II Kunstwerk 'Hoop' mag nog vijf jaar blijven Beperkte bomenkap stemt tevreden 7 Er komt geen bureau met peinzende ambtenaar aan te pas. Toch ontstaat het ene na het andere succesvolle project in Reimerswaal. Het geheim? Bedenk de plannen samen met de mensen waar het om draait. Drijvende kracht hierachter is Ingrid Brilleman. AMBTENAAR REIMERSWAAL BIJZONDERE PROJECTEN Het idee van de indicatieloze dagbesteding is ook bij andere ge meenten opgemerkt. In Kapelle, Borsele en Goes is interesse. Maar het gaat niet altijd over grote mee slepende projecten. Het kleinscha lige Reimerswol is ook het resul taat van het 'omdenken'. ,,De be- leeftuin is Yerseke is ook een goed voorbeeld. Dat is bedacht door Jo- han Kole. Hij miste een een plek om naar buiten te gaan toen zijn vrouw in Moerzicht woonde." Brilleman vind het belangrijk dat de mensen om wie het gaat meedenken. ,,Ik denk dat het mes aan twee kanten snijdt. Mensen worden uiteindelijk gelukkiger en de overheid is minder geld kwijt voor welzijn. Wat mij drijft? Ik denk dat we voor één ding hier op aarde zijn en dat is een beetje goed doen voor de omgeving en goed doen voor de menselijkheid." PASPOORT eimerswol, indicatie- loze dagbesteding en de beleeftuin in Yer- seke. Het zijn allemaal projecten die samen met de mensen waar het om draait zijn bedacht en ontwikkeld. Bot- tum-up, om maar een populaire term onder Zeeuwse bestuurders te gebruiken. Maar nu echt in de praktijk gebracht. Want wat is er mooier dan mensen die dreigen te verpieteren in huis samen te laten breien? Geen stoffige kruikenzak- ken of geitenwollen sokken, maar hippe kleding of spullen voor in huis. Gebruiksgoederen die ver kocht worden in de winkel of via internet. Ingrid Brilleman zette haar schouders er onder en met hulp van vele anderen draait het project nu al weer ruim drie jaar. Brilleman weet zich gesteund door het gemeentebestuur van Reimerswaal en werkt inmiddels nauw samen met Marije van 't Hof van Ter Weel en Thijs Terlouw van SWVO. Dat heeft al tot mooie, nieuwe projecten geleid. Brille- man: ,,We hebben bijvoorbeeld in Reimerswaal de indicatieloze dag besteding opgetuigd." Normaal gesproken moeten mensen een Wmo-indicatie hebben om naar de dagbesteding te mogen. Dat be tekent in de praktijk dat alleen mensen met dementie of andere psychische klachten in aanmer king komen voor een plekje. Nu kan iedereen die dat wil daar naar toe. En dat werkt, zo blijkt, want er zijn twintig nieuwe mensen aangemeld waarvan een deel zon der indicatie. ,,En het leuke is ook nog eens een keer dat het de ge- meente veel geld scheelt omdat je heel veel papierwerk niet meer hebt. Eerder moesten we per per soon een ondersteuningsplan op zetten en dat hoeft nu niet meer. Daardoor kunnen we nu vaker open zijn." Mensenworden uiteindelijk gelukkiger en de overheid is minder geld kwijt voor welzijn GOES Het kunstwerk 'Hoop' op de kruising van de Ring baan-West en de Westerstraat in Goes mag nog vijf jaar blij ven staan. ,,Maar daarna moet het echt weg'', zegt wethouder Loes Meeuwisse. Het opvallende kunstwerk langs de Ringbaan werd een kleine twee jaar geleden ge plaatst als symbolische start van een samenwerkingspro ject tussen het Calvijn College en Het Goese Lyceum. Beide scholen stonden destijds met allerlei activiteiten stil bij 500 jaar Reformatie. Het werk is gemaakt door een kunste- naarscollectief onder leiding van de Roemeense sculpturist Liviu Mocan. In de creatie zijn ladders te zien. De gemeente heeft de termijn waarop het kunstwerk mocht blijven staan al een paar keer verlengd. ,,We hebben begre pen dat sommige inwoners van met name de Goese Polder er best aan gehecht zijn ge raakt'', zegt de wethouder. Toch moet 'Hoop' over vijf jaar echt worden verwijderd. Het is van begin af aan de bedoeling geweest dat de plaatsing van het kunstwerk van tijdelijke aard zou zijn. De beperkte bomenkap in het Sloe- bos is een next-best oplossing. Uit kopen van een plaatselijke land bouwer, zodat alle bomen gespaard zouden worden, bleek financieel niet haalbaar. De dorpsraad vindt het jammer dat dit niet gelukt is. Daardoor verdwijnt toch een stuk van de groene buffer tussen het dorp en de industrie. ,,We gaan pro- beren dit te accepteren", aldus de dorpsraad. Wel waardeert de dorpsraad het enorm dat de ge meente hard heeft gewerkt aan een oplossing. Eenzelfde gevoel over heerst onder de raadsfracties. Zo is er ook tevredenheid dat TenneT de bomenkap zal compenseren, al is Onderzoek of de bijdrage van Tennet voor het uitkopen van de boer niet ingezet kan worden voor projecten in Borssele niet duidelijk of dat in de directe omgeving van het dorp gebeurt. Maar daar blijft het niet bij, als het aan de Lokale Partij Borsele en D66 ligt. Zij willen meer voor het dorp. ,,Onderzoek of de bijdrage van Tennet voor het uitkopen van de boer niet ingezet kan worden voor projecten in het dorp Bors- sele", zei Bert Smits gisteravond tij dens de raadsvergadering. Levien de Putter (D66) pleit voor een nieuwe discussie over het versneld uitbreiden van het Sloebos. ,,We hebben 127 hectare verworven, 6 zitten er nog in de pijplijn en 66 hectare moeten we nog kopen." Wethouder Kees Weststrate her innerde de raad er aan dat de aan koop van grond op vrijwillige basis moet gebeuren. De raad praat hier over in mei verder. vrijdag 15 maart 2019 'Op aarde om goed te doen' Melita Lanting Kruiningen Ingrid Brilleman (1962) woont in Lewedorp. Vanaf 2008 is ze raadslid namens de PvdA in de gemeente Borsele, sinds de laatste gemeenteraadsver kiezingen is ze ook fractie voorzitter van haar partij. Na diverse functies te hebben bekleed in de ziekenhuiszorg en de thuiszorg, werkt ze sinds 2008 als beleidsmede werker maatschappelijke zorg bij de gemeente Reimerswaal. Ingrid Brilleman. foto johan van der heijden - Ingrid Brilleman Tevredenheid. Dat gevoel stra len de raadsfracties van Borsele uit nu er minder bomen gekapt worden voor de tijdelijke stroomlijn bij Borssele dan eer der werd gevreesd. Daarmee steunt de raad het onderhande lingsresultaat van het college. Melita Lanting Heinkenszand - Bert Smits, Lokale Partij Borsele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60