Schoolpleinen vergroenen Omroepdebat: grijp je kans en maak je punt Drugsafval gedumpt in sloot bij Hulst ZEELAND 3 provincie, kinderdagverblijven en peutergroepen, BuurtLab en Jong Leren Eten. Edward Boele van BuurtLab: ,,Er komt straks een startbijeenkomst met afgevaardig den van alle locaties die meedoen. Daar leggen we uit hoe het allemaal in zijn werk gaat. Alle deelnemers hebben een pakket ontvangen met materialen, zoals gietertjes, schep jes, een kweekkasje en planten- spuit. Er is een informatieve brief voor de ouders, een handboekje, er zijn 'praatplaten' waarmee je het gesprek over groenten op gang kunt brengen, een jaarkalender met we kelijks activiteiten voor de moes tuin en uiteindelijk krijgen de kin deren een Groentediploma uitge reikt." Schönknecht maakte zich een beetje zorgen: wat als de teelt mislukte? Ook dat is een les, gaf Boele aan. Je kunt natuur wel stu ren, maar niet dwingen. Na afloop van het feestelijk uit pakken en inzaaien van de moes tuin ging Carla Schönknecht gezel lig met een paar kindjes en de als wortel verklede stagiaire Jana op de bank. Rens van den Heuvel (2) was meer geïnteresseerd in een gieter- tje, dat hij gretig aan zijn mond zette. Er was gekozen voor vier debatron des waarin drie ofvier lijsttrekkers elkaar te lijf konden gaan, over het openbaar vervoer, de toekomst van de provincie, de Zeeuwse econo mie en kernenergie. Televisie is amuse ment, dus om de avond op te leuken kregen de politici voorafgaand aan de discussie quizvra- gen voorgelegd. Hoeveel herten wor den er afgeschoten op de Haringvreter? Hoeveel auto's gaan er door de Wester- scheldetunnel? ,,Wie is aan tafel de slimste mens?", vatte presentatrice Ariane Lafort samen. En dan mochten de lijsttrekkers bij allerlei stellingen ook nog op een groen duimpje omhoog of een rood duimpje omlaag gaan staan. Het leek wat overdadig, te meer omdat de discussies aan de tafel in het café van CineCity in Vlissingen in hun beknoptheid al heel geani meerd waren. In het debatje over het openbaar vervoer wisten Wil lem Willemse (soPlus) en Jan Henk Verburg (Christenunie) SGP-lijsttrekker Harry van der Maas niet echt het vuur aan de schenen te leggen. „Gemiddeld ge nomen zijn de reizigers tevreden", hield Van der Maas vol. En toch konden Verburg en Willemse hun boodschap kwijt. Spannender werd het toen Ton Veraart (D66) zich tegen Anita Pij- pelink (PvdA) en Trees Janssens (Partij voor de Dieren) moest ver weren over zijn standpunt dat Zee land best toe kan met vier gemeen ten. Ze kregen geen vat op zijn stel ling dat grotere gemeenten beter in staat zijn om te gaan met de steeds complexere taken die hun vanuit Den Haag zijn toegeschoven. De discussie over het behouden van jongeren voor Zeeland vloog alle kanten op. Ger van Unen (SP) wist er zelfs een statement te ma ken over het openbaar vervoer, waarmee ze reageerde op een ge sprekstafel waar ze tot haar spijt niet bij mocht zitten. Vanuit de kantlijn reageerden Jo-Annes de Bat (CDA) en Veraart op het laatste debat over kernenergie. Dat bleek de kunst van de avond: grijp je kans en maak je punt wanneer het kan want veel tijd is er niet. Een winnaar? Wellicht Veraart, die dat goed doorhad. In dit debat ging het niet om diep gang, maar om beeldvorming. Wie gunt de Zeeuw straks zijn stem? Met complimenten aan Lafort en haar co-presentator Floris-Jan Siet- De discussie over het behoudenvan jongeren voor Zeeland vloog alle kanten op sema over de wijze waarop ze in gewikkelde thema's aan de orde stelden. In de Statenzaal zijn de batten zelden zo levendig. Het debat wordt vandaag om 20.30 uur uitgezonden door Omroep Zeeland. In een sloot aan de Waterstraat in Hulst is woensdag een flinke la ding drugsafval gedumpt. Een passant betrapte de daders. De politie verrichtte onderzoek. De passant betrapte de daders bij het uitladen van het spul. Hij belde meteen 112. Het betrof res ten van een hennepkwekerij. De sloot is eigendom van het waterschap Scheldestromen en het schap zal dus moeten op draaien voor de kosten van de af voer. Volgens een woordvoerster van het schap bedroeg de reke ning enkele honderden euro's. Drugsafvaldumpingen komen steeds vaker voor in de grens streek. Met name van drugslabo ratoria, maar ook attributen voor de kweek van hennep worden vaak in het buitengebied uit bus jes gegooid. ,,Die criminelen weten ook wel dat er hier in Zeeuws-Vlaande- ren maar een paar agenten be schikbaar zijn. De pakkans is ni hil", aldus de getuige die de Hul ster dumpers betrapte. Het drugsafval in de Hulster sloot werd opgeruimd door een aannemer. Het moest nog even blijven liggen, totdat de politie het onderzoek ter plaatse had af gerond. vrijdag 15 maart 2019 Peuter telen ei groenten Zeeland kleurde giste ren nóg een tintje groener met de overhandiging van een cheque ter waarde van 100.000 euro voor de Groene Revolutie Zeeuwse Schoolpleinen. Gede puteerde Ben de Reu overhandigde het geld namens de provincie aan Vincent van der Veen, projectleider bij IVN en initiatiefnemer van de Groene Revolu tie. Dit voorjaar krijgt de vergroening van Zeeuwse schoolpleinen dankzij het geld een im puls: basisscholen met concrete plannen, zoals een voedselplek, bui tenlokaal of ravotbos op hun schoolplein, kunnen de helft van de kosten vergoed krijgen tot een maximum van 10.000 euro. In januari won IVN met de Groene Revolutie de Delta Water Challenge. In februari werden vier kinderdirecteuren aan gesteld, die zich als am bassadeur inzetten voor vergroening van schoolpleinen. Vorig jaar kregen 21 basis scholen via een ont werpwedstrijd 1500 euro om een voedsel- plek te maken. Het uiteindelijke doel is in één schoolgeneratie (acht jaar) alle twee honderd Zeeuwse ba sisschoolpleinen om te vormen tot groene speel- en leerland- schappen. Deze week vindt elke avond een politiek debat plaats in Zeeland. Gisteravond was de beurt aan Omroep Zeeland. Net als alle organisatoren wor stelde die met de vraag hoe je dertien lijsttrekkers de gele genheid geeft om hun stand punten over het voetlicht te brengen. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Sheila van Doorsselaer Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39