II EUWS 11 Kordon rond PVV-leider verkeert in 'een constante staat van oorlog' Treinen staken op maandag PVV-leider Geert Wilders gaat morgen weer de straat op, precies een week nadat in Heerlen een aanslag op hem werd verijdeld. Beveiligers staan op scherp: er wordt alles aan gedaan om ervoor te zorgen dat Wilders zijn werk kan doen. Op het mediapark wisten ze maandag niet wat ze zagen. ,,Drie auto's met honden, vier beveili gers buiten op de parkeerplaats, vijftien man met een oortje in de gang'', lepelt oud-voetballer René van der Gijp op, die in Hilversum was voor opnames van zijn voet balprogramma Veronica Inside. ,,We zien wel vaker gasten met be veiliging, maar dit was echt bizar - het gaat code rood voorbij.'' Niet voor niets, blijkt uit de aan gifte die Geert Wilders kort na zijn tv-optreden bij Robert Jensen op internet zette. Die is een zake lijke opsomming van koude feiten: zaterdag wachtte in Heerlen een man met een bijl in zijn fietstas en stanleymessen in zijn zak op de PVV-leider, die daar campagne voerde. ,,Ik kom voor dat varken", zei de man uit Hoensbroek tegen agenten. De Nationaal Coördina tor Terrorismebestrijding en Vei ligheid lichtte Wilders na afloop in. De verdachte wilde een aanslag plegen op diens leven en kwam daar na zijn arrestatie openlijk voor uit. ,,Ik had een bijl en mes sen bij me omdat ik Wilders zijn kop in wilde slaan. Die is nog niet van mij af." Er waren veel vaker bedreigingen, maar zo dichtbij en concreet waren die zelden. Dat de man werd gesnapt, laat zien dat het veiligheidscordon rond Wilders werkt én broodno dig is, zegt Michiel Menting, advi seur veiligheid bij Alpha Security, dat ook persoonsbeveiliging aan biedt. Dat vraagt alles van de men sen die erbij betrokken zijn. ,,Het is een constante staat van oorlog, waarin de scherpte nooit kan wor den verloren. Dat betekent dat rondom Wilders voortdurend wordt gezocht naar informatie over bedreigingen. Als hij ergens aankomt, is een team al vooruitge gaan om de plaats vrij te geven. Daarna komt Wilders met zijn be veiligers, waarvan een deel zicht baar is en anderen in burger rond lopen.'' Allemaal speuren ze in de me nigte naar gevaar: afwijkend ge drag, of juist bekende koppen. Bij publieke optredens zoals in Heer len, of morgen in Spijkernisse en Volendam worden altijd ook lo kale politiemensen ingezet, naast die van de Dienst Koninklijke en Diplomatiek Beveiliging. ,,Zij ken nen de mensen met wie ze vaker te maken krijgen en kunnen hen aanspreken. Alleen daarmee wor- Je moet heel veel moed hebben om zo je werk te blijven doen den al plannen om kwaad te doen stuk gemaakt.'' Menting zegt diep respect te hebben voor de beveiligers die 24 uur per dag Wilders bijstaan. ,,Zij willen hun leven geven voor ande ren.'' Er is altijd dat risico. Dat die man met de bijl toch weet toe te slaan, dat het op een dag wel raak is. Dat hij desondanks nog de straat op gaat en zijn werk blijft doen, zorgt bij zanger Henk Westbroek voor respect voor de politicus zelf. De zanger was dinsdag net als Wilders in Jensen te zien. ,,Je moet heel veel moed hebben om zo je werk te blijven doen.'' Zelf werd Westbroek korte tijd beveiligd, ook wegens bedreigingen. Hij kon er niet tegen constant mensen om zich heen te hebben. ,,Ze staan zelfs voor je slaapkamerdeur." Maar wat moeten we anders, vraagt Menting zich af. ,,We moe ten onze rechtsstaat en onze de mocratie verdedigen. Dat doen we door Wilders het werken mogelijk te maken. Het kan niet dat Wilders niet op straat zou kunnen lopen.'' De staat van paraatheid rond Wilders kan niet verder omhoog, dan zou hij binnen moeten blij ven. Toch verbaast René van der Gijp zich erover dat hij dat niet doet. „Ongelooflijk dat hij nog blijft flyeren. Het is echt waanzin nig triest te zien wat er allemaal bij zijn beveiliging komt kijken.'' Zo kwam het dat velen zich op het mediapark zich even achter de oren krabden: hoe heeft het zo ver kunnen komen? Henk Westbroek herinnert zich hoe hij vroeger Joop den Uijl tegen het lijf liep. Gewoon, zonder beveiligers. En Wilders zelf? Zijn opmer king in de aangifte geeft misschien aan in welke haast parallelle we reld hij noodgedwongen leeft. Dat een aanslag nu zo dichtbij kwam, daarvan is hij volgens de aangifte 'best geschrokken'. De spoorbonden CNV, FNV en VVMC houden maandagochtend vroeg een werkonderbreking. Ze willen handhaving van de pen sioenleeftijd op 66 jaar. Vanaf het begin van de dienst tot aan 07.06 uur rijden er geen treinen, meldt de onderhandelaar van CNV Vakmensen. Ook daarna is hin der op het spoor te verwachten. Als symbolische verwijzing naar de pensioenleeftijd wordt het werk op het spoor 66 minuten neergelegd. De actie vindt plaats op de standplaatsen Den Helder, Hoorn, Alkmaar, Enkhuizen, Utrecht, Zwolle, Den Haag, Hen gelo, Enschede, Arnhem, Rotter dam, Amsterdam, Eindhoven, Maastricht en Heerlen. Dat wor den er waarschijnlijk nog meer. Maandag geldt in veel sectoren als landelijke actiedag voor het pensioen. Scherp toezicht op student Iran Premier Orban zegt sorry De Hongaarse pre mier Orban heeft de partijen die zijn aan gesloten bij de EVP, waaronder het CDA, excuses aangeboden. Hij noemde een aantal EVP-leden onlangs 'nuttige idioten'. Kardinaal Danneels dood Israël: raketten op Tel Aviv vrijdag 15 maart 2019 Beveiliging Wilders op scherp: hij gaat weer campagne voeren Carla van der Wal Hilversum Wilders' beveiligers speuren in de menigte constant naar ge vaar, zoals afwijkend gedrag of juist bekende gezichten. foto kees MARTENS/FOTOPERSBURO VAN DE MEULENHOF -Henk Westbroek, zanger AMSTERDAM Maandag ligt het treinver keer 66 minuten plat. foto anp DEN HAAG Het toezicht op stu denten en onderzoe kers uit Iran wordt aangescherpt. Dat is volgens het kabinet nodig om te voorko men dat kennis die hier opgedaan, wordt gebruikt voor het Iraanse raketpro gramma. Aanleiding is onder meer een 're cent' geval; volgens de NOS een student aan de TU Delft. D66 en VVD willen ophel dering en een debat met minister Blok. BOEDAPEST MECHELEN De Belgische kardi naal Godfried Dan- neels is gisteren op 85-jarige leeftijd over leden. Danneels was dertig jaar aartsbis schop en stond bin nen de katholieke kerk lang bekend als progressief. In 2010 verbleekte zijn reputa tie vanwege zijn ver onderstelde rol bij het verbergen van een pedofilieschandaal. Hij zou van tientallen mis- bruikzaken op de hoogte zijn geweest. GAZASTROOK Het Israëlische leger zegt dat vanuit de Ga- zastrook twee raket ten zijn afgevuurd richting Tel Aviv. In het gebied waren explo sies te horen, maar voor zover bekend is geen sprake van schade of slachtof fers. Israëlische media berichten dat het de eerste keer is sinds 2014 dat Tel Aviv zo onder vuur is geno men. Verzetsbewe ging Hamas ontkent te hebben geschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11