Pretparken voor een prikkie NIEUWS 15 Fransen herdenken massaal moord nummer dertig op een partner of een ex Julie Douib was 35 jaar oud toen ze twee weken geleden werd doodge schoten. Ze had twee zoontjes van 8 en 10 jaar oud en scheidde vorig jaar van haar man, Bruno (43). Ze woonde sindsdien in een appartement op Cor sica. ,,Het was een geweldige vrouw'', zei een vriendin in de Franse pers. ,,Maar ze had al verscheidene aan klachten ingediend tegen haar ex'', wist een tante op de radio. Op zondag 3 maart rond 11.00 uur stond Bruno bij Julie voor de deur. Met een vuurwapen. De buren hoorden kort daarna 'twee knallen en een schreeuw'. Julie werd in haar buik ge raakt en overleed kort erna aan haar verwondingen. Bruno gaf zichzelf aan bij de politie. ,,Dit drama zat er aan te komen'', zei de lokale politica Antoinette Salducci. Bij de politie lagen al maandenlang aanklachten, vrienden wisten van de aanhoudende ruzies tussen Julie en haar ex. ,,Julie vertelde me dat agenten haar niet serieus namen. 'Misschien doen ze dat pas als ik dood ben', zei ze'', aldus Salducci. Julie Douib was de dertigste Fran- ^aise die sinds begin dit jaar werd ge dood door een (ex-)partner. Daarmee viel er tot nu toe dit jaar bijna elke twee dagen een dodelijk slachtoffer van 'huiselijk geweld'. Vorig jaar was dat elke drie dagen. Onderzoek Dat blijkt uit onderzoek van het femi nistisch collectief Féminicidespar com pagnons ou ex. Met een team van bijna twintig vrijwilligers doorzoeken ze dagelijks de landelijke en lokale pers. Gevallen van vrouwenmoord, ook wel femicide genoemd, worden verzameld en geverifieerd. Daarna worden ze op hun Facebookpagina gepubliceerd, meestal voorzien van foto's en achter grondverhalen. ,,We willen deze vrou wen een gezicht geven. Zo voorkom je dat ze anoniem verdwijnen in jaar lijkse moordcijfers en -statistieken waar niemand zich meer over op windt'', schrijft de groep. Vrouwenmoord door (ex)partners moet serieuzer worden aangepakt, vindt het collectief. Nu wordt de 'hui selijke sfeer' vaak als een verzachtende omstandigheid aangevoerd, als een man zijn (ex-) vrouw mishandeld of vermoord. ,,Vaak wordt het sussend een 'familiedrama' of 'crime passionel' genoemd. Maar het zijn gewoon vrou wen die worden vermoord door ge frustreerde mannen die denken dat ze iemand mogen doden.'' Op de pagina van het collectief is een landkaart te zien, waar je kunt klikken op icoontjes per plaats delict. In Toulouse werd in januari een vrouw met een mes doodgestoken door haar man, is te lezen in een pop up op de landkaart. In Nantes werd diezelfde maand een vrouw zo hard tegen haar hoofd geslagen door een ex-partner dat ze overleed. Inmiddels heeft de pagina al bijna tienduizend volgers en dat aantal stijgt snel. De groep is al aan het werk sinds 2016, maar door de #metoo-dis- cussie is de aandacht voor (seksueel) geweld flink toegenomen. De Franse televisie, radio, sites en kranten heb ben de afgelopen weken bericht over de Facebookgroep, en vooral ook over de daar gemelde stijging van het aan tal 'vrouwenmoorden'. Malta Frankrijk is geen 'koploper' in Europa als het gaat om geweld tegen vrouwen. In absolute aantallen vallen er meer dodelijke slachtoffers in Duitsland. Omgezet naar bevolkingsomvang lo pen vrouwen op Malta de meeste risi co's. Julie vertelde me dat agenten haar niet serieus namen. 'Misschien doen ze dat pas als ik dood ben', zei ze Dat blijkt uit cijfers van het European Centre for Gender Equality (EIGE). Maar 100 procent betrouwbaar zijn die vergelijkingen niet. ,,In landen gebrui ken politie en justitie verschillende definities als het gaat om geweld tegen vrouwen. Ook de registratie verschilt per land'', aldus Veronica Collins van EIGE. Het centrum heeft alle EU-lid- staten voorgesteld dezelfde definitie van femicide te gebruiken. Niet beschermd In Frankrijk zijn ze wakker geschud. De moord op Julie Douib werd door het collectief als 'dertigste femicide- zaak' op Facebook gepubliceerd en kreeg daarna volop aandacht van pers en politiek. ,,Ze is niet genoeg be schermd'', zei staatssecretaris Marlène Schiappa (Emancipatiezaken). ,,We moedigen vrouwen juist aan naar de politie te stappen. En dan was deze vrouw zo dapper om dat te doen en dan gebeurt er daarna niets.'' Op Corsica en in haar geboortestad bij Parijs werden herdenkingsoptoch ten voor Julie gehouden, waar duizen den mensen aan deelnamen. In aan wezigheid van haar 10-jarige zoon werden witte rozen in zee gegooid. Haar vader was blij én verdrietig om alle aandacht. ,,Waarom is er nooit ge praat over die 29 vrouwen die vóór haar werden gedood?'' er dit seizoen als één van de eersten bij op 13 of 14 april! Bestel nu tickets op pzc.nl/pretparken op=OP! vrijdag 15 maart 2019 Om de dag een vrouwenmoord Julie Douib alarmeerde de politie verschillende keren over haar ex, maar vond, net als vele anderen, geen gehoor. Hij schoot haar dood. Het was al de dertigste vrouwen- moord dit jaar in Frankrijk. Frank Renout Parijs In veel plaatsen, zoals hier in Julie Douibs geboortestad Vaires-sur-Marne, gin gen Fransen de straat op om aandacht te vragen voor de moor den op vrouwen. FOTO AFP -Antoinette Salducci, politica DIN HAAG *Prijzen zijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15