II Terug naar de dag dat de vader van Max Verstappen in één klap wereldnieuws FORMULE 1 6 Een kwarteeuw geleden keek de autosportwereld reikhalzend uit naar het Grand Prix-debuut van de hottest boy in Formula 1, Jos Verstappen. In Brazilië verwierf hij meteen wereldfaam, maar niet op de manier zoals de Limburger graag had gewild. Een reconstructie. woensdag 13 maart 2019 ZO VADER, ZO ZOON lands', vindt een Vlaamse krant; Hottest new boy in Formula 1, staat er met kapitale letters op de cover van het gezaghebbende Britse Fi-maga- zine Autosport. Verstappen blijft ogenschijnlijk nuchter onder alle loftuitingen. Hij is geen vlotte prater en de Engelse taal is de coureur nog niet echt machtig. Op vallend is dat er drie dagen voor zijn debuut nauwelijks Nederlandse jour nalisten present zijn. Een deel ligt nog aan het strand in Rio de Janeiro, omdat ze lang voordat het besluit viel dat Verstappen in Brazilië zou debuteren hadden gekozen voor een aantrekke lijk persreisje met de sigarettenspon- sor van het team van Ayrton Senna. Dat tripje voorziet in een doorvlucht naar Sao Paulo, uren nadat Verstappen de media zal toespreken. Niet dat de Limburger veel te mel den heeft. ,,Ik maak me niet druk; kan niet meer dan mijn best doen'', klinkt het afgezaagd. Zijn teambaas, de ex centrieke playboy Flavio Briatore, weet wel raad met vragen over zijn pupil. ,,Hij mist nog ervaring, maar ik geloof heilig in hem. Met Jos worden we in de toekomst wereldkampioen'', zegt de Italiaan, terwijl Verstappen toch écht een noodgreep is. Michael Schumacher, dan nog zonder wereld titel op zak, is de grote man van Benet ton. JJ Lehto, een introverte Fin, is tweede rijder. Die heeft bij testritten in Silverstone een nekwervel gebro ken en kan een poosje niet aan de bak. En zo komt Briatore met Verstappen op de proppen, hoewel die eerst een jaar in de luwte als testrijder zou proefdraaien. Jos Verstappen is niet alleen naar Sao Paulo gereisd. Vader Frans en moeder Marianne, die dan nog samen het café De Rotonde in het Limburgse Montfort bestieren, zijn ook van de partij. Mariet, de vriendin van Jos, is erbij, een bevriende sponsor uit de karttijd van Verstappen en natuurlijk Huub Rothengatter, de oud-Formule 1-coureur die het talent van Verstap pen heeft ontdekt en (ook commerci eel) geëxploiteerd. Frappant is dat de Rode blosjes op de wangen, verlegen blik in de ogen. Benetton, het team waarvoor J os Verstappen zijn Formule i-debuut maakt, is 25 jaar geleden qua publiciteit het Red Bull van nu: jeug dig en brutaal. Een bruingebrand Bra ziliaans fotomodel waggelt ongemak kelijk op naaldhakken naar de bolide van de coureur die de fotoshoot plichtmatig, maar onwennig onder gaat. Even later schuift Verstappen in een partytent aan voor een van zijn vele perspraatjes. De verre horizon wordt gevormd door lemen hutjes met golfplaten daken. Eén van de be ruchte sloppenwijken van Sao Paulo als decor voor een spraakmakende pri meur. Wat Max Verstappen in 2015 rond zijn Formule 1-entree teweegbracht, vertoont opvallende parallellen met het debuut van zijn vader in 1994. Jos Verstappen heeft zich in twee jaar tijd vanuit de kartwereld naar de Formule I gekatapulteerd; een record in die tijd. De media komen superlatieven tekort. Ein Meister vom Himmel, kopt het Duitse Bild; 'Senna II spreekt Neder- Hij mist nog ervaring, maar ik geloof heilig in hem. Met Jos worden we in de toekomst wereldkampioen Salto van Jos in Sao Paulo Tekst: Ivo Op den Camp Jos en Max Verstappen zijn lang niet de enige vader en zoon die beiden actief waren in de Formule 1. Een overzicht. Jos Verstappen in 1994. In zijn enige seizoen bij Benetton verovert hij twee podiumplaatsen, in België en Hongarije. FOTO GETTY IMAGES Graham Damon Hill (GBr) De eerste vader en zoon die beiden wereld kampioen werden in de koningsklasse. Vader Graham, die de Indy 500 won, de 24 uur van Le Mans en vijf keer de GP van Monaco, was de beste van de wereld in 1962 en 1968, zoon Damon in 1996. Gilles Jacques Villeneuve (Can) Wat vader Gilles, al op 32-jarige leeftijd veron gelukt op het circuit van Zolder, niet lukte, vol tooide zoon Jacques. Pa kwam tot zes GP- overwinningen in de Formule 1, zoon Jacques won elf keer en greep in 1997 de wereldtitel. Keke Nico Rosberg (Fin/Dui) Wat de Hills eerst flik ten, voltooiden ook de Rosbergs in 2016. Pa Keke, uitkomend als Fin, greep in 1982 de titel. Zoon Nico, racend voor Duitsland, herhaalde dat kunstje 34 jaar later als Mercedes-coureur, om meteen na zijn kampi oensrace te stoppen. Jack David Brabham (Aus) Pa Jack werd na een loopbaan als gevechts piloot in de Tweede Wereldoorlog drie keer wereldkampioen, in 1959, 1960 en 1966. Van zijn drie zonen reed al leen de jongste ook F1- races. David scoorde in zijn 24 optredens echter niet één WK-punt. Mario Michael Andretti (VS) Pa Mario werd in 1978 wereldkampioen met Lotus en won ook veel en vaak naast de Formule 1, zoals in de Champ Car en de NASCAR. Zoon Michael kwam in 1993 niet ver der dan 13 races en één podiumplaats voor McLaren. -Benetton-teambaas Briatore Hans Hans-Joachim Stuck (Dui) Pa Hans was een oude soldaat uit de Eerste Wereldoorlog, die daarna furore maakte in heuvelklimwedstrijden en begin jaren 50 drie keer een GP reed. Zijn zoon scoorde in de jaren 70 meer succes met 74 starts en twee podiumplaatsen. Wilson Christian Fittipaldi (Bra) Emerson Fittipaldi was veruit de beste coureur van de familie, met twee titels in 1972 en 1974. Maar ook broer Wilson schopte het tot de F1, al haalde hij nooit het po dium. Zijn zoon Chris tian bleek begin jaren 90 bij Minardi en Foot work ook geen winnaar. Verstappen met zijn zoon tijdens de wintertests in Barcelona. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54