'Snel weer een bewaakte fietsenstalling in centrum' Veiligheidsplan biedt overzicht prioriteiten 6 De aanpak van verwarde personen heeft voorrang bij de gemeente Veere. Het afgelopen jaar ging het om 73 mensen. Dat is een lichte stijging. Waar blijft het plastic van Oostkapelle? IN DE REGIO RestoRank HB Café Debat over klimaat MIJN DORP, MIJN STAD Vergeleken met de jaren daarvoor is het aantal van 73 verwarde perso nen een lichte stijging. In 2016 kreeg de gemeente 65 maal een melding over iemand die voor over last zorgde. En het jaar daarop 59 maal, zo blijkt uit de Nota Integrale Veiligheid 2019-2022. Veere wil die overlast terugdrin gen door goed samen te werken met andere partners, zoals Veilig heidshuis en zorginstellingen. Als dat allemaal lukt, hoopt de ge meente dat er in 2022 nog maar maximaal zestig meldingen komen over verwarde personenen. Diefstallen Uit de cijfers van de nota blijkt dat op bijna alle terreinen de misdaad en overlast in de gemeente Veere daalt. Alleen de overlast door ver warde personen nam toe, net als het aantal diefstallen uit voertui gen. Dat laatste werd vooral veroor zaakt door een rondreizende fami lie die flink tekeer ging. Die is ech ter vorig jaar augustus aangehou- OOSTKAPELLE Waar is het plas tic gebleven? Met die vraag worste len de dorpsraad van Oostkapelle en de gemeente Veere, nu blijkt dat inwoners van Oostkapelle minder restafval inleveren. In de gemeente Veere worden meerdere proeven gedaan om de af valstroom in te perken. Oostkapelle koos voor minder restafval. Dat is volgens bestuurslid Cari Geuze van de Dorpsraad een succes omdat er ook daadwerkelijk minder wordt aangeboden. Het gemiddelde daalde van 145 kilo per huishouden naar honderd. ,,Het loopt dus best goed", zei ze tijdens de bijeenkomst van de dorpsraad. Maar er is volgens haar een klein probleem. Er wordt nauwelijks meer plastic afval en vodden aangeboden in de aparte bakken die daarvoor zijn bestemd. Dat had volgens ambtenaren van de gemeente wel gemoeten. Want als inwoners beter letten op wat ze in de bak voor het restafval stoppen, houden ze meer plastic afval en vodden over. ,,Maar dat zien we niet terug." Desondanks riep ze de be zoekers op door te gaan met het te rugdringen van de hoeveelheid restafval: ,,Ga zo door!" den en zal binnenkort worden be recht. Het aantal fietsendiefstallen nam spectaculair af: van 85 naar 28 vol gens de officiële cijfers. Tegelijker tijd staat in de Veerse Nota dat er twijfels zijn of de daling van de vei- ligheidscijfers wel kloppen. ,,Het geluid dat mensen niet meer mel den, geen aangifte doen 'omdat er toch niets mee gebeurt' worden steeds groter." De stalling, net achter de Markt, werd tot de zomer van vorig jaar geëxploiteerd door cliënten van zorginstelling Arduin. Sindsdien houdt de gemeente de stalling open, maar wel onbewaakt en dus gratis. Ook zijn de toiletten daar door dicht. Onderhandelingen met het bedrijf Cycle Hub over overname van de exploitatie lie pen vorig jaar op niets uit. Onwenselijk GroenLinks-raadslid Marianne Golsteijn vindt de situatie on wenselijk. Het leidt tot 'overvolle fietsbeugels' in de binnenstad, en het centrum wordt minder toe gankelijk voor mensen met een beperking die nu niet meer naar De gemeente waarschuwt ook dat nieuwe vormen van criminali teit opduiken die moeilijk zijn te meten. Dan gaat het om milieucri minaliteit, gebruik van verdovende middelen, zorgfraude, oplichting, illegaal gokken, uitkerings- en in ternetfraude. Veere is bezorgd of het met de huidige capaciteit aan agenten en officieren van justitie lukt om al die vormen van crimina liteit aan te pakken. ,,De politie stevent af op een fors tekort aan mensen. Ook bij het Openbaar Mi nisterie is de capaciteit tekort, de werkdruk hoog en vallen er nog steeds zaken van de plank." Criminaliteit De gemeente ziet dat in Den Haag het besef ontstaat dat in Zeeland te weinig politie is, want er is geld ge komen om de criminaliteit in de havens aan te pakken. Veere roept echter alle andere gemeenten op om door te gaan met het onder de aandacht brengen van de tekorten en de werkdruk bij politie en het Openbaar Ministerie. ,,Om echt een kentering te maken, zullen we de komende jaren met z'n allen in Zeeland nog forse druk moeten uit oefenen om de capaciteitsproble men het hoofd te bieden." Tot slot constateert de gemeente dat vergrijzing ook zijn voordelen heeft als het gaat om criminaliteit. Want daardoor zijn er meer men sen thuis, wat de sociale veiligheid in de dorpen ten goede komt. het invalidetoilet op het Zuster plein kunnen. De stalling moet in elk geval komende zomer weer bewaakt zijn, vindt GroenLinks. Golsteijn vraagt daarom aan het college of die van plan is de stal ling weer te (laten) bewaken, en vanaf wanneer dan. vrijdag 15 maart 2019 Veere pakt overlast verwarden aan WA OOST-SOUBURG In de Rank, de zaal achter De Wijn gaard-kerk in de Kanaalstraat in Oost-Souburg, kan morgen vanaf 18.00 uur van een maaltijd worden genoten. Deze zal worden geserveerd door RestoRank. Een maaltijd kost 2,50 euro per persoon, opgeven kan via 0118-465978 of 0118-465132. MIDDELBURG In Middelburg wordt vandaag een hoog begaafdheidscafé gehouden. Sylvia Tas, trainer en coach hoogbe gaafdheid en Karin van Toor, talentbe- gegeleider en ECHA Specialist Hoogbegaafdheid, zullen deze avond inhoudelijk begelei den. Naast de theo rie zullen zij ook zorgen voor op drachten die uitno digen tot interactie met de andere aan wezigen. Belang stellenden zijn om 19.30 uur welkom in café Le Penseur, Varkensmarkt 15 in Middelburg. Deel name kost 17,50 euro en aanmelden kan via ihbv.nl/ evenementen. MIDDELBURG In Middelburg wordt vandaag een verkiezingsdebat over klimaat en na tuur gehouden. Het debat wordt geor ganiseerd in aan loop naar de Pro vinciale Statenver kiezingen op 20 maart. Politieke partijen krijgen stel lingen over klimaat verandering, het Zeeuwse land schap en biodiver siteit voorgelegd. Belangstellenden zijn om 16.30 uur welkom in de biblio theek, de toegang is gratis. DOMBURG Museum Terra Maris bij Domburg kreeg giste ren van plaagdierbestrijder Rudy Marinisse uit Vlissingen (links) een stronk. Daarin huisde tot voor kort een bijenvolk. Een inwoner van Koudekerke ontdekte dat, nadat hij die boom had omgezaagd en de bijen tevoorschijn kwamen. De stronk wordt deels opengewerkt en krijgt een plaats in de vaste collectie, bevestigt de medewerkster van Terra Maris (rechts), zodat bezoekers kunnen zien hoe wilde bijen een nest bouwen. Marinisse benadrukte dat bijen beschermd zijn en dat hij ze gratis weghaalt en overdraagt aan imkers. FOTO RUBEN OREEL Emile Calon Domburg Opvang verwarde perso nen heeft hoge prioriteit. FOTO RITA VAN DER POEL De fietsenstalling op het Zus terplein in Middelburg moet snel weer bewaking krijgen, vindt de raadsfractie van GroenLinks. De partij roept B en W op om te zorgen dat dit in elk geval voor de zomer gere geld is. Martijn de Koning Middelburg De fietsenstalling aan het Zusterplein ging even dicht toen Arduin met de exploitatie stopte. Hij is nu weer open, maar onbewaakt. ARNEMUIDEN Centrum, 12.00 17.00 uur: Weekmarkt; KOUDEKERKE De Couburg, 13.00-16.30 uur: Biljarten; MIDDELBURG Sportpark de Sprong, 09.00-12.00 uur: Ta feltennis voor senioren (50+); Burgerzaal Stadhuis, 09.30 17.00 uur: Goedaert conferen tie met serie lezingen; Het kof fiehuis, 09.30-11.30 uur: In loopmoment; Foyer ZB, 10.15 11.30 uur: Taalcafé; Ruimte Caesuur, 14.00-17.00 uur: Ten toonstelling Ko de Jonge; Kruitmolenlaan 125, 19.00 22.00 uur: Jeugdcafé voor jongeren van 12-18 jaar; Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur: Orkest van de 18e Eeuw; Schouwburg, 20.00 uur: Ko medie 'De Waarheid'; Hof 't Seijs, 20.00 uur: Muziekquiz; De Spot, 21.30 uur: Muziek avond '80's verantwoord'; NIEUW- EN SINT JOOSLAND Theater de wegwijzer, 20.30 uur: Optreden Mark van de Veerdonk; OOSTKAPELLE Sportzaal De Halve Maan, 09.45-11.15 uur: Badmintonnen voor 50+; Schoolstraat 4, 10.00-12.00 uur: Gratis cursus Digisterker; OOST-SOUBURG De Rank, zaal achter Wijngaard-kerk, vanaf 17.00 uur: RestoRank; RITTHEM Klein Theater de Verwachting, 20.15 uur: Optre den Andries Tunru; SEROOSKERKE Partycentrum de Zandput, Zandput 5, 20.00 uur: Toneelvereniging Veere brengt de klucht 'Alweer vals alarm'; VLISSINGEN Spuistraat en Lange Zelke, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Vrijenhovenzaal, 09.00 uur: Peutergym; MuZEEum, over dag: Gratis museumdag voor alle kinderen t/m 17 jaar; Ter Reede, 19.30 uur: 'Malle Frat sen'; WESTKAPELLE Polderhuis, 11.00-17.00 uur: Expositie 'De reizende kunstenaar'; 19.30 uur: Polderhuisquiz in teams. BIJENSTRONK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42