11 Er wordt woensdag niet alleen gestemd voor Provinciale Staten, maar ook voor het bestuur van waterschap Scheldestromen. Er doen 10 partijen mee, dezelfde als in 2015. Zij strijden om de 23 beschikbare zetels. CDA (nu 4 zetels), SGP (3 zetels) en Waterschapspartij Zeeuws-Vlaanderen (3 zetels) zaten de afgelopen periode in het dagelijks bestuur. Partij voor Zeeland en VVD (allebei 3 zetels) waren de grootste oppositiepartijen, gevolgd door PvdA en Water Natuurlijk (allebei 2 zetels). ChristenUnie, 50PLUS en Algemene Waterschapspartij waren eenmansfracties. Waarin onderscheiden de partijen zich en waar staan ze voor? De 10 lijsttrekkers aan het woord. Kijk op onze site bij /kieswijzer en ontdek uw politieke smaak vrijdag 15 maart 2019 GO Conny Almekinders 62 Cadzand Recreatieondernemer Maarten Rossen 43 Vlissingen Uitzendkracht ,,We zaten niet in de coali tie en in het dagelijks be stuur. Dat betekent dat je invloed beperkt is. Toch hebben we een goed ge voel aan deze periode overgehouden. We hebben ons constructief opgesteld en toch onze inbreng kun nen leveren. Wel hebben we vaak kritiek gehad op het financieel beleid. We vinden dat er relatief veel geld is geleend, waardoor de schuldenlast is opgelo pen. Dat had ook anders gekund." „Niet iedereen heeft een tractor. Als oppositiepartij hebben we het vooral op genomen voor de mensen zonder tractor. We hebben ons ingezet voor de be taalbaarheid van het wa terschap. Daarvoor heb ben we verschillende voor stellen gedaan, zoals wa terverbruik toepassen als rekenmethode om belas ting te heffen en toeristen mee laten betalen aan het waterschap. Het is wel jammer dat dat allemaal niet is gelukt." ,,Het is een leuk stel waar we mee samenwerken. Maar we zaten in de oppo sitie, dus dan heb je niet zo veel te vertellen. Ik denk wel dat we het onderwerp biodiversiteit op de kaart hebben gezet. En ook de bomen. We zijn er een groot voorstander van dat hetzelfde aantal bomen wordt teruggeplant. En als het even kan nog betere bomen. Een boom planten kost ongeveer 500 euro. Als die vijftig jaar meegaat, is het maar een tientje per jaar." ,,Ik kijk wel met een zekere tevredenheid terug. Een aanzienlijk aantal punten uit ons verkiezingspro gramma is meegenomen. Maar ik vind ook dat we een wat groenere, milieu vriendelijkere koers mogen varen, bijvoorbeeld als het gaat over boombeplanting en biodiversiteit. Maar daar moet ook draagvlak voor zijn. Je kunt wel heel hard gaan roepen, maar het is beter om je knopen te tellen. Ik ben al tevreden met de verbeteringen die zijn bereikt." Hessing is van de lijsttrek kers de enige nieuwkomer. Hij volgt Fred Kalwij op. ,,Fred heeft gezegd: ik denk dat er vooral op het gebied van financiën heel veel bij het waterschap is om over te waken. Ik heb daarnaar gekeken en ben er best wel van geschrok ken. Ik denk niet dat de burger doorheeft wat daar zoal gebeurt. Zo hebben ze een miljoen uit de re serves gehaald om de be groting 2019 sluitend te krijgen! Dat vind ik een slechte zaak." ,,In het algemeen hebben we wel stappen vooruit gezet. Met één zetel is onze invloed echter mini maal. Je kunt wel moties ondersteunen. Als het in het belang van de burger is, dan doen we dat ook. Er komen ook steeds meer partijen bij. Iedereen moet zijn zegje doen, maar dat werkt wel een beetje ver tragend. We hopen door de inbreng van jonge per sonen dat we na de ver kiezingen met twee zetels terugkomen." ,,Wij willen een goed finan cieel beleid, een eerlijke verdeling van de lasten en zien de noodzaak van twee hoofdkantoren niet meer. Dat zijn standpunten die ook andere partijen hebben, maar ik denk dat wij het wat beter onder bouwen. We houden niet van schreeuwen langs de zijlijn. We willen een dis cussie op inhoud voeren. Ik denk dat we dat de af gelopen vier jaar hebben laten zien. Dat kun je niet van alle partijen zeggen." ,,Het zorgen voor een eer lijke verdeling van de las ten. Daar hopen we langs onze landelijke partijlijn in vloed op uit te oefenen. Een gezin van twee perso nen moet minder zuive ringsheffing gaan betalen dan een gezin van drie of vier personen. Ook vinden we dat de bijdrage van ei genaren van natuurgebie den omhoog moet. Een hectare landbouwgrond wordt nu tien keer zo zwaar belast als een hec tare natuurgebied. Dat is uit balans." ,,Ten eerste komen wij echt op voor de categorie inge zetenen. De andere par tijen belijden dat wel met de mond, maar uiteindelijk zie je dat het agrarisch be lang vaak toch zwaarder weegt. En als tweede zet ten we ons echt in voor natuur en milieu, in de praktijk meer dan een par tij zoals Water Natuurlijk." i ,,Wij kijken in eerste instan tie naar de landschaps waarde, naar de groene waarde en naar de water waarde. De andere partijen praten vooral over de ta rieven. Daar hoor je ons ei genlijk nooit over. Wat ge daan moet worden, moet nu eenmaal worden ge daan. Als je wat wil, dien je je ook te realiseren dat het geld kost. Klaar. En als je wilt besparen, probeer het dan wat efficiënter uit te SJ voeren." ,,De betaalbaarheid van het waterschap. De schuldpositie gaat gigan tisch omhoog. Als je weet hoe weinig mensen we hebben met wie we dat moeten ophoesten... We moeten dus de tering naar de nering zetten. Als je alle ontwikkelingen ziet, komt er straks ineens 20 pro cent op de belastingtarie ven bij. Ga dat maar eens uitleggen aan de gemid delde Zeeuw." ,,We hebben de afgelopen jaren veel getamboerd op biodiversiteit, soms tot vervelens toe. Dat blijven we ook doen. Bijen, insec ten, weidevogels, we kun nen er niet omheen: het loopt terug. Daar móeten we wat aan doen. We zijn de grootste landschaps beheerder van Zeeland. Ga daar dan ook respect vol mee om. We hebben een omslag in het denken nodig. We storen ons ver der aan het zwerfvuil. Ook de burger moet daarin worden heropgevoed." ,,We zijn een christelijke partij. Dat betekent dat we een boodschap hebben die ergens in is geworteld en dat we in opdracht van onze Schepper voor de aarde zorgen. We zijn een partij die veel aandacht heeft voor natuur en mi lieu. Maar we schieten daar niet in door, want we hechten ook aan gezond financieel beheer. We kij- ken vooral hoe we met el- JU kaar het waterschap goed I kunnen besturen, dus van I ons moet je geen zware I oppositie verwachten." „Inspelen op de klimaat verandering. We moeten met de gemeenten, met de burgers, met de boeren en met iedereen werken aan oplossingen. Daar willen we heel goede afwegingen in maken. Dan kijken we niet allereerst naar geld. We moeten voor de bur gers de zaak op orde krij gen. Het waterschap ont leent zijn bestaansrecht aan een goede uitoefening van de taken en niet aan de lage tarieven. Want daar kom je op de lange duur mee op de koffie." ,,Wij willen in elk geval geen stijging van de kos ten. Je moet geen extra dingen aanpakken waar je geen financiële ruimte voor hebt. Dat betekent keuzes maken in je beleid. Daarnaast vinden we het heel belangrijk dat er meer aandacht wordt besteed aan de droogte. Je moet ervoor zorgen dat mensen veel meer bewust worden gemaakt van de noodzaak van het opvangen en be waren van het regenwater. Geef daarom elke burger een waterton." „Ervoor zorgen dat zaken worden gedaan met de gelden die beschikbaar zijn. Dus geen extra mid delen aanwenden uit de reserves. Je kunt je geld maar één keer uitgeven. Een ander speerpunt is het onderhoud van fiets paden en wegen. Fietspa den moeten beter worden onderhouden en we moe- ÜS ten ze ook breder maken. Nu zijn ze vaak te smal." ,,We zijn er meer dan de andere partijen voor de burger. We nemen de mensen echt serieus en kijken meer dan de rest naar de kwaliteit van het water. Daarbij gaat het om zowel het water van de zuivering als het water voor de pleziervaart." ,,Het terugdringen van de medicijnresten die in het afvalwater belanden. Dat is belangrijk, omdat die er heel moeilijk uit te halen zijn. Verder willen we de waterschapslasten voor de burger zo laag mogelijk houden. Tachtig procent wordt nu betaald door de burgers. Boeren en bedrij ven betalen dus veel min der. We willen de tarieven evenwichtiger maken vol gens het principe 'de ver vuiler betaalt'." ?r Natuurlijk Lou Waterman 71 Oost-Souburg Gepensioneerd Jaap van Ginkel 65 's-Gravenpolder Gepensioneerd Johan Hessing 71 Axel Gepensioneerd Kees Polderman 64 Middelburg Docent HZ Christen Unie WATERSCHflPSPARTIJ Iwrt prtitM. wl riMKiiiullg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47