FORMULE 1 5 jntERVE^ Frits van Amersfoort, oud-teambaas van zowel Verstappen als Leclerc Wordt Max Verstappen (21) versus de twee weken jongere Charles Leclerc hét duel van de toekomst? Beiden reden in het Formule 3-team van Frits van Amersfoort, die denkt dat de Monegask in zijn Ferrari de Limburger voor nu de baas moet kunnen zijn. woensdag 13 maart 2019 estien dagen oud was Max Verstappen toen Charles Leclerc op 16 ok tober 1997 werd geboren. Dik twee weken schelen ze en al hun hele leven volgen ze een vergelijkbaar spoor op vier wielen. Zo was het Leclerc die in 2015 het zitje van Verstappen overnam bij het Ne derlandse Van Amersfoort Racing, in de Formule 3. Beiden zetten er een belangrijke tussenstap naar de For mule 1. „Altijd heb ik geroepen: wat zou het mooi zijn als die twee elkaar in een topauto snel ontmoeten. En nu gaat het gebeuren'', zo verheugt teambaas Frits van Amersfoort zich al op een duel tussen zijn oude talen ten. Hij kan zich die twee jonkies zo voor de geest halen, toen ze op 15-ja- rige (Verstappen) en 17-jarige leeftijd (Leclerc) bij zijn team kwamen. ,,Bij een testweek in Valencia reed Max alles op een hoop, binnen tien minu ten zag ik wat voor vlees ik in de kuip had. En bij Charles had ik twee jaar later ook aan één dagje genoeg om te zien hoe bijzonder hij was.'' In absoluut niet de beste auto van het veld won Verstappen al in het tweede F3-weekend zijn eerste van in totaal tien races. Leclerc begon nóg beter met vier zeges in de eerste zes weekenden. ,,Maar gaandeweg het seizoen werd hij wat minder. Na een zware crash op Zandvoort heeft Charles twee dagen in het ziekenhuis gelegen met een zware hersenschud ding. Daar komt nog eens bij dat zijn goede vriend en mentor Jules Bianchi in die periode overleed (na een fataal ongeluk bij de GP van Japan, red.). Dan moet je wel bijna bionisch zijn om daar geen last van te hebben.'' Waar Verstappen direct door stootte naar de koningsklasse bij Toro Rosso, had Leclerc twee jaar extra no dig om via kampioenschappen in de GP3 en de Formule 2 ook de F1 te ha len, bij Sauber. Twijfels dat de Mone- gask daar zou eindigen, heeft Van Amersfoort nooit gehad. ,,Charles heeft bij mij altijd de indruk gewekt dat hij dicht bij het talent van Max komt. Maar Charles heeft nooit die steun gehad van een vader zoals Jos. Charles moest het altijd alleen doen. Wat hem misschien nog wel sterker maakt.'' Vader Leclerc zette zijn zoon via de kartsport wel op het spoor naar de Formule 1, maar overleed na een lang ziekbed halverwege het kampioens jaar van zijn zoon in de Formule 2, toen Charles pas 19 jaar was. ,,Max en Charles hebben er allebei ongetwij feld hard voor moeten werken, maar het is makkelijker als iemand je van de kant een beetje souffleert. Dat vind ik het knappe aan Charles. Daar had je geen vader en een hele entou rage in zijn spoor.'' Maradona Van Amersfoort vergeleek de twee in De Volkskrant al eens met topvoetbal- lers. Noemde Verstappen een soort Maradona, het eigenzinnige topta lent. En Leclerc meer een Iniesta. Verfijnder en degelijker, mentaal sterker. Nu wil hij daar toch iets in nuanceren. ,,Want Maradona is een enfant terrible geweest en ik geloof niet dat Max dat is. Max is een Ver stappen. En met een Verstappen is het altijd hetzelfde: je bent voor of te gen ze. Als je tegen bent, heb je een leven lang problemen. Dat dna maakt ook dat Max zo goed is, omdat hij als mens niet toegeeft. Charles is daar wat gematigder in. Neem die duwtjes van Max aan Esteban Ocon vorig jaar na de race in Brazilië. Charles had daar waarschijnlijk gedacht: 'joh Ocon, zoek het even lekker uit. Je kan me wat'.'' Het is niet dat Van Amersfoort denkt dat het ene karakter de een verder kan brengen in de sport. „Uit eindelijk beslist het talent. Neem Alain Prost en Ayrton Senna. Wie was beter? Daar is geen antwoord op te geven. Senna, de honderd procent artiest, het gevoelsmens a la Max. En Charles, meer de professor zoals Prost, die overal z'n voordeeltje pakt en zo wereldkampioen wordt. En dan denk ik zelfs dat Max nog eerder een soort mix is van Senna en Michael Schumacher, omdat hij ook wel dat berekenende kan hebben van Schu macher. Maar op het moment dat het er écht om spant, gaat emotie een rol Ik geloof niet zo in al die positieve verhalen over de samen werking tussen Honda en Red Bull spelen en is hij meer een Senna.'' Het zijn smakelijke ingrediënten voor een mogelijk titelgevecht. Komt het er dit jaar al van? ,,Ik geloof niet zo in al die positieve verhalen over de samenwerking tussen Red Bull Ra cing en Honda'', heeft Van Amers foort zo zijn bedenkingen. ,,Ik wil Honda niet onderschatten, maar sinds de nieuwe introductie in de Formule 1 hebben ze het héél moei lijk gehad. En dat poets je met mooie persberichten niet even weg.'' Daarom heeft Leclerc vooralsnog de betere papieren volgens Van Amersfoort. ,,Als Charles het een beetje onder controle heeft, moet hij in principe Max de baas kunnen zijn. Oké, bij Ferrari is het voor een jonge gast lastiger. Maar Charles is de taal machtig, woont dicht bij Italië. Als ze hem ook de kans geven om eens op zijn snuit te gaan, denk ik dat hij het best wel goed gaat doen.'' GO 'Max is een soort Senna, Charles meer een Prost' Tekst: Arjan Schouten Volgens Van Amersfoort heeft Leclerc (foto) dit seizoen in zijn Ferrari de betere papieren ten opzichte van Verstappen. „Charles heeft bij mij altijd de indruk gewekt dat hij dicht bij het talent van Max komt.'' FOTO BSR AGENCY Frits van Amers foort in de garage van zijn team in Zeewolde. FOTO MARCO OKHUIZEN -Van Amersfoort Assior

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53