n atwachtina Jaar cel geëist tegen Goesenaar voor inrijden op agenten Half miljoen voor groen onderwijs in Zeeland 2 JAN VAN DAMME woensdag 13 maart 2019 Column Zo ongeveer uit mijn broek gewaaid. Straatveger Joske zei dat weleens. Hij schar relde met veger en handkarretje door de straten van Groede, een halve eeuw geleden. Als hij sprak had hij niet veel woorden, zijn spreektempo was aan de trage kant. Na afloop van een wind kracht 8 of meer kwam ik hem vaak opgewekt tegen. Pannen van het dak, wees hij opgewekt naar een beschadigd huis. Om vervol gens aan de pijpen van zijn van ge meentewege verstrekte ketelpak te trekken: 'Uit m'n broek gewaaid'. Nu hebben we razende wagentjes met borstels aan de voor- en on derkant die de straatgoten vrij van blad houden. Ze hebben een zwaailicht, voor je het weet maken ze een zwiepende zwaai over het fietspad. Ik ken mensen die een aanvaring hadden met een straat- veegmachine. Die zijn niet te be nijden. De opeens in windtunnels ge vangen lente maant tot geduld. Hier en daar schemert voorzichtig groen. In onze tuin heeft de pioen roos al dapper wapperend met zijn blaadjes beslist dat de tijd daar is. Ik zit in afwachting van de boeren die uit hun winterslaap ontwaken. Bij Sint Laurens zag ik een ver dwaalde tractor op het land. Eén kunstmeststrooier maakt nog geen voorjaar. dat de Zeeuwse klei diep grijs kleurt. Mijn vader deed weleens voor hoe je een kluit in je hand kon laten verkruimelen. Dat was voor hem het sein om zijn roede meter uit de schuur te halen - twee op één punt aan elkaar be vestigde buizen die aan de basis een afstand van een kleine drie meter overbrugden. Na elke drie of vier zwaaien met de meter plantte ik een vlaggetje in de grond voor de vettestrooier. De eerste keer dat de deur van de tractorcabine dichtklapt, de motor langzaam op temperatuur komt, de kiepwagen met pootaardappelen klaar staat op het veureinde. Als de wind nu eindelijk eens gaat liggen. Het wordt tijd. Bij Sint Laurens zag ik een verdwaalde tractor op het land DE STELLING Vandaag: Leraren moeten doorstaken tot ze hun zin krijgen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VEEL NEE>ERLANt>ERS VIN&EN ZONNEPANELEN LELIJK Zo'n 16 minuten zonder stroom Megafoon voor strandpaviljoen OVEZANDE Vrijdag laatste voorronde Spectra H. wordt ervan verdacht in de avond van 22 december 2014 een poging te hebben gedaan twee po litieagenten aan te rijden. Die wil den hem bij het BP-station op de A58 tot stoppen brengen, nadat ze opdracht hadden gekregen naar hem uit te kijken. Er was een ver moeden dat H. illegaal vuurwerk in België had gekocht. Op het moment dat de agenten hem wilden controleren, keerde de Goesenaar zijn auto en ging er spookrijdend naar Bergen op Zoom vandoor. Tijdens de achtervolging verloren de agenten H. uit het oog, maar na een zoektocht troffen ze de auto met (waarschijnlijk) H. aan op de Grensweg bij Rilland. Toen ze een nieuwe poging wil- den doen de auto te controleren, gaf de bestuurder gas en reed in op de politiewagen. Hij passeerde de wa gen rakelings en de agenten konden op tijd wegspringen. De auto met vuurwerk werd later bij Antwerpen aangetroffen. Volgens de officier kon niet wor den vastgesteld hoe hard H. had ge reden toen hij bijna de agenten raakte, maar het was in ieder geval niet genoeg om iemand dodelijk te verwonden. Daarom wil de officier hem vervolgen voor een poging tot het toebrengen van zwaar lichame- Goesenaar verdacht van poging tot toebrengen van zwaar letsel lijk letsel. H.'s raadsman meende dat H. moet worden vrijgesproken, omdat niet kon worden vastgesteld of het steeds dezelfde auto betrof en niemand had gezien of H. daadwer kelijk de bestuurder was geweest. De aanleiding voor het project was het verdwijnen van Edudelta in Goes, waar 'groen onderwijs' op vmbo- en mbo-niveau werd gege ven. Pontes integreerde de vmbo- tak in het onderwijs en Scalda het mbo. Groen onderwijs hoort thuis in Zeeland, vinden de provincie en de sector. De landbouw en andere groene sectoren zijn van groot be lang voor de Zeeuwse economie en de Zeeuwse samenleving. Daarbij ligt ook een rol bij de ondernemers in de sector. Akkerbouwer Joris Baecke (ZLTO) en Agrimarkt-di- recteur Wilfred van Elzakker (Food Delta) onderstreepten gisteren in Middelburg het belang van goed onderwijs in hun sector. ,,We gaan hier samen de schouders onderzet ten", beloofde Van Elzakker. Met de 500.000 euro kan het on derwijs verder worden ontwikkeld. Het geld komt uit de pot geld die de provincie van het Rijk heeft gekre gen om de economie en leefbaar heid in Zeeland te versterken Technologie De groene sector is volop in ont wikkeling. Technologische ver nieuwingen als aquacultuur, preci- sielandbouw en gebruik van robots of drones bieden mogelijkheden. In economisch opzicht zorgen inno vatieve ideeën, nieuwe producten en biodiversiteit voor mogelijkhe den tot samenwerking in de sector. Hiermee groeit ook de behoefte aan goed opgeleide krachten, aldus de partijen achter het project. 3 dagen 4-* hotel in de bossen bij Nijmegen incl. diner Straatveger Jos is verdwenen. Het is wachten op het moment Gisteren: Er kunnen nog best wat toeristen bij in Zeeland 764 reacties tSE OVERBUREN ZIEN ER EEN M1BÏSELV1NSER IN... VLISSINGEN Zeeuwse huishoudens zaten in 2018 gemiddeld minder dan 16 minuten zonder stroom en 17 se conden zonder gas. Dat heeft Enduris, de net beheerder voor Zeeland, bekendgemaakt. Cijfers laten zien dat een Zeeuws huishouden in 2017 minder dan 17 minu ten geen stroom en min der dan 22 seconden geen gas had. De cijfers zijn lager dan het lande lijk gemiddelde. Gezinnen elders in het land zaten vorig jaar gemiddeld 27 minuten zonder stroom en 64 seconden zonder gas. Graafschade is meestal de boosdoener. RENESSE Strandpaviljoen De Zwa luw in Renesse heeft van de reddingsbrigade een megafoon gekregen om wandelaars op de Ver klikkerplaat te waarschu wen voor gevaar. Burge meester Gerard Rabelink van Schouwen-Duiveland zegt uit het hele land suggesties te hebben ge kregen om de veiligheid te vergroten. De ideeën, zoals een klimpaal of een bootje aan een stalen kabel, worden nader on derzocht. Al wijst Rabe- link op de keerzijde: deze maatregelen kunnen juist ook mensen aantrekken. „Bovendien willen we geen schijnveiligheid creëren." Tijdens de vijfde en laat ste voorronde van Spec tra staan vrijdag de bands Mindfuel, Eve(n) before Adam en Planet of Waves op het podium. Zij strijden om een plek in de finale die tijdens festival Klomppop op 24 mei wordt gehouden. Naast de vijf winnaars van de voorrondes maken de winnaars van de publieksprijzen ook nog kans op een ticket. De special act is deze keer Borokov Borokov, een viermansformatie uit Antwerpen. De voor ronde begint vrijdag om 20.00 uur in De Klomp in Ovezande. Een celstraf van twaalf maan den zou de 36-jarige Goesenaar R. H. opgelegd moeten krijgen, vindt officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. Als de rechtbank die eis volgt, is het nog maar de vraag of H. achter de tralies ver dwijnt, want hij vertoeft in Brazi lië. En het ziet er niet naar uit dat hij deze kant uit komt. Ad Roos Middelburg De rechtbank doet op 26 maart uitspraak. De provincie heeft een half mil joen euro beschikbaar gesteld om een impuls te geven aan Sa menwerking in de Groene Delta. Dit is een project van Food Delta (bedrijven), ZLTO (agrariërs), Scalda (mbo) en Pontes Scho- lengroep (vmbo) om te zorgen voor ontwikkeling van het groene onderwijs in Zeeland. Maurice Steketee Middelburg Fletcher - Parkhotel Val Monte V 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V 1 x 3-gangendiner t.w.v. 35,50 p.p. V Ideale fiets-en wandelomgeving V Panoramisch uitzicht vanaf terras V Tip: bezoek Nijmegen en Kleve hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2