Enduris lijdt ruim een ton schade door stroomdiefstal m Wie is de beste doktersassistent? Jean is markantste horecaman 5 'CO2-heffing zal investeringen beïnvloeden' Luc Oggel Vlissingen In 2018 zijn in Zeeland 46 hennep kwekerijen opgerold waarbij sprake was van energiediefstal. In drie an dere gevallen werd op een andere manier illegaal stroom afgetapt. Hennepkwekerijen bevinden zich doorgaans op industrieterreinen en afgelegen plaatsen, maar het me rendeel van de Zeeuwse hennep kwekerijen is gesitueerd in woon wijken, aldus Enduris. Amateuristisch Het aantal hennepkwekerijen dat wordt opgerold daalt al een aantal jaar, terwijl er geen aanwijzingen zijn dat er minder kwekerijen zijn. Dit kan betekenen dat kwekers handiger worden in het verstoppen van de hennepteelt, bijvoorbeeld in woonwijken. 'Een hennepkwekerij heeft meestal een illegale en onvei lige aansluiting op het energienet. Ook zit de elektrische aansluiting in het pand zelf vaak amateuristisch in elkaar. Dat zorgt voor ronduit ge vaarlijke situaties, vanwege het constante risico op oververhitting, smeltende kabelisolatie, kortslui ting en brand', stelt de netbeheer der. De netbeheerders vragen om pri- oriteit bij onder meer gemeenten en politie voor het aanpakken van illegale hennepteelt. Een gezamen lijke aanpak is nodig om de hier door ontstane onveilige situaties zo snel mogelijk te beëindigen. En om woningen proactief te kunnen con troleren ('opsporing achter de voor deur'). Netbeheerders zijn hierover in gesprek met samenwerkings partners, zoals politie, Openbaar Ministerie en overheden. Sneller achterhaald Hennepkwekerijen komen overal voor: in huur- en koophuizen, villa's en appartementen, midden in woonwijken en in afgelegen loodsen. Het energienet wordt steeds digitaler waardoor energie diefstal, zoals door hennepteelt, sneller en gerichter kan worden achterhaald. Ook omwonenden kunnen helpen bij het signaleren en opsporen van hennepkweke- Het merendeel van de Zeeuwse hennepkwekerijen is gesitueerd in woonwijken rijen. Mensen die iets verdachts zien of ruiken, kunnen dat ano niem melden bij Meld Misdaad Anoniem, telefoonnummer 0800 7000, of contact opnemen met de politie, telefoonnummer 0900 8844. Op stophennepteelt.nl staat waaraan een kwekerij kan worden herkend. STEN Dat Nederland toch een eigen CO2-heffing naast de al bestaande Europese CO2-heffing wil invoe ren, zit beide ondernemingen hoog. De onzekerheid over hoe de heffing wordt vorm gegeven, komt daar nog bij. Vermoedelijk wordt dat pas eind april duidelijk. ,,Dit is heel lastig uit te leggen aan ons hoofdkantoor in Oslo", geeft woordvoerder Gijsbrecht Gunter van Yara Sluiskil aan. Yara heeft al veel werk gemaakt van het terugbrengen van de uit stoot van het broeikasgas CO2. De klimaatdoelstelling voor 2030 is een reductie van 49 procent ten Mbo-studenten uit het hele land strijden tot en met morgen om de nationale titel tijdens de vakwed strijden doktersassistent. Lisa Woolderink, studente van het ROC van Twente, was één van de deelnemers van het kampioen schap doktersassistent. Zij behan delde 'patiënte' Kayleigh Marijs, studente van Scalda. Scalda-stu- dente Nathalie Bouwman (19) uit Oosterland was één van de deelne- opzichte van 1990. Yara Sluiskil zit op 55 procent. Gunter: ,,Ik ben heel benieuwd of dat in de CO2-heffing terug te zien zal zijn." Een nationale CO2-heffing zal hoe dan ook invloed hebben op de bereidheid van het Noorse moe derconcern te investeren in Zeeuws-Vlaanderen, vreest Gun- ter. Yara heeft sinds 2009 juist enorm veel geld gestoken in nieuwe installaties in Sluiskil Oost, al met al 700 miljoen euro, waardoor de fabriek tot de effi- ciënste kunstmestproducenten ter wereld behoort. Gunter: ,,Dat maakt het extra wrang." Yara Sluiskil stootte in 2017 altijd nog 3,82 miljoen ton CO2 uit en stond daarmee in Nederland op een zesde plek. ,,We werken aan een verdere verlaging", meldt Gunter. ,,Een nationale CO2-hef- fing zal ons daarbij niet helpen. Van het eerder voorgestelde sys teem, waarbij goed presterende bedrijven worden beloond en slecht presterende bedrijven moe- mers, omdat ze winnaar was van de voorronde op haar school. Ze moest medische handelingen uit voeren, gesprekken met patiënten voeren en recepten uitschrijven. ,,Ik vond het heel leuk om mee te doen, omdat je heel snel studenten van andere scholen leert kennen." ten betalen, ging een stimulans uit. Nu blijft alleen een boete. Hieruit spreekt wantrouwen te genover de industrie." Volgens rekenmeesters van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) en het Centraal Planbureau (CPB) is het halen van de klimaat doelstelling voor de industrie bij het eerder voorgestelde systeem te onzeker. Rutte reageerde daar deze week op om toch een eigen CO2- heffing te willen invoeren. Marc Obrie, voorzitter van de ondernemingsraad van Dow Be nelux, spreekt van 'een slecht sig naal'. ,,Dit zal niet helpen meer in vesteringen te krijgen in Neder land." Hij was met onder anderen OR-voorzitters Fred de Lange van Zeeland Refinery in Vlissingen- Oost en Tom de Smit van Yara één van de ondertekenaars van een open brief vorige week in de Volkskrant met de kop: 'Bedrijf geen politiek met onze banen'. ,,Ze zijn daar doof voor gebleken", stelt Obrie teleurgesteld vast. Nathalie hoort vanavond of ze mee mag doen met de finale morgen. Vandaag begint in Middelburg ook het nationaal kampioenschap hotelreceptionist voor mbo-stu- denten. Aan die wedstrijd doet ook één Scalda-student mee namens Zeeland: Jo-Anne de Munck. Hij heeft de menukaart sinds de opening nauwelijks aangepast en werkt alleen tijdens topdrukte zelf in de zaak. Toch is Jean Dhooge (32) van de Oesterij in Yerseke uitgeroepen tot 'meest markante horecaondernemer van Zeeland'. Joeri Wisse Yerseke ,,De Oesterij is back to basic. De gasten zitten hier letterlijk boven de oesterputten en in de loods aan de overkant kun je alle infor matie krijgen over de oester- en mosselkweek. Jean Dhooge stelt niet alleen z'n eigen zaak, maar heel Yerseke, de complete schaal- en schelpdiersector en het Natio naal Park Oosterschelde cen traal. Dat is wat hem zo uniek maakt", motiveert Jacco de Lignie, voorzit ter van de Zeeuwse af- m deling van Koninklijke Horeca Nederland, de uitverkiezing. Eerder sleepten de uitba ters van paviljoen 't Schor in Paal en Edwin Vinke van De Kromme Watergang in Slijkplaat de titel in de wacht. Met Dhooge vaardigt Zeeland dit najaar een kandidaat zonder sterrenstatus af naar de landelijke finale. ,,Maar Jean straalt wel de Zeeuwse nuchter heid en het DNA van onze pro vincie uit. We denken dat hij hoge ogen gooit", voorspelt De Lignie. Dhooge is verguld met de prijs, die volgens hem vooral aan het team en de rest van het familie bedrijf toekomt. In 2012 was hij de eerste onder nemer die op grotere 'schaal de toeristische poten tie van de oesterputten aan boorde. Later volgden ook ande ren, een ontwikkeling die hij toe juicht. ,,Het is hier vaak zo druk dat we dat helemaal niet erg vin den. Wel is het belangrijk dat ie der een eigen concept heeft." vrijdag 15 maart 2019 Taks valt slecht bij Yara en Dow De Zeeuwse netbeheerder En duris is vorig jaar bijna 110.000 euro misgelopen door illegaal afgetapte stroom. Die werd ge bruikt voor de kweek van hen nep. In totaal is afgelopen jaar in Zeeland 554.045 kWh aan elek triciteit gestolen, wat ongeveer gelijk staat aan het elektrici teitsverbruik van 180 huishou dens per jaar. 20 HAART VERKBZINGEN WATERSCHAP De aankondiging van premier Rutte dat hij een 'verstandige' nationale CO2-heffing wil in voeren, is kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost en chemie bedrijf Dow Terneuzen rauw op het dak gevallen. Harmen van der Werf Terneuzen Wie kan het best verband aan leggen of een herhaalrecept uitschrijven? Daar draaide het gisteren om in het oude stad huis in Middelburg. Cornelleke Blok Middelburg A Lisa Woolde rink (links) be handelt 'pa tiënte' Kayleigh Marijs. FOTO RUBEN OREEL 1 EM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41