Klimaatspijbelaars piekeren niet over stoppen met staken Klimaattiener genomineerd voor protest 5 Geen moment is er volgens orga nisator Tom Daman (17 jaar) twij fel geweest of de demonstratie wel door moest gaan, na de onver wachte 'groene' kabinets-move deze week. Tom: ,,Rutte stond, als het om zijn klimaatbeleid ging, op een dikke, dikke onvoldoende, een 2, zeg maar. Nu scoort hij mis schien een 4, maar het is nog steeds een onvoldoende.'' De leerling van het Dalton in Den Haag - bakermat van het scholierenverzet in Nederland - zet, met het gebrul van de demon stranten op de achtergrond ('CO2 weg ermee, CO2 weg ermee'), wat cijfers op een rij. „Politici willen nu proberen om in 2030 tot 49 procent CO2-reductie te komen, maar dat is natuurlijk lang niet ambitieus genoeg. Het moet min stens 55 procent zijn.'' Dus, ja, de stakingen blijven - in navolging van landen als Zweden en België - doorgaan. De volgende spijbelactie wordt aangekondigd, vanaf het podium op het Amster damse Museumplein. ,,24 mei. Zet het nü in je agenda!'' Er is volgens Tom genoeg animo. ,,Dit keer zijn er minder leerlingen dan vorige maand in Den Haag, maar het is nog steeds een heel grote groep.'' De organisatie raamt het aantal deelnemers op vijfduizend (in Den Haag waren het er tiendui zend) maar de Amsterdamse poli tie komt niet verder dan 1500 tot tweeduizend. De 15-jarige demon- i Van hun hele klas zijn June, Nubia en Sacha nu de enigen die demonstreren stranten June Bouma, Nubia Mid delkoop en Sacha Duba stellen be teuterd vast dat op hun school, Ly ceum Rotterdam, de fut eruit is. ,,Bijna de hele klas ging in februari naar de demonstratie in Den Haag. Nu zijn wij de enigen.'' Ze begrijpen het wel. Nubia: ,,Er was heel slecht weer aangekon digd.'' June: ,,En het kost ook veel geld om wéér met het openbaar vervoer naar zo'n demonstratie te gaan.'' Bovendien is het op hun school toetsweek, waardoor ieder een een korte lesdag heeft. Sacha: ,,Wij zijn vandaag een stuk later thuis dan onze klasgenoten.'' drijfsleven gespaard in de klimaat plannen, is de teneur. De druk neemt zó toe, dat zelfs het be drijfsleven lijkt te begrijpen waarom Rutte nu draait. Waar werkgevers voorman Hans de Boer eerst nog zei dat zo'n CO2-heffing 'gevaarlijk' is, is hij woensdagmiddag ineens een stuk terughoudender in zijn reactie. Dat opvattingen niet heilig zijn, past bij de pragmaticus Mark Rutte, die ooit zei te gruwen van het woord 'vi sie' en net zo makkelijk met de PvdA als met de PVV compromissen kan sluiten. Die politieke lenig heid is volgens vriend en vij and de kracht van Rutte, die zich graag profi leert als een doener die liever pro blemen aan pakt dan aan ideologische scherpslijpe rij doet. De man die in een versplinterd politiek landschap partijen bij elkaar kan brengen. Niet voor niets licht Rutte zijn draai toe door erop te wijzen dat breed draagvlak noodzakelijk is voor zoiets belangrijks als klimaatbeleid. Dat een volgend kabinet niet ineens weer een heel andere koers gaat varen. Hij vertelt er niet bij dat de draai is ingegeven door het feit dat de rege ringspartijen hun morrende achter bannen tevreden willen stellen. VVD, CDA, D66 en Christenunie zijn in de Peilingwijzer gekelderd van de nood zakelijke 38 naar 27 zetels in de Eerste Kamer. De linkse oppositie eist al lan ger een CO2-heffing. Waarschijnlijk had de coalitie er straks toch wel mee moeten instemmen. Belasting Nadat vorige maand bleek dat het ka binet de stijging van de energiereke ning had onderschat, wilde het CDA iets doen aan de hoge energienota. De VVD hikte aan tegen de plannen om benzineauto's extra te belasten om zo elektrisch rijden te stimuleren. En D66 en ChristenUnie wilden hun achterban tevredenstellen met een CO2-heffing. Iedereen blij, een week voor de verkiezingen. En wie anders dan Rutte kan het verkopen als een volkomen logische koerswijziging. NOBELPRIJS zullen volgen. Pas na weken grijpt Rutte in. Rutte leert dat als de druk maar hoog genoeg oploopt, iedereen snapt dat je een radicale stap zet. Achteraf vertelt hij dat hij net zo lang wachtte, tot kranten gingen schrijven dat 'de positie van Verdonk onhoudbaar was'. Het werkt: als Verdonk uit de fractie wordt gezet, gaat geen van de andere VVD'ers met haar mee. Pirouettes Het is de weg van de meeste weer stand. Niet dat Ruttes pirouettes on derdeel zijn van een briljant voorbe reide tactiek. Maar als hij draait, wacht hij wel altijd het moment af waarop iedereen snapt dat hij draait. Een jaar lang houdt hij overeind dat het af schaffen van de dividendbelasting verstandig is. Al in de zomer voelt hij aan dat dat standpunt onhoudbaar dreigt te worden. Pas als Unilever in oktober besluit het hoofdkantoor niet naar Rotterdam te verhuizen, gaat Rutte om. In een keer alle pijn nemen. Nog een vervelend Kamerdebat. En door. Zo ging het ook met de omarming van de C02-heffing. Lang hield Rutte vol dat zo'n heffing banen kost. Maar in de samenleving groeit de on vrede: waarom moet de gewone man bloeden en wordt het be- vrijdag 15 maart 2019 GO De 'ruk naar links' van de pre mier gaat de klimaatspijbelaars lang niet ver genoeg. Met z'n honderden hielden ze gisteren in Amsterdam hun tweede klimaat staking. Met slogans als 'Rutte, loop niet zo te kutten' en 'Rutte, ga je windje beter benutten'. Eefje Oomen Amsterdam van meeste weerstand Regeringspartijen willen hun achterban tevredenstellen nu ze in een peiling zijn ge daald tot 27 zetels in de Eerste Kamer. M Premier Mark Rutte. FOTO ANP STOCKHOLM De Zweedse klimaatactiviste Greta Thunberg is voorgedragen voor de Nobel prijs voor de Vrede. Dat ge beurde door enkele leden van Zweedse en Noorse politieke partijen. Vandaag staan in 1659 steden in 105 landen demon straties op het programma van jongeren die een beter klimaat beleid eisen. Thunberg (16) demonstreert sinds augustus vorig jaar voor het Zweedse parlement in Stockholm voor een steviger beleid voor klimaatbehoud. Haar actie heeft inmiddels in tiental len landen navolging gekregen. ,,Ik ben vereerd en erg dankbaar voor deze nominatie'', zei ze. Eerder deze maand werd de tie ner in Zweden uitgeroepen tot Vrouw van het Jaar. Er zijn 301 kandidaten naar voren gescho ven voor de vredesprijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5