WIM HOFMAN In Rome 2 Op zoek naar drugs? Volg de bananen 9 Redding van hijskraan beloond met geldprijs mssemmii In Rome staat aan de oever van de rivier de Tiber de Engelen burcht, zo genoemd omdat er ooit een groot en blinkend beeld van de engel Michael op werd gezet. De engel heeft een zwaard. Het verhaal gaat dat de en gel de pest verjoeg. De toenmalige paus liet daarom het beeld op zijn burcht plaatsen. In de buurt van de burcht loopt een brede weg naar het Sint Pie tersplein die ooit door de dictator Mussolini is aangelegd. Links ach ter de zuilen van Bernini die rondom het plein staan, is, na wat zoeken, een trap te vinden die naar een Michaelskerk voert. Vroeger waren er in Rome meer Michaels- kerken, vooral op plekken waar Mithras-tempels hadden gestaan. De Mithrasverering heeft het niet gered: de sekte van de Christenen groeide sterker. Maar deze Michaels-kerk is de kerk van de Friezen. Aan de buitenkant is de kerk Romaans, met een mooi klokkentorentje, maar van binnen is hij achttiende en negentiende- eeuws. Tamelijk saai eigenlijk. Maar ja, het is de kerk waar de pel grims uit de lage landen hun plek hadden. Er is daar niet heel veel te zien. Ze hebben er kloostermop pen, onder andere eentje zo groot als een brood. De steen komt uit Dokkum. En in Dokkum had je ooit Bonifacius die, onverstandig als hij was, een belangrijke boom ging omhakken, zeer tegen de zin van de Friezen in. Zij lieten zien dat ze ook konden hakken en ze hebben hem daarom een kopje kleiner gemaakt. In de kerk heb je meer bijzondere stenen. Zo zouden ze er de steen hebben waarop aartsvader Abra ham zijn zoon had moeten offe ren, maar dat uiteindelijk niet heeft gedaan. En bovendien bewe ren ze dat ze ook de steen hebben die Jezus niet had om zijn hoofd op te leggen. Er zijn mooiere kerken in Rome en met veel meer vreemde verha len. H m - - Vlissingen 'Politie vindt enorme partijco- caïne': ook in Zeeland is zo'n be richt al lang geen zeldzaamheid meer. Nederland is de draaischijf van de Europese cocaïnehandel en vooral Zeeland en West-Brabant - ingeklemd tussen de havens van Antwerpen en Rotterdam - merken dat ze steeds meer in trek komen bij de criminele organisaties. Zeker een kwart van alle cocaïne die Nederland binnenkomt, is ver stopt tussen fruit dat per container uit Zuid-Amerika naar Antwerpen of Rotterdam verscheept wordt. Ook in Vlissingen worden regel matig ladingen cocaïne gevonden in fruitvrachten. Vooral bananen en ananassen zijn populair als deklading. Politie en justitie in Zeeland en West-Brabant zijn in september begonnen met een pro ject dat de ambitie heeft om de stroom van cocaïne op zijn minst een beetje af te remmen. ,,Want we hebben niet de illusie dat we de toevoer kunnen stoppen", zegt de Bredase officier van justitie Jo- rick Schreurs. Samen met de Fi nancial Intelligence Unit (FIU), de overheidsinstantie die de meldin gen over ongebruikelijke transac ties in ontvangst neemt, is er wel de ambitie om 'zand in de ma chine te strooien' van de crimine len die de cocaïnelijnen tussen Zuid-Amerika en Europa bestie ren. Wetenschappers van de univer siteiten in Tilburg en Harvard denken mee over de methodes die het meest kansrijk zijn. Dat ge beurt onder de vlag van het Orga nized Crime Field Lab, dat innova tieve oplossingen probeert te be- Als een klein bedrijf kort na de oprichting een enorme partij bananen bestelt, kan dat wel een alarmbel doen afgaan denken voor hardnekkige mis daadproblemen. Ook de Belasting dienst, de douane, de Kamer van Koophandel en de Belgische poli tie doen mee. Dat de tienduizenden kilo's co caïne die vanuit Zuid-Amerika naar Europa komen een hardnek kig probleem vormen, lijdt geen twijfel. De innovatieve aanpak waaraan wordt gewerkt, richt zich vooral op de dekladingen waartus sen de cocaïne verstopt wordt. Hennie Verbeek-Kusters, hoofd van de FIU: ,,Als je bijvoorbeeld verdachte betalingen ziet voor een deklading in Zuid-Amerika, kun je daar de douane over tippen. Dat kan de controle in de haven van Antwerpen of Rotterdam effectie ver maken." Het is bepaald niet zo dat elke betaling aan Zuid-Amerika ver dacht is, nuanceert Verbeek-Kus- ters. Maar als een klein bedrijf kort na de oprichting een enorme par tij bananen bestelt, kan dat wel een alarmbel doen afgaan. Zeker als duidelijk wordt dat er achter dat bedrijfje namen schuilgaan van lieden die al bekend zijn bij politie en justitie. Officier van jus titie Schreurs: ,,De locatie van zo'n bedrijf kan al een indicatie zijn. We hebben meegemaakt dat zo'n bedrijf op een camping zat. Dat is toch vreemd." In de havens van Antwerpen en Rotterdam werd vorig jaar 74.000 kilo cocaïne onderschept. In verge lijking met voorgaande jaren was dat een flinke toename, maar de schatting is dat maximaal de helft van alle cocaïne wordt onder schept. Meldingen Bij de Nederlandse FIU komen ie dere dag tussen de 1000 en 1500 meldingen binnen over ongebrui kelijke transacties. Tien procent daarvan bereikt politie en justitie, die daarna bekijken of ze er mee aan de slag kunnen. In het geza menlijke cocaïneproject hebben politie, justitie en douane inmid dels zicht op 1400 verdachte trans acties, die samen een waarde van 65 miljoen euro vertegenwoordi gen. Let wel: daarbij gaat het dus om de waarde van het fruit, niet om die van de cocaïne. Rest de vraag wat er eigenlijk met al die bananen en ananassen gebeurt die gebruikt worden om de cocaïne te camoufleren. Ver- beek-Kusters: ,,Vaak gaan die door naar Oost-Europa. Maar de crimi nelen die zo'n cocaïnelijn runnen, zien dat fruit als afval. Als ze er ook nog een paar centen voor kun nen vangen, is dat prima, maar het valt allemaal in het niet bij de op brengst van de cocaïne." De redding en de renovatie van de stoomhijskraan Schelde 38 is zo bijzonder en geslaagd dat het project de Stimuleringsprijs 2019 krijgt van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland. Stichting Stoomhijskraan Schelde 38 krijgt de prijs - een bedrag van 10.000 euro - op 4 april. Het project begon in 2015 met 'een bijzondere en geslaagde reddingsoperatie van een uniek exemplaar industrieel erfgoed', motiveert het cultuurfonds de prijs. ,,Wat volgde was een res tauratie in etappes volgens een gedegen planning, met als uit gangspunt zoveel mogelijk ge bruik van originele onderde len. Een grote groep vrijwilli gers, waaronder veel gedreven oud-Scheldemedewerkers, zette zich ervoor in." Laatste stap De prijs is bedoeld voor de laat ste stap van de restauratie. Het cultuurfonds hoopt dat de res tauratie van de Schelde 38 een 'blijvende bijdrage levert aan het maritiem erfgoed en karakter van Vlissingen en het Schelde- kwartier in het bijzonder'. Com missaris van de koning Han Pol man reikt als voorzitter van het Cultuurfonds Zeeland de prijs op 4 april uit in de Timmerfa briek in Vlissingen. vrijdag 15 maart 2019 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator oiï&\ Politie en justitie in Zeeland en West-Brabant proberen op onor thodoxe manier de enorme toe vloed van cocaïne in te dammen. Dat doen ze door - met hulp van wetenschappers uit Tilburg en Harvard (VS) - goed te kijken naar verdachte bestellingen van Zuid-Amerikaans fruit. Want niet zelden is de cocaïne die via Ne derland zijn weg vindt naar de gebruiker, verstopt tussen bana nen of ananassen. René van der Lee en Wout van Arensbergen M Cocaïne tus sen de bana nen. foto politie Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45