1 h IM/i I NIEUWS 19 VERKIEZINGEN WATERSCHAP 2019 De waterschappen zijn voor burgers altijd een ver-van-mijn- bed-show geweest. Totdat de dijken in de zomer begonnen te scheuren vanwege de droogte. Door het veranderende klimaat zijn de waterschappen belangrijker dan ooit. Over aandacht heb ben de 21 water schappen niet te klagen de laatste tijd, en niet alleen vanwege de ko mende waterschapsverkiezingen op 20 maart. Door het extreem lage grondwaterpeil en de klimaatveran dering - met als gevolg de stijgende zeespiegel - zijn de dijkgraven, de 'waterburgemeesters', veel in het nieuws. Dat was nog geen decennium gele den wel anders. De toekomst van de onbekende waterschappen, die gaan over waterbeheer en -zuivering, stond meermaals op losse schroeven. In het regeerakkoord van VVD en CDA in 2010 viel te lezen dat zij zich alleen nog maar op hun belangrijkste taak mochten richten: waterbeheer. Ook zou er worden gesneden in de bestuurslaag. Rutte II ging nog verder: de water schappen moesten opgaan in super provincies en zouden zelfs uit de Grondwet worden geschrapt. Het is er nooit van gekomen. Sterker nog, het huidige kabinet wil waterschap pen nu ineens volop inzetten om per regio te komen tot 'een optimale mix van energiebesparing, duurzame warmte en duurzame opwekking'. Want nieuwe tijden, met meer inzet op klimaat en milieu, vragen om nieuwe taken. En de waterschapspar tijen hebben hun plannen al klaar. Ze dragen bekende namen als CDA en PvdA, maar ook onbekende als Water Natuurlijk en Algemene Water schapspartij. Waterrecreatie De zoekende kiezer krijgt bij het in vullen van de online-stemwijzer over de waterschapsverkiezingen vragen om de oren als: 'Moet het wa terschap fungeren als energieleve rancier?', 'Moet het waterschap inves teren in waterrecreatie?', en 'Moet het waterschap hittestress tegengaan - **5; door vergroening van daken te subsi diëren?' Kan Rijkswaterstaat deze ta ken niet gewoon op zich nemen? Nee, aparte waterschappen blijven broodnodig, antwoordt dijkgraaf en voorzitter Rogier van der Sande van de Unie van Waterschappen. ,,Als we onderdeel worden van een provincie of gemeente, moeten we de zak geld en aandacht delen met andere belan gen, zoals de aanleg van wegen of het plaatsen van lantaarnpalen." Deltacommissaris Peter Glas heeft een andere prangende reden. Hij ziet dat door het veranderende klimaat, een stijgende zeespiegel en een da lende bodem het belang van goed waterbeheer alleen maar groter wordt. „De rol van waterschappen en provincies is daarbij cruciaal. Want de maatregelen die we in het Delta programma presenteren, moeten im mers ook ergens landen en worden uitgevoerd." Op 20 maart valt er volgens Glas écht iets te kiezen. „Bijvoorbeeld tus sen zoet en zout water in de Zuid westelijke Delta. Tussen een lager of een hoger grondwa terpeil in de veenweidege- bieden, waar boerenbelang en bodemdaling worden af gewogen. En het op orde brengen van het rivierenge bied verdient ook echt onze aandacht." De vraag is of de burger dat gevoel van urgentie Ons klimaat verandert. Dat maakt goed waterbeheer extra belangrijk. -Cora van deelt. De opkomst bij de vorige wa terschapsverkiezingen, in maart 2015, was maar 43,5 procent. Ter vergelij king: bij de laatste landelijke verkie zingen kwam de opkomst uit op 81,9 procent. Veel burgers geven aan hele maal niet te weten op welke partij ze moeten stemmen of waarom de wa terschappen belangrijk genoeg zijn om voor naar de stembus te gaan. Klimaatverandering Dat imagoprobleem zal door de weersextremen de komende decen nia worden opgelost, verwachten po litici. ,,Ons klimaat verandert. Dat maakt goed waterbeheer extra be langrijk", concludeert minister Cora van Nieuwenhuizen (Waterstaat). „De waterschappen hebben hierbij een grote rol. Te veel, te weinig of te vies water, allemaal zaken waar het waterschap zich mee bezighoudt. Het is dus zeker de moeite waard om je te verdiepen in de verkiezingen voor die waterschappen." Volgens dijkgraaf Van der Sande (Unie van Waterschappen) is haast geboden. „Als we niet op tijd antici peren op de klimaatverandering, zijn we te laat. Alle waterschappen in ons land pakken hun taak met liefde mede op." vrijdag 15 maart 2019 De 'waterburgemeester' wacht een belangrijke taak Edwin van der Aa Den Haag Medewerkers van het Hoog heemraadschap Schieland en Krimpenerwaard inspecteren een regionale waterkering op scheuren tijdens de droge zomer vorig jaar. FOTO LEX VAN LIESHOUT ANP Nederland is verdeeld in 21 water schappen Nieuwenhuizen, minister Kijk op onze site bij /kieswijzer en ontdek uw politieke smaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19