mmm Verbod op tweede woningen blijft Veere stelt geen extra eisen voor heiwerk 7 COÖPERATIE SAMEN VOEDSEL PRODUCEREN Weten welke boer je groenten duurzaam verbouwt en dieren houdt, en ook nog de baas zijn over die boer. Dat is het idee achter Herenboeren. Een groep Middelburgers wil zo'n Herenboerderij oprichten op Walcheren. 4' ie bij herenboer denkt aan een rijke boer die zelf niet hoeft te werken op zijn land maar daar mensen voor in dienst heeft, zit dus op het ver keerde spoor. Het project Heren boeren draait de rollen juist om. Particulieren leggen 2000 euro per huishouden in (of 1000 euro voor een alleenstaande) en worden daarmee aandeelhouder van een gemengd boerenbedrijf. De boer komt in loondienst van die coöpe ratie. ,,Om zo'n coöperatie op te richten hebben we tweehonderd mensen nodig die geld willen inleggen. Dus eigenlijk ben je dan voor i/200ste herenboer", lacht Raiza de Brouwer. De Middelburgse is één van de initiatiefnemers van een Heren boerderij op Walcheren. ,,We trek ken nu met vijf mensen de kar en we zoeken er nog meer. Uit die kartrekkers moet een bestuur ont staan voor de stichting die de boerderij gaat oprichten." Ze zoeken gelijkgestemden. ,,Mensen die willen weten waar hun voedsel vandaan komt en dat op een duurzame wijze wordt ge produceerd. Dat het zo vanaf het Walcherse land naar je keuken komt, is ook veel beter voor je ecologische voetafdruk. Beter dan dat de groen- ten met vliegtuigen uit Zuid-Eu ropa of Afrika worden ingevlogen. Ik koop zelf al veertig jaar biologi sche producten en de andere kar- trekkers zijn net zo. Dat is een mooi bijverschijnsel van de He renboerderij: er ontstaat een ge meenschap van mensen die het zelfde denken en willen." De inleg is nodig om een gemengd boerenbedrijf op te richten. „We hebben geen gebouwen nodig", merkt De Brouwer op. „Alleen grond en een boer die we een vast in komen kunnen betalen." De huishoudens die mee doen aan de Herenboerderij, betalen vervolgens per maand ongeveer 45 euro en in ruil daarvoor kunnen ze elke week een tas groenten en fruit komen halen op 'hun' boerderij. De Brouwer: „We be palen zelf welke groenten er ver- bouwd gaan worden. Dat ligt ook aan de grond." De Herenboerderij moet vol gens haar beschikken over twintig hectare grond: tien hectare voor het verbouwen van groenten en fruit en het houden van scharrel- Het is de bedoeling dat we vijfhonderd monden te eten kunnen geven varkens en -kippen en tien voor het houden van koeien. ,,Het is de bedoeling dat we vijfhonderd monden te eten kunnen geven. Dat is gebaseerd op die 200 huis houdens." Natuurlijk zijn er al biologische producten te koop bij boerderijen. Toch slaat het concept van de He renboerderij aan. Sinds drie jaar is er één in het Wilhelminapark bij Boxtel. Op zeven andere plekken in het land is er ook belangstelling voor of zijn de voorbereidingen al gaande om een coöperatie op te richten. Volgens De Brouwer is het vooral de directe invloed op en be trokkenheid bij de voedselproduc tie die de Herenboerderij aantrek kelijk maakt. Zaaien Voor Walcheren wordt nu gezocht naar aandeelhouders, naar grond voor de Herenboerderij en naar een biologische boer die voor de coöperatie wil gaan werken. ,,We hopen over een jaar te kunnen be ginnen, zodat we in het voorjaar van 2020 kunnen zaaien en plan ten." Op die manier wil het de leefbaar heid in alle kernen bevorderen. En het wil voorkomen dat prij zen van woningen nog harder stijgen waardoor het voor de eigen inwo ners moeilijker wordt iets te kopen in het eigen stadje of dorp. Veere kent al heel lang een be leid waarbij het toeristen verbiedt bestaande woningen op te kopen en om te zetten naar een tweede woning. Die woningen moeten permanent bewoond worden door de eigenaren of huurders. Het college liet onderzoek doen om te weten te komen of dat be- Veere wil op die manier leefbaarheid in alle kernen bevorderen leid moet worden voortgezet. Het antwoord: ja. Want als de bescher ming wegvalt, zullen er per jaar zeker zo'n twintig woningen in de verschillende dorpen worden op gekocht en veranderd in een tweede woning. Volgens de on derzoekers lijkt dat op het eerste gezicht niet veel. ,,Maar dit is wel 42 procent van de 47 woningen die de gemeente tot 2025 jaarlijks mag laten bouwen." Dus in de praktijk is het wel veel, waarschuwen ze. Daar komt ook nog eens bij dat het loslaten van die beperkingen leidt tot een fikse prijsstijging van de woningen in vooral de kust plaatsen. Zo ligt de vraagprijs van woningen die mogen worden ge bruikt als tweede woning in de meeste kustdorpen aanzienlijk boven de prijs van andere huizen. Alleen in Oostkapelle en Veere is die prijs iets lager. In Vrouwenpol der moest vorig jaar echter tachtig procent meer worden betaald en in Westkapelle zelfs bijna honderd procent meer. Dat antwoord krijgt de PvdA/GL- fractie naar aanleiding van vragen over heien in Dishoek. Daar ont stond schade aan enkele woningen als gevolg van het heien. PvdA/GL vroeg aan het college in het vervolg aanvullende eisen te stellen in de bouwvergunning om te voorkomen dat zoiets ooit nog eens gebeurt. Want voorkomen is beter dan genezen, aldus de fractie. Die meent dat die schade niet zou zijn ontstaan bij trillingsarm heien. Het college wijst de fractie erop dat er te grote juridische risico's kleven aan het stellen van aanvul lende eisen. Want de gemeente is dan ook verantwoordelijk als er toch schade ontstaat. Als een aan nemer gaat bouwen, dient hij een plan in dat vervolgens wordt ge toetst. Voldoet het, dan kan een ge meente geen aanvullende eisen stellen, aldus het college. woensdag 13 maart 2019 WA Oogsten op de Heren boerderij in Boxtel. FOTOHERENBOEREN Gezocht: herenboer nieuwe stijl Maurits Sep Middelburg W Raiza de Brou wer, één van de kartrekkers voor een Herenboerderij op Walcheren. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Raiza de Brouwer Belangstellenden - zowel aan deelhouders als boeren - kunnen zich melden bij Raiza de Brouwer via herenboerenwalcheren@ gmail.com Toeristen kunnen ook de ko mende jaren in de gemeente Veere geen bestaande woning kopen om te gebruiken als tweede woning. Het dagelijks bestuur vindt dat de woning markt nog steeds beschermd moet worden. Emile Calon Domburg Een aannemer moet er zelf er voor zorgen dat zijn werkzaam heden geen schade veroorza ken. Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere wil daarom niet via de bouwvergunning be palen welke werkwijze gekozen moet worden om mogelijke schade te voorkomen. Emile Calon Dishoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39