GELD Hulpje aan je pols tijdens het sporten Voorkom gedoe als je geld leent of 20 Test Fitnesstrackers Geld lenen aan je kinderen? Niks mis mee. Maar regel het goed, want anders kan het vervelend uitpakken, waarschuwt Lucienne van der Geld, docent notarieel recht aan de Radboud Universiteit. woensdag 13 maart 2019 In te stellen op 130 sporten Hartslag meten terwijl je muziek luistert Trap op, trap af moet je even afstand nemen. Leg de voorwaarden en afspraken vast in een contract, liefst bij de notaris. Bekijk het puur zakelijk. Daarna kun je weer gezellig als ouders en kinde ren met elkaar omgaan.'' Lenen of schenken? De meeste ouders zijn de beroerdste niet. Die willen hun kinderen best finan cieel op weg helpen om hun dromen waar te maken: op wereldreis gaan, een tweede studie volgen, een bedrijfje opzetten of- meest voorkomend - dat droomhuis kopen. ,,Met de huizenprijzen is het voor starters op de woningmarkt vrijwel onmogelijk op eigen kracht een huis te kopen'', zegt Lucienne van der Geld van Netwerk Notarissen en docent notarieel recht aan de Rad boud Universiteit. ,,Dus als je het je kunt permitteren, waarom zou je je kinderen dan niet de helpende hand bieden?'' Een gul gebaar is snel gemaakt, maar juist bij spontane acties ziet Van der Geld het nogal eens misgaan. „Ouders lenen dan geld aan hun kin- Als je geld wilt uitlenen aan je kinderen moetje even afstand nemen' deren zonder duidelijke afspraken te maken. Als alles loopt zoals je ver wacht, is dat geen probleem. Maar sinds wanneer loopt het leven pre cies zoals je denkt?'' Zo kunnen problemen ontstaan bij het overlijden van (een van) de ou ders. Broers en zussen kunnen dan zomaar schuldeisers van elkaar worden, met alle gevolgen van dien voor de onderlinge verhoudingen. Daarnaast hebben veel ouders de neiging zich te bemoeien met de besteding van het geleende geld. ,,Ze denken: wie betaalt, bepaalt. Ik ken ouders die hun zoon geld leenden voor zijn bruiloft en daaraan het recht ontleenden om de gasten lijst vast te stellen. Zulke bemoei enis leidt natuurlijk tot proble men." Daarom hamert Van der Geld op goede afspraken tus sen de ouders en het lenende kind. ,,Op het moment dat je geld wilt uitlenen aan je kinderen Allereerst zul je als ouder moeten bepalen of je het geld schenkt of leent. Schenken gaat ten koste van je vermogen; dat vermindert met de hoogte van de schenking. Bij een lening blijft je vermogen intact, in de vorm van een vordering. Over een lening hoefje geen belasting te beta len en er zijn geen grenzen aan de hoogte ervan. Over een schenking moet je schenkbelasting betalen, maar voor schenkingen aan kinderen gelden vrijstellingen. Voor 2019 gel den de volgende regels: Ouders mogen hun kinderen altijd 5428 euro belastingvrij per jaar schenken. Eenmalig 26.040 euro aan kinderen tussen de 18 en 40 jaar of aan kinderen met een partner in die leef tijd. Eenmalig 54.246 euro aan kinderen tussen de 18 en 40 jaar of een part ner in die leef tijd voor het volgen van GO Wat is je hartslag tijdens het sporten? Hoe snel loop je per kilometer en hoeveel stappen heb je aan het eind gezet? Wie van cijfers en meten houdt, draagt een fitness- tracker tijdens het sporten. Deze gadgets kunnen je bo vendien helpen bij het halen van jouw doelstelling. De ver schillen onderling zijn groot. Hartslagmeting, muziekop- slag en gps zijn bijvoorbeeld niet standaard aanwezig en de duurste trackers beschik ken niet per definitie over alle functies. Ook qua design en formaat lopen de modellen flink uiteen. BesteProduct.nl licht voor elk doel een goed presterend exemplaar voor je uit. Gulle hand, maar met verstand kunt er je slaap mee monitoren, maar dan moet je wel met zo'n groot horloge slapen. De kleurendisplay is goed leesbaar. Whats- appen, sociale media gebruiken en muziek luis teren zijn niet mogelijk. Vooral dat laatste had voor 250 euro niet misstaan. De batterij houdt het bij normaal gebruik onge veer een week vol. Polar Vantage M Prijs: €250 Met een 1,2 inch scherm is dit let terlijk een tracker van formaat. De be diening gaat niet via een touchscreen, maar via knopjes. De Polar Vantage M is in te stellen op 130 sporten, is waterbestendig en heeft een gps- en hartslagsensor. Je Samsung Gear Fit 2 Pro Prijs: €180 batterij er snel doorheen. Met de lichtsterkte op gemiddeld gaat de accu drie dagen mee, op maximaal is hij na een dag leeg. De bedie ning werkt simpel, de installatie verloopt traag. Je moet behoorlijk wat apps downloaden voor je verder kunt. Dit is niet het nieuwste slimme horloge op de markt, maar het is nog altijd een zeer veelzijdig horloge. Een combinatie van een activitytracker, een sporthorloge en een smartwatch. De Samsung beschikt over een hartslagsensor, gps en 4 GB muziekopslag (circa vijf honderd nummers). De water dichte touchscreen toont mooie kleuren, maar jaagt de Fitbit Charge 3 Prijs: €150 De Fitbit Charge 3 is kleiner dan de andere twee aan raders, het scherm is even breed als het bandje. Dankzij dit design kun je 'm onge merkt dag en nacht dragen. De Fitbit registreert hartslag slaap en activiteiten als wan delen en traplopen. De trac- ker is waterdicht en meet data van ver schillende sporten, waaronder zwem men. De batterij is na een week leeg, de app is overzich telijk en de prijs- kwaliteitverhouding is scherp. Muziekopslag, kleurenscherm en gps ont breken. Wil je toch de locatie registreren, koppel 'm dan aan je smartphone. JOHAN NEBBELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20