II Knuffelcollectant weggestuurd bij Albert Heijn Burgh-Haamstede Inwoners reageren voorzichtig enthousiast 6 Als de stadspoorten van Zierikzee 's avonds verlicht zijn, waan je je als wandelaar in een sprookje. Ze zijn prachtig, al gebeurt er verder weinig. Monumenten zijn mooi, behalve als ze in verval zijn geraakt. Daarom wil de huidige regering dat ze zo veel mogelijk een nieuwe bestem ming krijgen. Zo komen er ten minste mensen en worden de ge bouwen beter onderhouden. Dat er bij de Zierikzeese stadspoorten weinig te beleven is, daar wil de ge meente dan ook verandering in brengen. Zierikzeeënaars zijn voor zichtig enthousiast. De gemeente Schouwen-Duive- land volgt deze lijn. Ze laat onder zoeken of de Noordhavenpoort, de Zuidhavenpoort en de Nobelpoort in Zierikzee een nieuwe bestem ming kunnen krijgen en zo ja, welke dat zou kunnen zijn. Voor dat onderzoek trekt de gemeente tach tig mille uit. Iets kunstzinnigs Goed idee, vindt Carla van der Put, die sinds vier jaar dicht bij de Noordhavenpoort woont. ,,Het zijn prachtige poorten, zeker als ze ver licht zijn. Hoewel dat laatste naar mijn mening te weinig gebeurt. Ik zou het leuk vinden als ze open gaan. Zoiets moois moet je kunnen delen. Wat ik erin zou willen? Iets creatiefs. Iets kunstzinnigs. Liever niet te commercieel. Het moet niet té druk worden." Zelfheeft Van der Put een B&B, Mastenbroek snapt er helemaal niks van. ,,Eerst stond ik bij de nieuwe ingang. Dat mocht niet. Na dat ik even thuis was wezen eten, ging ik bij de uitgang staan. En dat mocht ook al niet. Ik sta toch nie mand in de weg?" De collectant, die op Schouwen- Duiveland records verbreekt als col lectant voor goede doelen en daar zijn huidige leven aan wijdt, kreeg genaamd De Oude Haven. ,,We boffen dat we vlak bij de stadspoor ten zitten. Onze gasten geven ons altijd een tien voor de locatie." Fel tegen En juist vanwege die schoonheid moet je de poorten laten zoals ze zijn, vindt Bart van Hattum. Hij woont om de hoek en wandelt da gelijks meermalen met zijn labra dors door de poorten. ,,Ik ben fel te gen exploitatie van de poorten. Er zijn nu af en toe tentoonstellingen, dat lijkt me meer dan voldoende. We hebben toch genoeg hotels en restaurants in de stad?" te horen dat sommige mensen zijn aanwezigheid als storend ervaren. ,,Dat heb ik nou nog nooit gehoord. Vorige week hebben mensen bij el kaar nog 1200 euro in mijn bus ge stopt voor de plaatselijke Oranje vereniging." Regels De eigenaar van Albert Heijn in Burgh-Haamstede, Roberto van Veldhuizen, houdt het erop dat hij de regels wat strenger wil handha ven. ,,Tot dusver hebben we daar niet adequaat met hem over ge sproken. Maar nu de nieuwe winkel open is, doen we dat wel. Hoe ver velend ook voor meneer Masten broek." Het terrein van Albert Heijn is voor klanten, stelt Van Veldhuizen, en niet voor collectanten. ,,Ik wil niet dat we straks honderd collec- NouRobbert Roggeband van café De Biet, op steenworp afstand van de Zuidhavenpoort, kreeg het anders behoorlijk warm van bin nen toen hij vernam van de moge lijke verkoop. ,,Als ondernemer ben je, bewust of onbewust, altijd aan het oriënteren. Als de kosten niet te hoog zijn, zie ik zeker kansen. Daar mag best wat leven in." De N obelpoort ligt wat verder uit het centrum, maar is niet minder fraai dan zijn twee broers. ,,Er gaat een verhaal dat er vroeger een rijke dame in woonde, en een die wat minder rijk was", vertelt Michiel van Opdorp, die er vlak naast woont. ,,Nu zitten er muzikanten. Dat kan op vrijdagavond best wat herrie geven." Omdat Van Opdorp daar vervolgens wat van zegt, wordt hij in de straat ook wel 'de poort wachter' genoemd. ,,Dat vind ik prima. Het is een prachtpoort. Ik hoop dat we er allemaal van mogen blijven genieten." tanten binnen hebben staan. Over dreven? Nee hoor. Ik zou het je op een briefje willen geven wat wij al lemaal voor aanvragen binnenkrij gen." Ik wil niet dat we straks honderd collectanten binnen hebben staan Mastenbroek heeft een nieuwe plek toegewezen gekregen op het plein voor de fietsenwinkel. Ook al komt daar, zoals hij zelf voorspelt, nie mand langs. Maar hij gaat het toch doen. Zelfs al regent het pijpenste len. IN DE REGIO Inwoners doen mee met NLdoet Voorlichting over broedseizoen Schrijfcafé MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 15 maart 2019 Zierikzee wil meer met stadspoorten Wendy Wagenmakers Zierikzee Anne Mart Mastenbroek, de man die zijn dagen slijt als collectant voor goede doelen, is woens dagmiddag weggestuurd bij Al bert Heijn in Burgh-Haamstede. Hij mag niet meer met zijn col lectebus op het terrein van de nieuwe winkel staan. Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede - Roberto van Veldhuizen BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 09.00 en 10.00 uur: Gymen bij Allevo; BURGH-HAAMSTEDE DFS, 19.30-22.00 uur: Jeugd soos; Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereniging; DREISCHOR Herberg de Ring, 20.30 uur: Politieke Pubquiz; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; KERKWERVE Dorpshuis, 20.00-23.00 uur: Oefenavond Shantykoor Neptunus; NIEUWERKERK Zwembad Dol-fijn, 19.30 uur: Voorjaarszwemfeest; RENESSE Pitnick's bij Vakantiepark Schouwen, 17.30-21.30 uur: Tweedehands kledingverkoop de Zuinige Zeeuw; ZIERIKZEE Eilandzorg de Wieken, 09.30 10.30 uur: Langer fit voor omwonenden; FiZi, 15.00 uur: Buurman Buurman Winterpret, 20.00 uur: Mary Queen of Scots; Galerie BuB-Art, 13.00-17.00 uur: Duo expositie Foto Acryl; Gebouw de Driehoek, 08.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30-21.45 uur: Repetitie Harmonievereniging Nut Uitspanning. SD Noordhavenpoort en Zuidhavenpoort. foto marieke mandemaker ZIERIKZEE Tijdens de NLdoet dag aanstaande za terdag steken ook de inwoners van de wijk Malta de han den uit de mouwen. Bij Speeltuin Breet- velt worden ver schillende klussen gedaan, zodat de speeltuin fris aan het seizoen begint. In de Ruilwinkel aan de Calandweg wordt de tuin onder handen genomen. Alle vrijwilligers ver zamelen om 09.30 uur bij wijkcentrum 4SD. De dag zal om 15.00 uur afgeslo- ten worden bij het wijkcentrum. WESTERSCHOUWEN Boswachters van Staatsbosbeheer houden morgen en zondag een voor lichtingsactie in Boswachterij Wes- terschouwen. Met deze actie proberen zij aandacht te vra gen voor het begin van het broedsei- zoen. Tijdens het broedseizoen is de natuur het meest kwetsbaar. Door bewustzijn te creë ren hopen de bos wachters dieren- leed en overlast te voorkomen. De actie is van 10.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE Studio Onbekom merd houdt dins dag 19 en maandag 25 maart een schrijfcafé voor zowel ervaren als onervaren schrij vers. Onder het thema 'Werken en vrije tijd' gaan de schrijvers aan de slag met het schrij ven van gedichten. Het schrijfcafé vindt plaats in De Zeeuwse Hemel. studioonbekom- merd.nl. KUNSTWERK Jm ZIERIKZEE Verbrandingsmotorbedrijf Airpack aan het Groeneweegje schenkt in het kader van hun 40-jarig jubi leum de stad Zierikzee een kunstwerk. Daarvan is een schaalmodel al te bewonderen bij de receptie van het be drijf. Binnenkort wordt het echte kunstwerk geplaatst op de rotonde aan de Julianastraat, bij binnenkomst van Zierikzee. Kunstenares Rosalinde van Ingen Schenau uit Zonnemaire maakte het ontwerp. In 1978 startte Peter Warnar zijn bedrijf Airpack in een klein kantoor (500 vierkante meter) in het hart van Zierikzee. Dat groeide uit tot een productiehal op het industriepark met een oppervlakte van 13.500 vierkante meter. foto airpack

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57