Kapsalon O O O 88 Iedereen kookt met Zeeuwse producten op horecabeurs MARGOT ZEELAND 13 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland Het is de Nationale Week Zonder Vlees en daar doen de mannen en ik aan mee. We eten door het jaar heen niet iedere dag vlees, maar met een huishouden van carnivoren is dat soms een hele opgave. Vandaar dat dit een goede uitdaging is. Je bespaart trouwens 130 liter water, 76 autokilometers en 770 gram dieren- vlees. Dus best een goed initiatief; minder vlees kan geen kwaad. We begonnen vol goede moed met falafelballetjes met een groentebroodje, zelf gemaakte coleslaw en een yoghurtdressing. De volgende dag stond er een saus van gerookte zalm met courgette en pasta op het menu en de dag daarop Indische omelet met tahoe. De jongste man vond in de koelkast vegetarische shoarma die ik speciaal had aangeschaft, en wilde per se 'kapsalon' maken. Nu ben ik niet van gisteren en wellicht wist u het ook al maar 'kapsalon' heeft in dit geval niets met een kapper en een nieuwe coupe te maken, maar met een gerecht van friet, bedekt met (vegetarische) shoarma, plakken kaas die even onder de grill moeten smelten met daarop een salade. Voortvarend ging hij aan de slag. De vegetarische shoarma bereiden was zo gepiept. Zelf friet maken had hij nog nooit ge daan. Dus eerst aardappelen geschild, tot friet ge maakt en deze 5 min. voorgebakken op 150 oC in de frituur. Na een uurtje bakte hij ze 5 min. af op 190 oC. Die waren ouderwets lekker. Intussen had hij een frisse salade met tomaten erdoor gemaakt en in plaats van een mayonaise een tzatziki van yoghurt, geraspte komkommer, verse munt, een gesnipperde teen knoflook en wat citroensap. Sa men met die gegrilde plakken kaas beviel dat goed. Zo goed dat we iedere week deze 'kapsalon' op het menu willen zetten. BEOORDELING Ondanks de verschillende soorten kool en de krui den, blijft het zachte zilt van het zeewier fier over eind. Mooie intro voor een eersterangs mootje zee duivel met hazelnoot en lavas en een stukje inktvis. Niks rubberig, gewoon goed gegaard. De vegetari sche variant is ook niet te versmaden. Aardappel, met gedroogde grapefruit, mandarijn en sinaasap pel, een beurre noisette en macadamia. Onderin het bord kruipt een soort Rupsje Nooitge- noeg. Een sappig wurmpje uit de duinen? ,,Nee, het is een crosne, een knolletje", zegt Irma. ,,Bioduin kweekt ze voor ons." Alles van het wilde gevogelte staat op tafel. Ganzen- borst met schorseneer, bessen en zaden, dumplings van de pootjes en een crème van de lever. ,,Wilde gans schieten en er vervolgens niets mee doen, dat kan niet", zegt Marcel. ,,Wij gebruiken het hele beestje." En dat is goed gelukt. Na enig aandringen van de disgenoot zwicht de vegetariër voor een reepje van het onnoemelijk malse ganzenvlees. Een genot. En nog verantwoord ook, want het dier heeft niet geleden in een of andere megastal. De groente-eter keert terug naar de pompoen met suikerwier en champagne van beurre blanc. Knap perige duindoornbesjes en rozemarijn houden de smaakpapillen alert. Dit is fluweelzacht comfort- food. Van dat smeuïge spul, om je vingers bij af te likken. Ons wachten nog knollen en citroenen. Een bijzon dere combinatie van ijs van aardpeer met citroen en blokjes suikerbiet. Nog zo'n experiment van de keukenbrigade volgens Marcel. ,,Elke Zeeuw die zo'n knol ziet, heeft al eens zijn tanden erin gezet. Maar wat moet je met zo'n harde biet?'' Inmiddels weet hij het. Dit aardse, weeïge gedrocht is zo be werkt dat het de textuur heeft van Turks fruit. Dit gerecht deugt. Trouwens, heel Hof aan Zee deugt. Voorgerecht Hoofdgerecht j8,5j Nagerecht jS,5j Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit De jongste man vond in de koelkast vegetarische shoarma die ik speciaal had aangeschaft, en wilde per se 'kapsalon' maken ,,Alle producten waarmee ze werken zijn van Zeeuwse komaf', licht Michiel Hardy, do cent van FoodLab Zeeland toe. ,,Dat doen we om de horecabe drijven, de werkende koks en de aankomende koks een goed beeld te geven van alle Zeeuwse producten en nieuwe ontdek kingen op dit gebied. We gaan uit van het 20/80 principe dus 20% vlees en 80% andere pro ducten want duurzaamheid en de Dutch Cuisine staan bij ons hoog in het vaandel. Onder die producten vallen bijvoorbeeld kingfish, zilte aardappelen en oesters, maar ook bloemkool, zeeroop en babbelaars." Omdat het nog geheim is wat er precies in de 'Blackbox' zit, kan Hardy daarover niets kwijt. Samen met collega's Edwin de Smet en Wim de Regt vormt hij zelf de wed strijdcommissie. Een professio nele jury beoordeelt de gerech ten op verschillende onderdelen. Voor dinsdag staat er onder meer een Zeeuwse bouillabaisse op het menu. Daar kunnen we zelf ook wat mee! Bak een fijn gesne den ui, 1 fijngesneden venkel, 2 preien en 4 tomaten aan in olijf olie. Voeg wat saffraan, een blikje tomatenpuree en 1,5 liter (zelfgemaakte) visbouillon toe met verse tijm en laurier. Laat 45 min. stoven met een scheut pas tis. Voeg op het laatst Zeeuwse garnalen, mosselen en hapklare stukken stevige witvis toe en po cheer deze in de soep. Serveer met brood en wat rouille. Ook een winnaar. eindscore vrijdag 15 maart 2019 GO En de gans? Was dat het? (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Bij FoodLab Zeeland gaan ze komende dagen knallen op de horecabeurs in Goes met Cooking Battles. Maandag gaan teams van professionals samen met een leerlingkok koken om de Zeeuwse Mos seltrofee 2019 met producten uit een 'Blackbox'. Dinsdag gaan de mbo-leerlingen de ring in om te strijden voor de Zilte Bokaal. Margot Verhaagen Goes Michiel Hardy. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49