c! De toekomst van Zws-Vlaanderen Ruim111.000euro aan loterijgeld voor clubs 'Ik wil beter onderwijs voor de kinderen' Middelburgse scholiere heeft meningokokken Vrijdag is er een landelijke onderwijsstaking. Het tekort aan leraren is ook in Zeeland een van de grootste pijnpunten. 2 STAKING ONDERWIJS woensdag 13 maart 2019 Commentaar in deze tijd klinkt veel verkiezingsretoriek, mooie praatjes om aandacht te krijgen. Zeeuws-Vlaanderen zal dus met enige argwaan luisteren naar D66 en het CDA. Die partijen willen structureel extra geld voor het onderwijs in de streek. Via een Zeeuws-Vlaanderenwet. Het doel is scholen open houden en voorkomen dat nog meer leerlingen naar België gaan en daar op school blijven. In Zeeuws-Vlaanderen vervaagt de grens. Nederlandse scholieren gaan naar Belgische scholen. Belgische docenten komen hier lesgeven. Heeft België opvang voor kinderen vanaf twee jaar? Dan begint Zeeuws-Vlaanderen er ook mee. De sa menhang zit niet alleen in het onderwijs. Vooral dankzij Belgen blijft het inwonertal van gemeenten als Terneuzen en Hulst op peil. Qua ziekenhuiszorg leunt Zeeuws-Vlaanderen al heel lang op België. Allemaal zonder problemen. Kortom: de grensgebie den zijn niet los van elkaar te zien. Is het dan verstandig om het onderwijs aan deze kant van de grens kunstmatig groter te houden dan strikt noodzakelijk is? Toch wel. Het is goed als de grens uiteindelijk helemaal verdwijnt qua wonen, werken en scholing. Maar het is niet goed als de leef baarheid in Zeeuws-Vlaanderen nog verder onder druk komt, omdat er bijna geen scholen meer zijn. Dus D66 en CDA maken terecht het punt dat het onderwijs structureel bescher ming nodig heeft. Nu maar afwachten of ze het na 20 maart hard maken. Verkiezingsretoriek of niet, D66 en CDA vragen terecht aandacht voor onderwijs aan de grens Het geld komt van mensen die mee spelen in de VriendenLoterij en een Zeeuwse club als begunstigd goede doel noteerden. De VriendenLoterij keert hen in totaal 111.395 euro uit. Het hardst rinkelt de kassa in Sint Annaland: Koninklijke Fanfare Ac celerando krijgt 5028 euro. De clubs verkopen hun eigen VriendenLoterij-loten en creëren daarmee een eigen inkomstenbron. De helft van ieder lot waarmee deel nemers meespelen, gaat meteen naar de clubkas. Opbrengsten wor den besteed aan zaken als een nieuw trainingsveld of een opknapbeurt van een clubhuis. ALMANAK Geen voorbijganger kan het ge mist hebben: David is 7 gewor den. Voor het raam van zijn ou derlijk huis in Middelburg prijkt een gigantische gouden 7. En achter in de kamer hangt er nog een. Of die allebei ook het hele jaar blijven hangen, wilde David weten. Dat was met de 6 Naast Accelerando staan in de top vijf van meest gesteunde clubs en verenigingen in Zeeland: Sociaal Sponsoren Stichting Vlissingen Vooruit (4853 euro), muziekvereni ging Apollo in Wissenkerke (4387), voetbalclub DFS in Burgh-Haam- Kassa rinkelt het hardst bij Fanfare Accelerando in Sint Annaland stede (4340) en voetbalvereniging Bruse Boys uit Bruinisse (4266). In Nederland genereren enkele duizenden clubs, verenigingen en stichtingen via de loterij extra in komsten. Dit jaar is er een recordop brengst van ruim 5,8 miljoen euro uitgekeerd. immers ook gebeurd. ,,Nee, deze zijn echt te groot", legden zijn ouders uit. De teleurstelling maakte snel plaats voor een slimme grijns. ,,Weet je wat we wel kunnen doen?", lachte Da vid. ,,We kunnen ze bewaren en aan oma geven als ze jarig is. Want die wordt 77!" Sporthallen gaan onmiddellijk dicht VLISSINGEN Vrouw opgepakt voor neersteken plaatsgenoot Een 26-jarige Vlissinger is zondagochtend neer gestoken in Vlissingen. Een 25-jarige Vlissingse verdachte is aangehou den. Rond 07.40 uur kwam werden de hulp diensten gealarmeerd. De man bevond zich in een woning aan de Pau- lus Potterlaan. Uit onder zoek is gebleken dat de steekpartij niet op dat adres plaats vond. Twee ambulanceteams en een traumahelikopter werden opgeroepen. Het slacht offer is naar het zieken huis gebracht. Hij is voor zover bekend niet in le vensgevaar. HULST Laatste voorronde van Steenworp Ongeveer de helft van de Zeeuwse basisscholen is vrijdag dicht van wege een landelijke onderwijssta- king. Leraren strijden voor betere ar beidsvoorwaarden in het onderwijs. Op de Zeeuwse middelbare scholen, mbo-scholen Scalda en Hoornbeeck College, de HZ en University Col lege Roosevelt is nauwelijks animo voor de onderwijsstaking. Vakbonden AOb en FNV Onder wijs en Onderzoek hebben leden uit alle onderwijssectoren - van basis onderwijs tot wetenschappelijk on derwijs - opgeroepen het werk neer te leggen. Vrijdag is er een manifes tatie op het Malieveld in Den Haag. Het was gisteren weer zo'n dag. Een collega ziek, geen vervanger te vinden en dus moest leerkracht Nadine Hofland (29) de middaguren in vallen voor een collega. Terwijl ze die tijd eigenlijk wilde gebrui ken om zorgleerlingen te helpen. ,,Voor dit moment is het de be ste oplossing dat ik die klas over neem, want daardoor hoeven we geen kinderen naar huis te stu ren. Maar de kinderen die extra steun nodig hebben, worden wel de dupe", zegt de leerkracht van basisschool 't Kofschip in Zierik- zee. Hofland maakt zich grote zor gen over het onderwijs. Daarom legt ze vrijdag het werk neer sa men met haar collega's en andere leraren uit het hele land. ,,Ik staak omdat ik beter onderwijs wil voor de kinderen", zegt ze. ,,Ik vind het jammer dat in de media steeds de nadruk wordt gelegd op het salaris. Want dat is voor mij het minst belangrijke punt." De maatregelen die mi nister Slob al heeft genomen zijn niet voldoende, vindt Hofland. ,,Er is geld om de werkdruk te verlagen, maar er zijn geen extra leerkrachten of onderwijsassis tenten om in te huren. Ik vind dat we met z'n allen een duide lijk signaal moeten afgeven." De leerkrachten van 't Kof schip gaan niet naar het Malie veld in Den Haag, maar helpen de medewerkers van Stadsboer- derij De Punt in Zierikzee, een dagbesteding van zorginstelling Gors. Hofland: ,,Er zijn ook an dere sectoren waar, net als in het onderwijs, meer handen nodig zijn. Daarom willen we de me dewerkers van de stadsboerderij helpen." Een scholiere van de CSW in Mid delburg heeft de gevaarlijke me- ningokokkenbacterie opgelopen. De leiding van de school heeft leerlingen op de hoogte gebracht. ,,Het meisje is aan de betere hand", laat Ilse Kuijpers, vesti gingsdirecteur CSW Van de Perre, weten. ,,We hebben ook een bege leidende brief meegestuurd van de GGD om onrust weg te nemen en ouders te informeren." De bacterie kan dodelijk zijn. Meningokokkenziekte is een zeer ernstige infectie die veroorzaakt wordt door een bacterie, de me- ningokok. De infectie geeft een ernstig ziektebeeld zoals hersen vliesontsteking of een bloedvergif tiging, die zich snel kan ontwikke len tot een shock waar veel men sen aan overlijden, waarschuwt het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu. Lessen Er zijn verschillende typen van de ziekte. In Nederland gaat het meestal om de typen B, C, W en Y. Welk type de leerlinge, die in de gemeente Veere woont, heeft is niet bekend. De lessen op de school gaan gewoon door. ,,Er is geen reden dat niet te doen", zegt directeur Kuijpers. Dit jaar kunnen 72 Zeeuwse clubs en verenigingen rekenen op een extra bijdrage voor hun clubkas. Cris Sohier Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl WESTENSCHOUWEN De twee sporthallen van Sportcentrum Westen- schouwen worden per di rect gesloten. Dat heeft eigenaar Resort Haam stede besloten. De hallen voldoen niet meer aan de huidige vei ligheidsnormen en aan passen is geen optie meer, blijkt uit onderzoek. Hans Neij- man, directielid Resort Haamstede: ,,We nemen geen enkel veiligheidsri sico. Hoe klein de kans ook is. Wij hebben onmiddellijk contact ge zocht met de gemeente. In goed overleg hebben we nu besloten de hallen te sluiten." De derde en laatste voorronde van muziek- wedstrijd Steenworp wordt zaterdag 16 maart gehouden in Hulst. Dit keer op een nieuwe lo catie, in activiteitencen trum Den Dullaert. De kerk waar Steen worp de afgelopen jaren neerstreek, wordt ver bouwd. Vier acts nemen het tegen elkaar op: sin ger-songwriter Jaimy Versteeg, de Vlaamse band Hopeless Romanti cism, popmuzikant Marty en de cover- en feestband Gin Juice. Our Common Sense is de special act. De aan vang is om 19.30 uur. Helft van Cornelleke Blok Vlissingen Cornelleke Blok Zierikzee Maurice Steketee Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34