uit de peutergroep nrv O ^^AUTO Uitgebreide hielprik leidt tot minder sterfte Walcheren JOL Nieuwe Clio en 208 redden autoshow Genève Veel meer huizen dan gedacht hebben problemen met de fundering Zeker 24 kinderen uit Alem misbruikt door dorpsgenoot Kai Jansen (3) uit Middelburg houdt wel van een lekker worteltje. Hij kan zijn hart binnenkort ophalen, want bij peutergroep Kameleon in Middelburg werd de eerste Smakelijk Moestuin in gebruik genomen. Gedeputeerde Carla Schönknecht plantte samen met de peuters de eerste zaadjes. Zo moeten de kinderen al vroeg bekendgemaakt worden met gezonde voeding. Sinds 1974 worden in de eerste week na de geboorte met een spe ciaal apparaatje enkele druppels bloed afgenomen uit de hiel van de baby. Deelname aan deze prik is vrijwillig en ouders moeten hun toestemming geven. De check kost niets. Staatssecretaris Blokhuis, die pre ventie in zijn portefeuille heeft: ,,Elke ouder weet hoe tegenstrijdig het voelt als je pasgeboren kind in de hiel wordt geprikt. Maar de re sultaten zijn echt indrukwekkend. Meer dan 99 procent van de ouders doet mee." De nu al onderzochte ziektes via de hielprik zijn meestal erfelijk en ongeneeslijk. Denk aan een aan doening van de schildklier, een ziekte van de bijnier, erfelijke vor men van bloedarmoede, taaislijm- ziekte en een aantal stofwisselings ziektes. Dodelijk Bij de nieuw toegevoegde stofwis selingsziektes zijn kinderen niet in staat een bepaald aminozuur ofvet- zuur af te breken. Daardoor hopen stoffen zich op in het lichaam; dit is zonder behandeling al snel dode lijk. Als de aandoening tijdig wordt ontdekt en de patiënt een aange past dieet volgt, kan het kind vaak normaal leven. We kunnen zo elk jaar tijdig 20 tot 40 kinderen extra de juiste hulp bieden Vroege signalering van ziektes en een goede behandeling, bijvoor beeld met medicijnen of een dieet, zijn volgens onderzoeksinstituut RIVM essentieel voor het welbe vinden van het kind. De meeste van de aandoeningen kunnen zeer ernstige schade toebrengen aan de lichamelijke en geestelijke ontwik keling van een kind. ,,Elk jaar wordt bij 180 tot 190 kinderen een aan doening geconstateerd in het vroegste stadium", voegt Blokhuis toe. ,,Zodat met de behandeling kan worden begonnen en later veel leed kan worden voorkomen. Met deze uitbreiding en de uitbreidingen van de hielprikscreening die nog volgen, kunnen we elk jaar tijdig twintig tot veertig kinderen extra de juiste hulp bieden." De pasgeborene krijgt een prik in de hiel, omdat daar haarvaatjes zit ten. Het is de makkelijkste en vei ligste manier om voldoende bloed te verzamelen voor de screening. Er hoeft dan niet in een bloedvat te worden geprikt. De vinger van een baby is nog te klein voor een vin- gerprik. Verdachte vernietigde mogelijk bewijsmateriaal P3 579, Meer weten? Bel 070 30 76 700 oF kijk snel op nrv.nl vrijdag 15 maart 2019 12°C Nieuwsmedia Peentjes ZEELAND 2 FOTO RUBEN OREEL Baby onderzocht op meer ziektes Pasgeboren baby's worden vanaf 1 oktober op meer ern stige aangeboren aandoenin gen onderzocht. Een kindje hoeft daarvoor geen extra hiel prik te krijgen. Het gaat om drie potentieel dodelijke stofwisse lingsziektes, maakt staatsse cretaris Blokhuis (Volksgezond heid) vandaag bekend. Edwin van der Aa Den Haag - Staatssecretaris Blokhuis rondreizen al vanaf Véél voordeel tijdens de Afrika Voordeelweek Ontdek nu extra voordelig al onze 10 groepsreizen en 42 privéreizen naarZuid-Aftika, Namibië, Marokko en nog 5 landen in Afrika met korting tot 300 per persoon. Vertrekken t/m maart 2020. Boek vóór 20 maart. neemt je mee Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs ind. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. In de ochtend veel regen. Vanmiddag droger. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1