Wat doet gemeente met geld van TenneT? Zorgen over plannen uienbedrijf Borselenaar kan gratis ontlastputje aanvragen Festival Women in Rock keert terug in Tholen 7 ROZE LOPER STICHTING OUDERENZORG NOORD-BEVELAND woensdag 13 maart 2019 Reimerswaal heeft ongeveer een miljoen euro ontvangen van Ten neT. Nadat de kosten voor de ver gunningen zijn afgetrokken, blijft nog ruim driekwart miljoen over. ,,Een paar jaar geleden hebben we als college en gemeenteraad beslo ten dat dit geld naar de dorpen moet gaan die het meest overlast van de nieuwe lijn hebben", zegt wethouder Jaap Sinke. Al in de herfst van 2016 werd de inwoners van buurtschap Vlake als compensatie een fietspad langs de Kanaalweg beloofd. „Momenteel vinden de laatste overleggen met het waterschap plaats. Nog dit jaar wordt het pad aangelegd", belooft Sinke. De eerste keer dat een greep in de TenneT-pot werd gedaan was in maart 2016, toen de gemeente een woning aankocht die van strate gisch belang is om het dorpscen trum van Krabbendijke op te knap pen. In totaal zou vier ton in het project worden gestoken, maar dat bleek niet genoeg. Ook de reste rende 265.000 euro uit het potje zijn inmiddels naar Krabbendijke gegaan. Rilland, het andere dorp dat veel last heeft van de nieuwe lijn, blijft niet berooid achter. „We heb ben eerder al vier ton gereserveerd voor het centrum." Kassa In Borsele rinkelt de kassa ook. Voor de aanleg van de hoogspan ningslijn is tot nu toe ruim 814.000 euro bijgeschreven op de bankre kening. Maar daar blijft het niet bij, omdat TenneT ook nog een tijde lijke lijn moet aanleggen. Hoeveel leges de gemeente daarvoor krijgt is nog niet bekend. Buiten be- schouwing blijven ook de leges voor het nieuwe koppelstation bij Borssele. Dit wordt gebouwd om de stroom van de windparken op zee op de nieuwe leiding aan te sluiten en staat in principe los van het project van de nieuwe hoog spanningslijn. Het lukte gisteren niet niet om duidelijk te krijgen hoeveel leges TenneT hiervoor heeft betaald. Al dit geld wordt niet, zoals in Reimerswaal, gebruikt voor pro jecten in of rond de getroffen dor pen en gebieden. Borsele laat schriftelijk weten dat 'de leges die gepaard gaan met een omgevings vergunning in principe zijn om de kosten te dekken van de behande ling van de aanvraag en de bouw- begeleiding en controle bij uitvoe ring van het werk in het veld.' Op die manier komt volgens Borsele het geld toch indirect ten goede aan de omgeving. Ook de gemeente Kapelle heeft te maken met de aanleg van de nieuwe hoogspanningslijn. Welis waar niet zoveel als Borsele en Rei- merswaal, maar toch heeft Tennet in 2015 nog 493.000 euro over ge maakt op de bankrekening van de gemeente. Wethouder Jon Hersel- man laat weten dat een groot deel van dit geld naar het spaarpotje voor een sportcentrum is gegaan. ,,Wij sparen de laatste jaren al voor ons nieuwe sportcentrum", aldus Herselman. ,,En daar profiteert heel de samenleving van." HEINKENSZAND Inwoners van gemeente Borsele kunnen dit jaar weer een gratis ontlastputje aan vragen. In 2018 deelde gemeente Borsele voor het eerst deze putjes uit in de strijd tegen wateroverlast door regen. Toen maakten al 400 inwoners gebruik van dit aanbod. Het komt steeds vaker voor dat er stevige regenbuien vallen. Tijdens zo'n hoosbui heeft de afvoerbuis soms niet voldoende capaciteit om het rioolwater én de lucht in de huisriolering af te voeren. Vooral bij huizen ouder dan 20 jaar is de rioolontluchting vaak niet in orde. Het gevolg is dat rioolwater via het toilet of het schrob- of doucheputje het huis instroomt. Een ontlastput biedt in veel ge vallen uitkomst. Deze wordt in of onder aan de regenpijp gemon teerd en lijkt op een schrobputje. Hierdoor kan lucht ontsnappen en overtollig regenwater de tuin in stromen. Tot 1 mei kunnen inwoners een gratis putje aanvragen via info@borsele.nl of telefonisch via 0113-238383. THOLEN Na zeven jaar stilte wordt het festival Women in Rock (WIR) dit jaar weer ge houden in Tholen. Dat ge beurt op 5 oktober in De Meulvliet. Op WIR treden rockgroepen op waarvan tenminste één dame onderdeel uitmaakt. Het rockfestival werd in de ja ren 2005-2012 jaarlijks gehou den. Daarna doofde het vuur bij de organisatie door werk en gezinssituaties, vertelt Pierre Bouwens. Samen met Ton van Riet blaast hij het festival nu nieuw leven in. Het duo was in de beginjaren ook al betrokken bij de orga nisatie. ,,De fans hebben vaak ge vraagd of het festival nog eens terug zou komen", zegt Bou- wens. ,,Dat idee ging steeds meer kriebelen." En na wat nadenken en praten werden de twee alleen maar enthou siaster. Een band die in oktober ieder geval van de partij is, is The Dirty Denims. Die trad al eer der op bij het festival. Voor de akker van 2,5 hectare wil de gemeente Reimerswaal een wijzi gingsbevoegdheid opnemen in het bestemmingsplan voor het buiten gebied. Dat houdt in dat het college van B&W de mogelijkheid krijgt om, zodra het bedrijf de plannen gereed heeft, daaraan medewerking te verlenen. Eén van de bewoners zei gister avond in de gemeenteraadsvergade ring dat 'zeer onjuist' te vinden. ,,U had ons best eerder kunnen info meren over zo'n grote uitbreiding in het buitengebied." De insprekers staan niet alleen in hun kritiek. Ook de provincie Zee- De bewoners vrezen waardedaling van hun huizen en aantasting van hun woongenot land zet vraagtekens. ,,De uitbrei ding is wel fors voor een ambtshalve aanpassing en de onderbouwing ontbreekt." Andere omwonenden uitten eer der al hun zorgen over de opruk- kende bedrijvigheid. Dit is mede in gegeven doordat ook de Sinkegroep grond heeft gekocht aan de oostkant van de Stationsweg en de onderne mersvereniging Reimerswaal pleit voor uitbreiding van Nishoek in die richting. De bewoners vrezen waar dedaling van hun huizen en aantas ting van hun woongenot. De inspreker kreeg bijval van raadslid Ida Sinke (VVD). Zij vindt dat bewoners beter moeten worden betrokken bij de plannen. Artwin Otte (SGP) snapte de zorgen, maar sprak van een 'voor de hand lig gende locatie' voor Wiskerke. ,,Naast het bestaande bedrijfspand en goed bereikbaar voor verkeer." Wethouder Jaap Sinke liet weten dat omwonenden in een later sta dium mogelijkheid tot inspraak krijgen. De aanleg van de nieuwe hoog spanningslijn dwars door Zee land levert niet alleen veel over last en verdriet bij omwonenden op. Het is voor veel gemeenten ook een mooie bron van inkom sten, want netwerkbedrijf Ten neT betaalt heel wat leges voor dit bouwwerk. Maar wat gebeurt er met al dat geld? Joeri Wisse en Melita Lanting Krabbendijke Er gaan 500 kaarten in de verkoop. Te koop via ticket- kantoor.nl/shop/WIR2019. Bewoners van de Stationsweg in Kruiningen zijn kritisch over de uitbreidingsplannen van Wis- kerke Onions. Ze vinden dat ze niet goed geïnformeerd zijn over de plannen, die bovendien nog erg vaag zijn. Joeri Wisse Kruiningen Cleijenborch Stichting Ouderenzorg Noord-Beueland COLIJNSPLAAT Tijdens een feestelijke bijeenkomst heeft Stichting Ouderenzorg Noord- Beveland gistermiddag De Roze Loper ontvangen uit han den van burgemeester Letty Demmers. Het certificaat geeft aan dat ook lesbische vrouwen, homo seksuele mannen, biseksuele mensen, transgenders en in- terseksuelen - als cliënt of als medewerker - welkom zijn en zich thuis en veilig kunnen voelen bij de organisatie. Tole rantie, respect en openheid staan daarbij voorop. Stichting Ouderenzorg Noord-Beveland is de eerste zorgorganisatie in Zeeland die het certificaat heeft behaald. De stichting heeft diversiteit hoog in het vaandel staan - niet in alleen in seksueel op zicht maar ook bijvoorbeeld op religieus gebied - om te be nadrukken dat iedereen wel kom is. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68