Doodgeboren kinderen krijgen na vijftig jaar naam en rouwadvertentie 8 independer experts in financieel inzicht KAMPERDUINEN VERNIEUWING Wat in de nacht van 18 op 19 oktober begon als een relatief klein brandje in een sauna van hotel de Kamperduinen, ontaardde in een complete vernieuwing van het sindsdien gesloten wellnesshotel. ,,We nemen iedere centimeter onder handen.'' Na het sein 'brand mees ter' dacht ik: een dagje flink bikkelen, wellness dichttimmeren en dan kunnen we morgen weer open", zegt Jerry van Zuijlen, directeur van de Zeeuwse Amadore hotels en restaurants waartoe ook De Kamperduinen behoort. De schil ders stonden al klaar om de wan den van het restaurant te sauzen toen bleek dat de gevolgen van de brand niet weg te smeren waren met een likje verf. Specialisten ontdekten dat het vuur niet alleen in de verloren ge- gane wellness- en restaurant ruimte zijn sporen had nagelaten. „Roet deeltjes hebben zich via de ventilatiekana- j len over het hele hotel 1 verspreid, dus de af gelopen tijd zijn alle plafonds eruit gehaald en is iedere buis gerei nigd of ver nieuwd", legt Van Zuijlen uit. Hij loopt de compleet gestripte restaurantruimte in, waar de brandgeur nog onmiskenbaar aan wezig is. De koolstofneerslag bleek zich op meer lastige plaatsen te hebben verzameld. Zo moest een deel van de bakstenen buiten muur afgebikt worden omdat het roet zich achter de stenen had op gehoopt. Miljoenenproject Na maanden van gefaseerd afbre ken en schoonmaken, komt de tijd van opbouwen nu langzaam maar zeker in zicht. Voor het restaurant De afgelopen tijd zijn alle plafonds eruit gehaald en is iedere buis gereinigd of vernieuwd ligt al een ontwerp klaar, aan dat van de wellness wordt nog gewerkt. Dat het hotel toch al overhoop ligt, is voor Van Zuijlen reden om dan ook maar meteen de hoofdin gang, de kamers en het in- en ex terieur aan te pakken. ,,We nemen iedere centimeter onder handen. Nu er geen gasten zijn, kunnen we de boel lekker opfrissen, zodat het hele hotel straks weer als nieuw is." Een miljoenenproject, waarbij het schadedeel via de verzekering wordt vergoed, maar waarbij Ama- dore zelf ook een flinke cent inves teert. ,,We hebben geen keuze", aldus Van Zuijlen. Hij wijst op het met roet bedekte servies, dat staat op geslagen in de kelder. ,,Dat gaan we echt niet meer gebruiken. Ik wil niet dat de gasten straks nog geconfronteerd worden met de brand. Het is gebeurd en dat is jammer en vervelend, maar als De Kamperduinen heropent, wil ik het afsluiten. Dan staat er een nieuw hotel en begint er een nieuw hoofdstuk." In eerste instantie was het stre ven om het vernieuwde wellness hotel met Pasen te openen. Dat bleek te optimistisch. Van Zuijlen durft nog geen nieuwe datum te noemen. Dit jaar weer open ,,Ik kan pas meer zeggen als ik weet wanneer de aannemers, zwembadbouwers en schilders aan de slag gaan. Maar het hoog seizoen gaan we niet redden." De immer optimistische ondernemer steekt zijn wijsvinger op en ver volgt: ,,Eén ding weet ik zeker: het lukt nog wel dit jaar." meer groene energie, meer aanbieders, meer belasting meer redenen om te checken Niek Verhoeven Axel Tot 3 februari van dit jaar konden levenloos geboren kinderen niet opgenomen worden in de basisre gistratie. De kinderen van Gerard Klapwijk, die in 1969, 1970 en 1973 in respectievelijk Rouveen en Zwolle, waar hij destijds woonde, levenloos ter wereld kwamen, had den daardoor bijna vijftig jaar lang geen naam. ,,Vorig jaar hoorde ik over de wetsaanpassing. 'Dit wil ik doen', dacht ik. Ik wilde mijn kin deren een naam geven, ze zijn het waard bestaansrecht te hebben. Dus belde ik met de gemeenten Terneuzen en Staphorst om het in orde te maken'', zegt Klapwijk. Na de geboorte van zijn eerste dochter in 1969 ging hij naar ge- meentekantoor. ,,Ik wilde ze laten opnemen in ons trouwboekje. De ambtenaar zei dat ik ze maar moest vergeten. Ik vertrok met de staart tussen mijn benen.'' Voor de eerste baby bedachten Gerard en zijn vrouw Nel, die 17 jaar geleden overleed, de roepnaam Ja- nie. De andere twee kregen geen namen. ,,Bij de eerste hadden we niet door dat het mis zou gaan. Bij Mijn kinderen zijn het waard bestaanrecht te hebben de tweede en derde hadden we dat akelige voorgevoel wel, dus hebben we ze geen namen gegeven.'' Tot een paar weken geleden, toen Ge rard met zijn nieuwe vrouw Wille- mien drie namen voor zijn kinde ren bedacht. Nel (een hommage aan zijn overleden vrouw), Cle ment en Janie. ,,Ik ben er erg blij mee. Ik had graag dat Nel dit nog meegemaakt had. Het zou haar vol doening hebben gegeven dat de drie kinderen er echt zijn geweest.'' De voormalig onderwijzer en schooldirecteur noemt de wetswij ziging een goede zaak. ,,Het geeft ons een fijn gevoel dat zij in de toe komst gevonden kunnen worden als iemand onderzoek doet naar bij voorbeeld de stamboom. En we kunnen er nu ook zelf wat makke lijker over praten.'' Dat was eind ja ren zestig, begin jaren zeventig an ders. ,,We ontvingen veel medele ven, maar praten was lastig. Het is echter geen voortdurende domper in ons leven geweest. De kinderen zijn altijd in ons hart gebleven, maar we zijn wel doorgegaan. We hebben twee kinderen uit India ge adopteerd.'' Klapwijk liet dit weekend een rouwadvertentie plaatsen in het Nederlands Dagblad. ,,Om het we reldkundig te maken.'' Het leidde tot telefoontjes uit het hele land. Het heeft heel wat losgemaakt, maar het was ons alleen om de kin deren te doen.'' woensdag 13 maart 2019 PC 'We gaan de boel lekker opfrissen' Ellen Smaardijk-Jobse Kamperland Jerry van Zuijlen, directeur Zeeuwse Amadore hotels Het afbreken van het wellnessgedeelte is in volle gang. De zandzakken compenseren de druk van het ontbrekende water en voorkomen verschuivingen in de constructie van het gebouw. foto marcelle davidse De energietransitie. Helemaal hot en happening natuurlijk. Maar nu de energiemarkt zo verandert, is het ook een heel goed moment om te kijken of je energieleverancier nog wel de juiste voor je is. Dus kijk maar eens of je energie beter, voordeliger of duurzamer kan op independer.nl en vertrouw op jezelf. De drie levenloos geboren kin deren van Gerard Klapwijk uit Axel hebben na bijna vijftig jaar een naam gekregen in de gewij zigde Wet Basisregistratie Per sonen (BRP). Voor Klapwijk (72) is dit een grote opluchting. -Gerard Klapwijk vj 'o 3a o? '°ofkaaf-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40