NYNKEDEJONG Jayden (12) in één klap al zijn Playmobil kwijt Stephen Hawking had prutsverpleegster Tweepersoons autootje voor op de maan 6 jLbl«j Column Meestal bellen ze rond etenstijd, wanneer ik met mijn ene hand probeer te voorkomen dat het eten aanbrandt en met mijn andere hand twee soepstengels uit de doos probeer te frummelen, om zo mijn honge rige kinderen stil te houden. Uitgerekend dan belt er iemand anoniem. Voorheen was ik nog wel eens angstig of nieuwsgierig. Zou dit een belangrijk telefoontje zijn? Is er iemand ziek of dood? Of is het een opdrachtgever met een fantastische klus? LONDEN Een 61-jarige Britse verpleegster die zorg verleende aan de vorig jaar overleden na tuurkundige Stephen Hawking is door een medische raad van toezicht uit haar functie gezet. Onderzoek naar Patricia Dowdy, die vijftien jaar voor de wereldbe roemde fysicus zorgde, bracht aan het licht dat zij 'niet voldeed aan de kwaliteitsnormen en niet de professionaliteit had die professor Hawking verdiende', laat de in stantie weten. De Nursing and Midwifery Council (NMC) schorste Dowdy al in maart 2016. De Britse krant The Mail on Sunday meldde dat de fami lie van Hawking een klacht tegen Dowdy indiende wegens vermoe delijk wangedrag, waarop een on derzoek naar de verpleegster volgde. De raad concludeerde dat de vrouw rommelde met de financiën, niet de juiste zorg verleende, niet over de juiste kwalificaties be schikte en het onderzoek tegen werkte. verkoop van deze gegevens niet voldoet aan de privacywet. Het ministerie van Economische Za ken zoekt nu uit of er een wetswij ziging kan komen, zodat de gege vens van ondernemers beter wor den beschermd. In een reactie stelt de Kamer van Koophandel dat de zzp'er meer bescherming nodig heeft tegen dit soort agressieve telefoon- en post- terreur, en dat ze 'verheugd' is dat Economische Zaken een wetswij ziging onderzoekt. Verheugd! Door die woordkeuze heb ik mij van pret op de knieën geslagen. De kritiek op de gegevensverkoop is al tijden hardnekkig. Zzp'ers klagen steen en been, maar de welwil lendheid van de Kamer van Koop handel om hier iets mee te doen, was, mild gezegd, nogal matig. Toen de NOS haar vorig jaar vroeg naar de ophef, zei ze nog dat ze het niet helemaal eens was met de privacykritiek. Nu de grote spe lers om de hoek komen kijken, en verandering ineens onvermij delijk blijkt, is de KvK ineens ont zettend begaan met de zzp'ers die dag in, dag uit anoniem worden gebeld. Het is maar goed dat de Autori teit Persoonsgegevens zich erte genaan heeft bemoeid. Want uit zichzelf had de Kamer van Koop handel nooit zoveel mededogen getoond. De KVK is ineens ontzettend begaan met gebelde zzp'ers „Mevrouw Dowdy zal daarom niet langer als verpleegkundige mogen werken'', aldus NMC-directeur Matthew McClelland, die de fami lie van de overleden wetenschapper dankt voor 'het delen van hun zor gen'. Hawkings nabestaanden be dankten de raad na het oordeel. ,,De familie is opgelucht dat deze trau matische ervaring nu voorbij is en dat anderen deze lijdensweg niet hoeven te ondergaan.'' Stephen Hawking kreeg in 1964 de diagnose ALS, een ongeneeslijke ziekte die de zenuwcellen aantast totdat het lichaam helemaal is ver lamd. De gelauwerde natuurkun dige bracht het grootste deel van zijn leven door in een rolstoel. Hij was grotendeels verlamd en kon, na een longontsteking in 1985, alleen nog ademen via een slangetje. Spre ken was alleen mogelijk via een spraaksynthesizer. Hij verbaasde zijn artsen door vijftig jaar te over leven met het doorgaans dodelijke ALS, en de wereld met zijn baan brekende inzichten in tijd en heelal. Hij wordt er rustig van, kan er zijn ei in kwijt. De Playmobil-collectie is voor Jayden Boluyt uit Rijen zijn lust en zijn leven. Maar die is hij nu kwijt. Terwijl hij net op weg was naar een speciale beurs in Veenen- daal om zijn collectie tentoon te stellen. In één klap lag de A12 bij Drie bergen bezaaid met Playmobil- speelgoed. Achter de auto hing een trailer met tientallen bakken vol. ,,Een auto reed met hoge snelheid achterop onze aanhanger. De tri- angel brak, anders was de aanhan ger zo onze auto binnengescho ten'', vertelt vader John Boluyt. Volgens getuigen ging de trailer de lucht in en tolde de auto van het gezin vijf keer rond alvorens op de vluchtstrook tot stilstand te ko men. Bij niemand van de inzitten den hoefden pleisters te worden geplakt, maar het verdriet is enorm. Vlak na het ongeval sprong Jayden uit de auto en rende hij vol ongeloof naar het speelgoed dat verspreid over de snelweg lag. Een vriendje kon hem nog gauw in zijn kraag grijpen. Playmobil is enorm belangrijk binnen het gezin. Vader John en zoon Jayden sparen en de twee zusjes helpen in de stands op de beurzen. Jayden spaarde in vier jaar tijd alles van brandweer-Play- mobil, een unieke collectie met een waarde van tussen de 10.000 1 lSPPMI en 15.000 euro. Het speelgoed is af komstig uit alle windstreken van de wereld. Vrienden van het gezin en an dere verzamelaars hielpen Jayden door de jaren heen om de collectie bij elkaar te sparen. Uit die hoek krijgt het gezin dan ook veel steun, vooral in de vorm van Playmobil voor de jongen. ,,Het is een vriend schappelijk wereldje.'' Vader John laat Jayden zelf be slissen wat hij in de toekomst met zijn hobby wil. ,,Hij heeft aangege ven de komende tijd even geen beurzen te willen doen, maar ik denk dat hij uiteindelijk wel wil doorgaan. Hij is zo'n brandweer- gek. Maar hij moet nog van de schrik bekomen.'' Inmiddels is er een actie voor Jayden gestart: geld doneren kan, maar ook Playmobil opsturen of inleveren. Alles wat binnenkomt, is welkom. Er is vooralsnog weinig bekend over deze zeswielige Toyota. Wel is zeker dat het de duurste auto ter wereld wordt. Duurder dus dan de 17 miljoen euro kos tende La Voiture Noire, die Bu- gatti onlangs op de autoshow van Genève presenteerde. In de maanrover is plaats voor twee passagiers en het voertuig is zes meter lang en 3,8 meter hoog. Het Japanse merk is overigens niet de eerste autofabrikant die een rijdende creatie naar de maan stuurt. De allereerste maanrover werd in samenwer king met General Motors ont wikkeld en landde al in 1971 op de maan. Het voertuig is voorzien van een brandstofcel die uit water stof stroom produceert voor de elektromotoren. Het moet op één lading waterstof maar liefst 10.000 kilometer kunnen afleg gen op het maanoppervlak. De auto moet in 2029 klaar zijn en vanaf 2030 eventueel ook op de planeet Mars kunnen wor den ingezet. waarschijnlijk een energiemaat schappij is, met een prachtige aan bieding voor de directeur van Nynke de Jong Schrijft. Of een ver- zekeringsmaatschappij-medewer ker die om half zes 's avonds per se moet weten hoe ik mijn arbeids ongeschiktheidsverzekering gere geld heb. Dit alles met dank aan de Kamer van Koophandel, die de gegevens van de bij haar ingeschreven be drijven lustig verkoopt aan instan ties. Dat is haar verdienmodel. De Autoriteit Persoonsge gevens tikt haar nu op de vingers, en zegt dat de $0 @nynke Verheuad 1 Jayden was superblij met zijn prachtige verza meling brand- weer-Playmobil. Na het ongeluk is er weinig van over. privéfoto's Bij een aanrijding op de A12 bij Driebergen is een unieke Play- mobil-collectie verloren ge gaan. Verwoed verzamelaar Jayden Boluyt (12) zit helemaal stuk. Nicole Roelands Driebergen/Rijen woensdag 13 maart 2019 GO TOKIO Toyota is volgens het Japanse ruimteagentschap druk in de weer met de ont wikkeling van een zoge naamde maanrover. Het voer tuig moet in 2030 starten met zijn verkenningsritten. Dit karretje kost meer dan 17 miljoen euro. foto toyota Inmiddels weet ik allang dat het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6