II Aanval woedende jongeren maakt diepe indruk 7 Urker (18) opgepakt De familie van Soufyan (18) leeft in angst nadat een groep boze jongeren haar huis op Urk binnendrong. „Niet normaal, toch?'' woensdag 13 maart 2019 Fraude treft Rijkswaterstaat Meldpunt voor doktershulpen 'Help senior bij treuzelen CBR' Ze riepen vreselijke dingen over Marokkanen verdje, zegt een man die aan komt wandelen, ook met hond, over 'Souf. De hoofdpersoon tegen wil en dank (,,Ik ben gewoon geboren op Urk hoor'') heeft een andere le zing. Hij ontkent eerdergenoemd akkefietje niet, maar wil er niet op ingaan. ,,We hebben het opgelost. In het weekend al.'' Volgens Soufyan wilde de groep wraak op hem nemen. Wraak om dat hij aangifte heeft gedaan na een mishandeling door een plaatsge noot, zo'n twee jaar geleden. ,,En nu denken mensen dat we een schade vergoeding hebben gekregen om dat mijn vader een Mercedes heeft gekocht.'' Een misvatting, zegt va der Saïd. ,,Ik heb hard gewerkt voor die auto!'' Onheil Soufyan kreeg maandag overdag al appjes als aankondiging van het on heil. 'Even overgooien vanavond', valt er bijvoorbeeld over hem te le zen in de Urker 'rollerbank'-groep. Op weg naar de scootershop wordt hij naar eigen zeggen achtervolgd en besluit hij om te 'schuilen' bij snackbar Willem de Boer. Een pas serende agent brengt hem vervol gens thuis, waar kort daarop stennis uitbreekt. Uit een appje in dezelfde groep - naar deze krant gestuurd - blijkt echter dat hij zich laat uitda gen en zélf afspreekt bij 'wdb', om 18.30 uur. Zelf zegt hij dat het een 'bewerking' is. De politie zou de originele gesprekken hebben. ,,Hij heeft niks gedaan'', zegt va der Saïd over zijn zoon. Bijna dertig jaar woont hij in het vissersdorp en de Urkers zijn 'goede mensen', zegt hij. ,,Maar sommige jongeren... ra cistisch. Ik snap dat niet. Als het niet rustig blijft, wil ik verhuizen.'' ,,We zijn doodsbang'', zegt Ilham. ,,Het is vreselijk als mensen je huis binnenkomen en beginnen te slaan. We voelen ons niet veilig.'' Soufyan: ,,Ik ben kapot.'' Zijn moeder ligt kreunend op de bank, zijn vader is vandaag niet naar het werk gegaan. Soufyan (18) blijft thuis van school, zijn broer tjes en zus ook. Op straat liggen restanten van vuurwerk, een verkeersbord is in tweeën gebroken. Verder herinnert niets in de straat Noorderpalen nog aan de ongeregeldheden die hier maandagavond plaatsgrepen. Maar achter de deuren zit de angst er goed in. ,,Vreselijk'', huivert de vrouw die pal naast de familie van de jongen woont. ,,Ik zag mijn buurvrouw tegen de vlakte gaan. Het zijn zulke aardige mensen. Waarom moest dit gebeuren?'' Dat is de grote vraag op de dag na de ongeregeldheden. De politie heeft het over een 'conflict in de re lationele sfeer', maar dat kun je op meerdere manieren uitleggen. Op straat gaat het verhaal rond dat Sou- fyan (roepnaam Souf) iets onvrien delijks heeft gezegd over de vrien din van een plaatsgenoot. Een grote groep jongeren - de schattingen lo pen uiteen van zeventig tot in de honderd - wilde dat maandag avond graag even rechtzetten en drong de woning van de familie aan de Noorderpalen binnen. Ze gooi den met vuurwerk en stenen. Klappen De moeder van Soufyan probeerde haar gezin te beschermen, maar werd tegen de grond gewerkt en raakte gewond. Soufyan zelf kreeg klappen, zijn zus Ilham ook. ,,Ze riepen vreselijke dingen over Ma rokkanen'', zegt ze. ,,Ook riepen ze: Geertje Wilders!'' De politie op Urk riep de hulp in van collega's uit an dere gemeenten om de meute te verdrijven met de wapenstok. Va der Saïd, die visser is, stond op het punt om uit te varen, maar keerde razendsnel terug. Hij trof zijn gezin in paniek aan, zegt hij. ,,Niet nor maal toch?'' ,,Dat moet j e niet doen als Marok kaan'', zegt een vrouw, die gister ochtend haar hond uitliet in de buurt van de Noorderpalen, over de vermeende belediging door Sou- fyan. ,,Dan heb je de poppen aan het dansen op Urk.'' Het is geen lie- DEN HAAG Een medewer ker van Rijkswaterstaat heeft sinds 2014 met valse facturen voor in totaal 1,7 miljoen euro fraude ge pleegd. Het huis van de verdachte is gisteren door zocht. Minister Cora van Nieuwenhuizen (Water staat) neemt de zaak hoog op. Politie en Rijkswater staat zoeken uit hoe het zo fout kon gaan en of zich wellicht vergelijkbaar ge knoei heeft voorgedaan. De medewerker van Rijks waterstaat is op non-actief gesteld. Er is nog geen aanhouding verricht. DEN HAAG Doktersassis tenten krijgen mogelijk een meldpunt waar ze kunnen aankloppen als ze zijn geïntimideerd, bedreigd of zelfs mishandeld. Minister Bruno Bruins (Medische Zorg) gaat vragen of zij daarmee geholpen zijn. De agressie tegen dokters assistenten is 'onaccepta bel', vindt Bruins. Slechts in 11 procent van de gevallen stapt iemand naar de poli tie. Wie een doktersassis tente belaagt, riskeert al een hogere straf dan wie een gewone burger als slachtoffer kiest, net zoals bij agenten en conducteurs het geval is. Met het meld punt wil Bruins ook een signaal afgeven. DEN HAAG De Tweede Kamer wil een tegemoet koming voor senioren die door getreuzel bij het Cen traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) te laat een beoordeling van hun gezondheidsverklaring ontvangen. Daardoor ko men bijvoorbeeld kwets bare 75-plussers die moei lijk ter been zijn tijdelijk zonder rijbewijs te zitten. Minister Van Nieuwenhui zen (Verkeer) gaat op ver zoek van de Kamerleden kijken of er een coulance- regeling mogelijk is voor mensen die wél een ge zondheidsverklaring rond hebben, maar een verlopen rijbewijs hebben. Verder kunnen gedupeerden hun kosten verhalen bij CBR. —Moeder van Soufyan De politie heeft gisteren een 18-jarige Urker aangehouden voor mishandeling in het huis van familie van Soufyan. De moeder heeft samen met haar zoon Soufyan en dochter Ilham aangifte gedaan. De aangehouden Urker meldde zich gisteren aan het eind van de middag bij de politie. Belaagde familie Urk: 'We zijn doodsbang' Herre Stegenga Urk 13:36 .■ii 4G az> Weet wel dat er heel veel onzin in word geluld^ leven overgooien vanavond +31 +31 Souf toen was Je ook stoer maar ik pakte je en dan is het beetje aanklacht indienen Van die schadevergoeding kon ie die merrie huren +31 6| 1+31 61 even overgooien vanavond Ik ben voor Maar dan niemand filmen want dan ben ik weer de lui +31 6 H Amaaaan bewijs wissen Links: Maandag avond vlakbij Sou- fyans huis. Rechts boven: screenshot van een Whats- App-gesprek. M Ook gisteravond was veel politie op de been op en rondom Urk. Alle automobilisten worden van de snelweg gehaald, moeten zich legiti meren en agenten zeggen dat een be zoek aan Urk 'op eigen risico' is. FOTO GINOPRESS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7