Brits Lagerhuis stemt voor uitstel brexit 7 Salih Papadogan ontvangt postuum erepenning voor reddingspoging Op nog geen kwartier tje lopen van waar het noodlottige on geval plaatsvond, kwam gistermiddag de familie van de 51-jarige Rotter dammer Salih Papadogan samen. Op de Groenedijk in Capelle aan den IJssel was hij vorig jaar decem ber aan het werk toen hij zonder aarzelen zijn jas uitgooide, een aanloopje nam en het water in sprong. ,,Hij was een heel goede zwemmer. Tot op het laatste mo ment hoopte ik dat hij ergens op een ponton werd gevonden'', ver telt broer Umit Papadogan (41). Hij krijgt rillingen als hij naar het water kijkt, vertelt hij. ,,Dan zie ik het zo weer voor me." Hij was erbij toen zijn broer uren later uit het water werd gehaald. Het drama gebeurde toen een 75-jarige Capelse automobiliste op de Groenedijk wilde keren. Ze kon niet verder rijden door de werk zaamheden die er werden uitge voerd. Papadogan was als ver keersregelaar aan het werk en zag hoe zij het water inreed. Ook zij overleefde het ongeval niet. Geëmotioneerd De familie van Papadogan ontving gisteren de Erepenning voor Menslievend Hulpbetoon uit han den van burgemeester Peter Os kam. Terwijl de burgemeester de dapperheidsonderscheiding uit reikte, raakte hij zichtbaar geëmo- fundingsactie begonnen op get- funded.nl en hoopt daarmee 20.000 euro op te halen. ,,Ik heb Salih leren kennen als een heel se rieuze man die zijn werk serieus nam. We hadden respect voor el kaar. Het was verschrikkelijk toen we hoorden dat hij het niet had overleefd. Hij heeft zijn leven ge geven dus ik hoop dat we met heel veel mensen iets terug kunnen doen.'' Salihs vrouw, moeder, broer en vijf kinderen waren bij de uitrei king van de erepenning in het Van Cappellenhuis. ,,Salih was een prachtige man. Je kon met hem la chen, je kon met hem huilen. Het was geen broer voor me, maar een dikke maat van me'', sprak zijn broer Umit. ,,We moeten verwer ken wat er is gebeurd en het een plek geven. Het is mooi dat we deze onderscheiding mochten ontvangen.'' tioneerd. Later zei hij: ,,Het grijpt me heel erg aan. Ik zag de familie voor het eerst. Het is gewoonweg verschrikkelijk wat er is gebeurd.'' Behalve met verdriet kreeg de familie na het overlijden van de kostwinner van het gezin ook te maken met financiële problemen. De werkgever van Papadogan, Frank van Haren, heeft daarom een scholingsfonds opgericht voor de twee jongste kinderen van 9 en 16 jaar. In totaal had Papadogan vijf kinderen. Van Haren, direc teur van Werk XL, is een crowd- Het was weer nagelbijten voor May, maar deze keer kwam ze als win naar uit de strijd. Haar motie om de brexit op te schorten werd aange nomen met 412 tegen 202. Dat bete kent dat het niet langer de intentie is van het Verenigd Koninkrijk om de EU op 29 maart te verlaten. Een vertrek op die datum is alleen nog mogelijk als de EU weigert uitstel te verlenen, met een no deal-brexit tot gevolg. De vraag is of de EU-landen dat chaotische scenario in Brussel op hun geweten willen hebben. Zij hebben uiteindelijk het laatste woord. Uitstel moet namelijk una niem worden goedgekeurd door alle 27 overgebleven lidstaten. Spannend De motie werd met ruime meer derheid aangenomen, maar een halfuur ervoor was het nog enorm spannend voor May. Toen werd er gestemd over een amendement dat ingediend was door een aantal pro minente Labour-parlementariërs. Als dat was goedgekeurd, was de premier diep in de problemen ge raakt. Het parlement had via deze gen. Een zeer nipte overwinning, maar daar zal May zeker niet om malen. Het brexitproces ligt hier mee voorlopig in ieder geval nog in haar handen. En May wil meer. Dinsdag laat ze het parlement waarschijnlijk nog een keer stemmen over haar hele brexitdeal, in de hoop dat het uit zicht op uitstel de brexiteers uit haar eigen partij onder druk zet om toch voor te stemmen. Voor hen is het opschorten van de brexit een nachtmerriescenario, en een aantal zal zeker geneigd zijn zich achter haar te scharen. Mocht het parlement met haar deal instemmen, dan zal ze op de EU-top van 21 maart vragen om een kort uitstel, tot uiterlijk 30 juni om de benodigde brexit-wetgeving te regelen. Maar het is ook goed moge lijk dat de Britse parlementariërs de deal voor de derde keer wegstem men, aangezien May bij de vorige poging verloor met een verschil van 146 stemmen. Zo'n gat maak je niet zomaar goed. Als het parlement de deal weer verwerpt, zitten daar grote consequenties aan, waar schuwt May. Dan zal de EU de touwtjes volledig in handen krijgen en de lengte en de voorwaarden voor een uitstel bepalen. Jarenlang opgeschort De premier meent dat de kans groot is dat de brexit dan jarenlang wordt opgeschort, en dat de Britten in mei moeten meedoen aan de Eu ropese verkiezingen. Ook zou een tweede referendum dan niet zijn uitgesloten. In dat geval bestaat het risico dat de brexit helemaal niet meer doorgaat. vrijdag 15 maart 2019 'Hij gaf zijn leven voor een ander, hopelijk kunnen we iets terugdoen' Hoe dapper zijn actie ook was, de familie Papadogan lijdt nog elke dag onder het heldhaftige optreden van hun Salih. De 51- jarige verkeersregelaar sprong vorig jaar december in het ijs koude water van de Hollandsche IJssel om iemand te redden. Voor die daad, die hem het leven kostte, nam zijn familie gisteren een erepenning in ontvangst. Salwa van der Gaag Capelle aan den IJssel naar de woorden van burgemeester Oskam. foto frank de roo Kijk op de site bij /video naar de uitreiking van de erepenning Familieleden van Salih luisteren Salih Papadogan kwam om toen hij in het water sprong. Theresa May zal op de EU-top van 21 maart uitstel vragen van de brexit. Daar stemden Lager huisleden gisteravond voor. Een overwinning voor May, maar de premier wil meer. Suse van Kleef Londen 'coup' namelijk de macht overgeno men en had de brexitagenda voort aan zelf kunnen bepalen in plaats van de regering. De opluchting was dan ook zichtbaar op de voorste bankjes van de Conservatieve Partij toen de Lagerhuisvoorzitter de uit slag bekendmaakte: 312 voor, 314 te May wil dinsdag het parlement nog eens over haar deal laten stemmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7