo gelijk vuurwerkverbod. In een in terview met deze krant legde hij twee jaar geleden al uit waarom zo'n verbod volgens hem niet rea listisch is. ,,Het is een slecht plan, met een verbod los je het probleem niet op. Want zolang vuurwerk in Europa nog gewoon te verkrijgen is, gaan mensen gewoon de grens over om het te halen. Bovendien is de pakkans gewoon té klein. Dus het is eigenlijk gewoon niet te handha ven." Daarnaast is K. van mening dat het probleem niet bij het vuurwerk ligt, maar bij mensen die er onver antwoordelijk mee om gaan. ,,Er ra ken altijd meer mensen door drank gewond dan door vuurwerk. En ik ben het levende bewijs dat ook ille gaal vuurwerk afsteken veilig kan. Ik heb mijn ogen en alle tien mijn vingers nog.'' weer even 1998. In zijn voorlaatste jaar als burge meester van Urk kreeg CDA'er Sijko Veninga (80) op een zaterdagavond in maart de zogeheten shoarmarel voor de kiezen. Een al langer sudderend conflict tussen de Turkse eigenaar van de shoarmazaak Shalom aan de haven en de Urker jeugd esca leerde. Het zou - net als deze week - gaan om een meisje. De boel ontplofte 's nachts, er vielen rake klappen, het halve dorp liep uit. De tragische eind- balans van deze 'Urks-Turkse twist': vijf gewonden, schade aan de gevel, drie Urker man nen in de cel. Al gauw werd ge rept van racisme als motief om dat er kreten gehoord werden als 'Allah is geil' en 'Urk is van ons'. Net als afgelopen maan dag, toen er 'Wilders Wilders' klonk bij het huis van de Ma rokkaanse Urkers in kwestie, zo melden verschillende ooggetui gen. ,,Daar moest ik wel even aan terugdenken, ja'', zegt Ve- ninga. ,,Ik werd gebeld door de politiecommissaris. Op straat waren honderden Urkers." De eigenaar van de shoarma zaak voelde zich destijds niet welkom meer, en vertrok. De geboren Groninger Veninga zegt de Urkers niet te kennen als racistisch of xenofoob. ,,Maar ze koesteren wel het ei gene, beschermen dat, zijn ui terst solidair en trekken geza menlijk op." Een aanval op één is een aan val op allen. En daarvan kan blijkbaar iedere ogenschijnlijke buitenstaander de dupe worden - ook de burgemeester of 'de schurk van Urk', waarover later meer. Rond het huis van het be- laagde Urker gezin is het een paar dagen na de rellen weer rustig. De politie patrouilleert extra, de jeugd houdt zich koest overdag. Maar op social media stormt het. Nederlan ders met Marokkaanse roots drei gen met vergelding, en wel van avond met wat online al semi- grappend 'De slag om Urk' wordt genoemd. Wapens De wind raast over de kades en door de straten van het kleine christelijke dorp (bijna twintig kerkgenootschappen, de SGP haalt meer dan 50 procent van de stem men). Het waait zo hard dat fiet sen, kliko's en plantenbakken in de tuinen omver liggen, harde windstoten houden vissersjon gens aan wal. Alleen 'de gekken' zijn nu nog op zee. Na de ongeregeldheden leven grofweg twee sentimenten: ener zijds schaamte en teleurstelling, voornamelijk bij de ouderen, en anderzijds onverschilligheid en sensatiezucht. De puberkinderen van Margriet waren er maandag ook bij, net als zo'n beetje elke Urker tiener. De moeder ruimt net na enen de tafel af, schenkt koffie, ploft in de stoel aan de eettafel in de keuken. De chihuahua's drentelen rond. ,,Zo. Even zitten." De geboren en getogen Urkse is als beheerder van de 'Waakzaam Urk'-appgroep razend druk cho cola te maken van de chaotische stroom berichten. Rode draad vandaag zijn dreigementen van Marokkaanse Nederlanders die zeggen wraak te willen nemen. Margriet: ,,Wapens gaan er zelfs rond, jaaa, dan wordt het wel seri eus." Dat ook haar kinderen getui gen waren, is op Urk doodgewoon. Hier kan een ruzie tussen twee jongens binnen mum van tijd een dorpsaangelegenheid worden. Zo leidde een cocktail van nieuwsgie righeid, saamhorigheid en sensa tiezucht in de zomer van 2017 nog tot een oploop bij het huis van de man die in het dorp 'de schurk van Urk' genoemd wordt. Uitgerekend Margriet speelde A Boek uw tickets via 0900 9203 of www.ntk.nl of boek uw busarrangement via 0547 201 593 of www.oad.nl www.musicshowscotland.nl vrijdag 15 maart 2019 GO Hanneke Marcelis Sittard op Urk lossen ze het liever zelf op Niels Klaassen Urk In zijn gedachten was het In de woning werd illegaal vuurwerk gevonden. foto politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8