Dylan Groenewegen betaalt tol van waaierrit en wordt negende 27 WIELRENNEN TIRRENO-ADRIATICO PARIJS-NICE Zelf had hij liever in Parijs-Nice gereden. Toch luisterde Tom Dumoulin (28) naar zijn ploeg en start hij vandaag in Tirreno-Adriatico. Nu hij er is, gaat hij vol voor de eindzege. woensdag 13 maart 2019 Elk jaar is het kiezen voor ronderen ners als hij en is de vraag: doe ik er goed aan in maart Parijs-Nice of Tir reno-Adriatico te rijden? Tom Du moulin is een Italofiel, alleen al om die reden niet zo vreemd dus dat hij zowel in 2017 als 2018 voor de Itali aanse rittenkoers koos. Zijn eindzege in de Giro, en vorig jaar de tweede plaatsen in Giro en Tour, ondersteu nen die keuze. Toch wilde Dumoulin het aanvan kelijk dit seizoen anders doen. Toen hij de twee parkoersen naast elkaar neerlegde, zag hij dat in Parijs-Nice aanmerkelijk meer en hoger zou wor den geklommen. Een 15,3 kilometer lange klim naar een hoogte van 1605 meter als de Col de Turini, waar de renners in Parijs-Nice zaterdag op fi nishen, is niet in het parkoers van de Tirreno opgenomen. Dumoulin zag dat extra klauterwerk wel zitten en maakte dat de ploegleiding van Sun web duidelijk. Toch kwam Dumoulin maandag avond in Italië aan. De reden? Met name de ploegentijdrit van vandaag op dag één in de kustplaats Lido di Camaiore. „Wij vinden het heel be langrijk met een vrij vaste samen stelling aan de ploegentijdrit te wer ken", legt ploegleider Luke Roberts uit. ,,In juli zit er ook een ploegen tijdrit in de Tour en daar willen wij bij de beste teams horen. Dat is een groot doel, waar we nu al volop mee bezig zijn." Vermoeidheid Gisteren deed het team een uitvoe rige training op het parkoers van de ploegentijdrit en met naast Dumou lin ook mannen als Sam Oomen, S0- ren Kragh Andersen, Nikias Arndt en Chad Haga verwacht ploegleider Ro berts een van de kanshebbers te zijn. Dan komt automatisch ook een goed eindklassement in zicht, weet de Australiër. ,,Met Dumoulin en Oo- PARIJS-NICE men is het klassement echt een doel. Natuurlijk staat de Giro in mei voor Tom boven alles, maar dit is zijn grootste doel dit voorjaar." Veel rijdt Dumoulin dit voorjaar niet en om zijn kansen te vergroten in zijn derde opeenvolgende deelname in de Tirreno-Adriatico koerste hij za terdag ook al niet over de gravelstro- ken in Strade Bianche. De voorbije twee seizoenen merkte hij in het eer ste deel van de rittenkoers nog de ver moeidheid van de zware klassieker. In de lastige etappes en de slottijdrit zal hij niet alleen moeten afrekenen met renners als Adam Yates, Geraint Tho mas, Vincenzo Nibali en Jakob Fuglsang, maar ook met Primoz Ro- glic, de Sloveen van Jumbo-Visma die een van zijn grootste rivalen in de Giro zal zijn. Ook Roberts kende de voorkeur van Dumoulin voor Parijs-Nice. Al leen denkt hij dat de Limburger in- In juli zit er ook een ploegentijdrit in de Tour en daar willen we bij de beste teams horen. Dat is een groot doel middels nog beter kan leven met de keuze voor Tirreno-Adriatico. In de eerste ritten in Frankrijk was het zo als al zo vaak hondenweer. Regen, keiharde wind - de eerste dagen wa ren een continu gevecht om in de juiste waaier te zitten. Romain Bardet noemde de door Dylan Groenewe- gen gewonnen tweede etappe één van zijn zwaarste dagen op de fiets. Rigoberto Uran was een van de vele ongelukkigen en viel uit de wedstrijd met een gebroken sleutelbeen. Roberts: ,,Hij zal blij zijn dat hij niet te maken heeft met de heftige weersomstandigheden in Parijs- Nice. Uitzonderingen daargelaten zie je door de jaren heen toch dat het koersverloop in Tirreno-Adriatico minder wordt beïnvloed door het weer. Ik denk dat Tom vanmiddag even naar boven kijkt en dan heel te vreden is dat hij onder een heldere, blauwe lucht mag rijden." GO sunweb M Tom Dumoulin vorig jaar tijdens Tirreno-Adriatico aan kop van zijn team. Sunweb eindigde toen als vijfde in de ploegentijdrit. foto cor vos Vol voor het klassement Pim Bijl Lido di Camaiore - Sunweb-ploegleider Roberts Drie keer op rij winnen in Parijs-Nice bleek te veel gevraagd voor Dylan Groenewegen. In de massasprint in Yzeure finishte hij als negende achter winnaar Sam Bennett. Daan Hakkenberg Yzeure In de sprint in Yzeure be taalde Groenewegen (foto) de tol voor zijn zege in de chaotische waaiere tappe een dag eerder. „Ik had niet de punch. Na de etappe van maandag is het ook lo gisch dat de benen minder zijn." Alleen de verlie zers van de zware waaierrit maakten kans op de winst. Na de spoed cursus waaierrijden kwam de Ier Bennett nog als 143ste over de streep, gisteren kon de Ier juichend over de eindstreep gaan. ,,Ik had verschrikke lijke benen maandag. Ik zakte van de tweede naar de derde groep en toen heb ik mezelf zoveel mo gelijk gespaard.'' Alleen Groenewegen en de Franse sprinter Arnaud Démare finishten beide dagen in de top 10 van de uitslag. Met twee ritzeges op zak was het verlies op dag drie snel vergeten bij de teambus van Jumbo- Visma. „Elke dag winnen kan niet,'' zegt Amund Gnandahl Jansen die zijn kopman Groenewegen de afgelopen dagen naar de winst loodste. ,,We heb ben al zoveel champagne op, we leken wel alcoho listen. Het is goed dat ie mand anders kan drin ken.'' Sprinter Dylan Groenewe- gen start vandaag in de eerste bergrit voor de derde dag in de gele lei derstrui. De Nederlanders die hem daarin voorgin gen waren Michael Boo- gerd (1999) en Lars Boom, die in 2010 ook drie dagen in het geel reed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27