Aanpak van problemen loopt achterstand op CO2-heffing valt slecht bij Yara en Dow ZEELAND5 Vervoer is voor VVD belangrijk ZLM Tour let niet op de kleintjes HEINKENSZAND In twee aardappel- loodsen van Koelbedrijf Vermue aan de Boerendijk in Heinkenszand is gister avond rond 19.00 uur een grote, uit slaande brand ontstaan die het dorp in rook en stank hulde. De brand was vanaf de A58 duidelijk zichtbaar. Drie blusvoertuigen en een ladderwa gen van de brandweer wisten te voorko men dat het vuur oversloeg naar het naastgelegen huis en een kleinere schuur. De brandweer haalde extra blus water uit de Stelleplas. De grote loodsen waren niet meer te redden. Er kon wor den voorkomen dat de enorme stapels pallets aan de rand van het erf in brand vlogen. De brand zorgde voor een toestroom van tientallen mensen in de polders rond de boerderij. Zij moesten op ruime afstand blijven, want de hulpdiensten zetten de wegen in de omgeving af. Veel mensen gingen weer naar huis toen de Veiligheidsregio tegen 20.30 uur een NL-Alert verzond aan inwoners van Heinkenszand. Hen werd geadviseerd uit de rook te blijven en thuis ramen, deuren en ventilatieroosters gesloten te houden. Het hielp grotendeels; het aan tal toeschouwers nam flink af. Rond 21.00 uur werden vuur en rook minder. Daarna waren nog wel regelma tig knallen te horen: ontploffingen van gasflessen. Volgens de Veiligheidsregio is er geen asbest vrijgekomen. Lijsttrekker Kees Bierens wil dat in dunbevolkt Zeeland de wegen op orde zijn Wielerkoers hoopt wereldtoppers naar Zeeland te halen Bij spoedgevallen wordt wel met een actie ondernomen, benadrukt manager Peter van Dalen van Veilig Thuis Zeeland. ,,Als we de aanmel dingen beoordelen, halen we die er meteen uit. Maar bij de reguliere meldingen hebben we inderdaad een achterstand bij het beoordelen van wat er gedaan moet worden." Hoe groot die achterstand is, kan Van Dalen moeilijk aangeven om dat het aantal meldingen schom melt. Maar duidelijk is wel dat er sinds 1 januari veel meer binnen komen dan was verwacht. ,,Die stijging is spectaculair. We hadden gerekend op zeven procent meer aanmeldingen, maar het zijn er vele malen meer." Veilig Thuis Zeeland ontving in heel 2018 1302 meldingen over hui selijk geweld. Dat leidde tot 280 onderzoeken en 38 huisverboden. De enorme stijging heeft meerdere oorzaken. Een deel ervan komt door de nieuwe werkwijze die lan delijk is ingevoerd voor Veilig Thuis. Die houdt onder meer in dat in alle gevallen contact wordt op genomen met de direct betrokke- nen; voorheen was het soms vol doende om alleen met de hulpver lener te spreken. Maar het lukt nu in 38 procent van de meldingen We hadden gerekend op zeven procent meer aanmeldingen, maar het zijn er vele malen meer niet om binnen de wettelijke ver plichte vijf dagen contact te leggen met de betrokkenen. ,,We hebben meer personeel ge- kregen om de toename van het aantal meldingen en onderzoeken door die nieuwe werkwijze op te vangen. We hebben er vijf arbeids plaatsen bij. Maar daar bovenop krijgen we nog veel meer meldin gen binnen. En daar was niet op ge rekend, dus dat leidt inderdaad tot achterstanden", verklaart Van Da len. De stijging van het aantal mel dingen betekent niet automatisch dat het geweld tussen partners en binnen gezinnen ook van de ene op de andere maand spectaculair is gegroeid. Tot 1 januari hoefden hulpverleners niet alle gevallen te melden. Dat was bijvoorbeeld niet verplicht als ze de situatie zelf aan konden. Sinds 1 januari moet elk geval wel worden gemeld, ook als het gaat om niet meer dan vermoe dens of signalen. Dat zien ze bij Veilig Thuis Zeeland terug in de cijfers. Dossiers ,,We weten alleen niet of dat een permanente stijging is, of dat nu alle dossiers ineens worden gemeld en dat de groei over enige tijd weer afvlakt", zegt Van Dalen. Daarom vindt daarnaar nu extra onderzoek plaats. De groei van de aanmeldingen en het bestaan van de achterstan den bij Veilig Thuis Zeeland wor den gemeld in antwoorden van het gemeentebestuur van Middelburg aan de Christenunie. Die partij had hierover schriftelijke vragen ge steld. It I vrijdag 15 maart 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Bas Bareman en Martijn de Koning ZEELAND 4 ZEELAND14 Meer meldingen huiselijk geweld Veilig Thuis Zeeland kampt met een achterstand bij de aanpak van huiselijk geweld. De oor zaak is dat er veel meer meldin gen van geweld achter de voor deur binnenkomen en dat aan elke melding meer tijd wordt be steed. Maurits Sep Middelburg - Peter van Dalen, Veilig Thuis UMBO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37