schenkt aan je kind Verrassing: het huis staat nog vol meubilair 21 Waarvan akte 'Geen zorgen hoor, we ruimen de boel echt nog wel leeg', zeggen de broers Over de 80 zijn ze inmiddels, de twee broers. Ongetrouwd gebleven en samen blijven wonen op de plek waar ze zijn geboren en opgegroeid: de boerderij van hun ouders. Altijd hebben ze voor zichzelf gezorgd, hun eigen potje gekookt, hun was gedaan. Maar de jaren beginnen zwaar te wegen. Met boeren zijn ze al een tijdje gestopt. Nu is het moment daar dat ze niet langer zelfstandig kunnen wonen. Ze wilden het eerst niet inzien en de dames van de thuiszorg, de dominee en de huisarts hadden flink op ze moeten inpraten, maar uit eindelijk zijn ze om. De boerderij wordt van de hand gedaan wegens gebrek aan opvolgers en zij verhuizen samen naar het nieuwe wonen-met- zorgcomplex in het dorp. De oude boerderij, hoewel verwaarloosd, is binnen mum van tijd verkocht. Liefhebbers ge noeg voor het mooie grote pand met die flinke lap grond. Op mijn kantoor nemen we de ver koopakte door. De kopers, een jong stel met kin deren van buiten het dorp, zijn in hun nopjes met hun pas verworven bezit. Als alles rond is, maken we een afspraak voor de overdracht. Komt over twee weken alle partijen uit? Op het afgesproken tijdstip melden de kopers zich met de makelaar op hun toekomstige adres. ,,Ach kijk nou, ze heb ben de vitrage en de gor dijnen voor ons laten han gen'', zegt de vrouw. ,,Zelfs de planten staan nog in de vensterbanken. Zo lief!'' Ze worden hartelijk ont vangen door de broers, die zich voor de gelegen heid in hun beste pak hebben gestoken. Kom binnen, de koffie staat al klaar. Vol verwachting stapt het gezelschap over de drempel. Maar in plaats van een leeggeruimd huis, klaar voor de laatste inspectie, treffen ze de boel nog net zo aan als bij hun eerdere bezoeken: boordevol meubels. Geen tafel, kastje, stoel of tapijt opge ruimd. Verbijsterd kijken ze rond: wat heeft dit te betekenen? De broers snappen niets van die verbazing. ,,Maak jullie maar geen zorgen hoor, we ruimen de boel echt nog wel leeg.'' Ze hebben, zo blijkt, niet begrepen dat ze hun huis op de dag van de officiële overdracht leeg en bezemschoon hadden moeten opleveren. De makelaar die hen vergeten is dat te vertellen, schaamt zich de ogen uit zijn hoofd. Uiteindelijk kunnen de kopers er wel om lachen. Ze geven de broers twee weken respijt. Bij de volgende afspraak is het huis keurig leeg en bezemschoon. Na de inspectie vindt de over dracht plaats en trekken de broers voorgoed de deur van hun verleden achter zich dicht. Hun oude boerderij gaat een toekomst tegemoet waar ze geen deel van zullen uitmaken. 'Geldkwesties gaan nooit alleen over geld, maar ook over teleurstelling en frustraties' over geld, maar ook over teleurstel ling en frustraties'', weet Lucienne van der Geld. ,,Ruzie over geld ont staat vaak als kinderen die zich altijd al achtergesteld of minder geliefd voelden, het gevoel krijgen dat hun ouders ze ook financieel benadelen. Als die gevoelens vrij spel krijgen, kan zelfs een klein meningsverschil snel heel hoog oplopen." Denk in scenario's Om ellende achteraf te voorkomen, is het verstandig om bij het verstrek ken van een lening niet uit te gaan van de huidige situatie, maar om je te bedenken wat eventueel mis kan gaan. Denk in scenario's, vooral de meest onwaarschijnlijke. Zoals: Uw partner en kinderen erven dan uw vermogen, inclusief de lening die u heeft verstrekt. De erfgenamen er ven de vordering op die lening. Als ze die op enig moment opeisen - en waarom niet, het is hun erfdeel - kan dat de verhouding tussen de kinde ren verpesten. een dure studie (hiervoor gelden aanvullende voorwaarden). Eenmalig 102.000 euro aan kinde ren tussen de 18 en 40 jaar of een partner in die leeftijd voor het kopen van een huis. Dat bedrag kun je ook belastingvrij schenken aan anderen die voldoen aan dezelfde criteria, zoals neven of kennissen. Los van deze vrijstellingen mag je iedereen belastingvrij 2173 euro per jaar schenken. Verwachtingen Dan staat u er beiden alleen voor en heeft u het uitgeleende geld mis schien zelf nodig om een nieuwe start te maken. Scheldt u de vordering dan kwijt, wat misschien bij uw andere erfgenamen tot protest leidt, of eist u die op bij uw kinds nabestaanden? Ook als dat uw kleinkinderen zijn? Het simpele antwoord: ja. Kortom: leen niet zomaar grote bedragen uit in de verwachting dat het ooit allemaal wel goed zal komen, maar leg de voorwaarden voor de lening vast in een contract, bij voor keur opgesteld door een notaris. Bepaal de hoogte van de lening en maak afspraken over de terugbeta ling. Word een 'huisbank' Kan een zoon of dochter de lening niet terugbetalen, bijvoorbeeld vanwege werkloos heid of ziekte? Dan kunt u er altijd nog een schenking van ma ken. Doe het dan wel een beetje slim, zo dat u zo weinig mo gelijk schenk- belasting hoeft te betalen. En bedenk: wat u voor de een doet, doe dat ook voor de ander. Nie mand wil immers dat zijn kinderen elkaar na zijn of haar dood in de haren vliegen vanwege de erfenis. Ouders die geld uitlenen aan hun kinderen hoeven daarover aan nie mand verantwoording af te leggen, ook niet aan de andere kinderen. Maar zo werkt het natuurlijk niet in een gezin. Geld lenen aan het ene kind, schept verwachtingen bij de anderen. Dus als u uw zoon een ton leent om een bedrijfje te beginnen, kunt u er vergif op innemen dat de andere kinderen er op rekenen dat ze ook een fors bedrag kunnen lenen. Voorkom ruzies tussen u en uw kinderen en tussen uw kinderen onderling ('Waarom hij wel en ik niet!') door u af te vragen of u voldoende financiële middelen hebt om wat u aan de een uitleent, ook aan de ander(en) kunt lenen. Zo niet: leen dan liever een (lager) bedrag uit waardoor u al uw kinderen tevreden kunt stellen. „Geldkwesties gaan nooit alleen Wilt uw kind een huis kopen en heeft u genoeg geld op de bank om daarbij te helpen? Doe dan als de bank en verstrek een officiële hypo thecaire lening, inclusief aflossing en rente. Die rente is voor het kind fiscaal gedurende 30 jaar aftrekbaar, maar uw zoon of dochter hoeft die rente helemaal niet echt te beta len. Als u het volgens de voor waarden doet, kun u de rente verrekenen met de schen kingsvrijstelling van 5428 euro. In het algemeen geldt dat het aan u is of u de aflos singen wilt incasseren of deze omzet in een schenking. Waarbij u ook weer gebruik kunt maken van diverse vrij stellingen. Als er niet wordt afgelost of niet wordt verre kend met de schenkings vrijstelling, stopt de aftrekbaarheid. »Toch maar een schenking? woensdag 13 maart 2019 GO Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Wat als ik overlijd? Wat als mijn partner en ik gaan scheiden? Wat als het lenende kind overlijdt? Wat als het bedrijf van mijn kind failliet gaat? Ben ik dan mijn geld kwijt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21