5 In de aanloop naar de verkiezingen interviewt de PZC de Zeeuwse lijsttrekkers. Vandaag deel 11: §erif Uysal, lijsttrekker van DENK. woensdag 13 maart 2019 Als het aan DENK ligt, speelt het politieke debat zich de ko mende vier jaar niet uitsluitend in de Middelburgse Statenzaal af. Naar voorbeeld van de landelijke fractie wil DENK - mocht de partij geko zen worden - fragmenten uit de batten online zetten. ,,Wij zijn goed op sociale me dia", zegt lijsttrekker §erif Uysal. ,,Veel vergaderingen duren lang en zijn moeilijk te volgen. In filmpjes kun je een discussie kort en bon dig weergeven. Stel dat ik een plei dooi hou over het openbaar ver voer, dan kunnen we daar in twee, drie minuten iets van laten zien, met reacties van andere partijen. Zo creëer je draagvlak. Ik hoef dat niet zelf met mijn telefoon te fil men. DENK heeft best wel een sterk mediateam dat gebruik kan maken van de beelden die toch al worden gemaakt." Laatst had jullie Kamerlid Sel- cuk Öztürk een fikse ruzie met zijn PVV-collega Machiel de Graaf. Wordt dat ook de stijl in de Zeeuwse Statenzaal? ,,Nee, dat hoop ik niet. Als politi cus heb je een voorbeeldfunctie. Een debat mag hard en fel zijn, maar ruzie en bedreigingen zijn iets wat we absoluut niet willen. Dat zal in ieder geval niet van onze kant komen." ,,De meeste partijen in de Zeeuwse Staten zitten er al lang. Misschien zijn ze toch een beetje vastgeroest en is het moeilijk voor ze om bepaalde denkbeelden opzij te zetten. Wij zijn nieuw, hebben nooit aanvaringen met andere par tijen gehad. Dus ik hoop dat we een frisse indruk kunnen maken." ,,Echt onderwerpen die niemand anders heeft, dat denk ik niet. Het afschaffen van de tol, de stranden schoon houden, een beter open baar vervoer, dat willen veel an dere partijen ook. Toch merk ik dat ze te weinig mogelijkheden heb ben om het er echt door te krijgen. Ik ben de jongste lijsttrekker. Wij zijn heel transparant. We doen veel met sociale media om onze volgers in te lichten. Dat helpt ons hopelijk om een nieuwe manier van politiek bedrijven te brengen." ,,Zeker weten. Dat proberen we ook te communiceren. Tot nu toe blijken mensen met een migratie achtergrond wel eerder bereid te zijn om voor DENK de straat op te gaan. Ik denk dat anderen toch een beetje bang zijn om te zeggen: ik stem op DENK." Wij pleiten voor een genuanceerdere kijk op historische personen als Michiel de Ruyter ,,Zeker. We zijn ook op zoek ge weest naar zulke kandidaten, maar als de aanmeldingen niet komen, moet je roeien met de riemen die je hebt. In de grote steden is het wat makkelijker dan in Zeeland. Het moet groeien. We zullen ons moeten bewijzen." ,,Dat is iemand die de mismatch tussen het onderwijs en de ar beidsmarkt probeert op te lossen. Sommige punten gelden voor alle provincies. Zoals deze, maar dit is zeker ook een probleem in Zee land. Kijk naar een bedrijf als Hanse Staalbouw op Schouwen- Duiveland, dat een eigen techniek opleiding wil beginnen. Dat is een mooi initiatief. Wij stellen voor dat een bedrijf bij een aanbeste ding iets terug doet voor de maat schappij. Bijvoorbeeld werkplek ken of stageplaatsen beschikbaar stellen voor de lokale economie. De werkloosheid in Zeeland is op dit moment geluk kig erg laag, maar er zijn genoeg mbo- studenten die moeite hebben om stageplekken te vin den." ,,De grote vraag bij het klimaat is natuurlijk wie de rekening gaat betalen. Ons standpunt is dat de vervuiler betaalt, maar we willen wel dat bedrijven de tijd krijgen om die overstap te maken. We zeggen niet 'Wees maar gerust', maar ook niet 'Het moet nu.' Ze moeten haast maken met hun maatregelen, maar als we ze opja gen, leggen ze de rekening bij de burger." ,,Baudet draait zijn hoofd om voor het probleem. Qua milieu en klimaat loopt Ne derland in Europa achterop. Als natuur liefhebber schaam ik me daarvoor. We hoeven niet de beste van de klas te zijn, maar we moeten er wel wel wat aan doen." ,,Ja. Wij zeggen absoluut niet 'Haal die beelden maar weg', maar plei ten voor een genuanceerdere kijk op historische personen als Mi- chiel de Ruyter. Laat zien wat hij gedaan heeft voor ons land, maar ontken het niet als hij mindere dingen heeft gedaan. Laat het to taalplaatje zien." ,,Nee, absoluut niet. Uitgangspunt is dat we gratis OV willen voor ou deren en minima en voor iedereen op feestdagen. Vergeleken met de rest van Europa heeft Nederland niet zoveel officiële feestdagen. Er kunnen er best drie bij. En dan vinden we dat je naar de diversiteit van je bevolking kunt kijken en een belangrijke dag van een grote religieuze groepering tot feestdag kunt uitroepen." PASPOORT GO 'Zeeuwse politiek beetje vastgeroest' Ernst Jan Rozendaal Middelburg Maar wel de boel een beetje op schudden? Ook met nieuwe onderwerpen? De meeste mensen zien DENK als een partij van en voor alloch tonen. Zijn jullie er wel voor ie dereen? §erif Uysal foto dirk jan gjeltema Het zou helpen als jullie niet al leen mensen met een migratie achtergrond op de lijst hadden staan. - Serif Uysal Jullie pleiten onder meer voor een leer-werk ambassadeur. Wat is dat? Jullie willen dat de grote vervuilers de klimaatmaatrege len betalen. Vorige week hebben de ondernemingsra den van Dow, Yara en Zeeland Refinery juist ge waarschuwd dat dit veel banen gaat kosten. Jullie zeggen een middenweg te kiezen tussen klimaatshysterici en klimaatontkenners, maar ie mand als Thierry Baudet zou jul lie bij de eerste categorie inde len. Jullie willen uitleg bordjes plaatsen bij monumen ten van historische personen als J.B van Heutz en Jan Pieters zoon Coen. Ook bij Michiel de Ruyter? Jullie willen gratis openbaar ver voer op feestdagen als kerst maar ook het ramadanfeest. Is dat een provocatie? Kijk op onze site bij /kieswijzer en ontdek uw politieke smaak §erif Uysal (33) woont in Mid delburg. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Hij is op geleid als planoloog, maar is nu zelfstandig ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37