NIEUWS 13 ROTT ONDERWIJS GEZONDER Geen roker mag vanaf augustus volgend jaar nog een sigaret opsteken op een schoolplein. De invoering van het verbod heeft heel wat haken en ogen. Zeven hobbels die moeten worden overwonnen op weg naar rookvrije schoolpleinen. ROOKVRIJE IDAM woensdag 13 maart 2019 Ukterffö! 'yzstik wiyM hele locatie, k^school Kwel! I Hoewel alle scholen de rookvrije pleinen toejuichen, voorzien ze pro blemen bij de handhaving. Ze willen geen rookpolitie optuigen. ,,Dat kost het onderwijs weer extra geld, terwijl we al tekort komen. Dat geld steken we liever in onderwijs", aldus Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging van Hogescholen. De scholen willen precies weten wat het ministerie van ze verwacht. Heerts: ,,Het moet niet zo zijn dat straks een schoolbestuur wordt gedagvaard, omdat er een stu dent net binnen de blauwe lijn stond te roken'', zegt hij stellig. ,,Het gaat om een leefstijlverandering.'' Zo geven sommige scholen lessen burgerschap over gezondheid en bieden cursussen aan om te stoppen met roken. Heerts: ,,Maar we laten ons geen aansprake lijkheid aanmeten die onmogelijk kan worden waargemaakt.'' Op Zone College in Almelo lopen sinds september vorig jaar twee 'rook- stewards' op en rondom het terrein. Zij spreken rokers aan bij overtredin gen en zorgen dat er buiten de hekken geen overlast is. ,,Ik zie niet hoe we een rookverbod anders moeten hand haven", zegt Dennis Timmer, project leider Gezonde School. Hij bekeek het hele terrein met een drone, zodat hij alle scenario's kon schetsen: waar zou den rokers gaan staan bij regen? Zijn er plekken waar ze ongezien kunnen ro ken? De stewards houden op al die plekjes een oogje in het zeil. Ze zijn in principe voor korte tijd in dienst. Tim mer: ,,Voor de huidige studenten ver anderen we de spelregels, maar voor nieuwe is het straks de normaalste zaak van de wereld." Uit onderzoek van promovenda Andrea Rozema van de Universiteit van Tilburg blijkt dat op scholen met een rookvrij schoolplein méér kinde ren roken, dan op scholen waar ge rookt mag worden. ,,We moeten wa ken voor een averechts effect'', waar schuwde de sociaal psycholoog toen ze hier vorig jaar op promoveerde. ,,Maar lukt het de eerste weken om consequent te zijn, dan blijkt het al heel snel de normaalste zaak van de wereld dat er op het plein niet wordt gerookt. Net zoals niemand meer rookt in de trein of het vliegtuig.'' Scholen willen dat niet alleen beveiligers en conciërges, maar ook dat docenten leerlingen en studenten gaan aanspreken. Maar wat als die zelf ook graag een peukje opsteken in de pauze? ,,Als docenten roken, on dermijnt dat de regel'', waarschuwt rookvrij-expert Rozema. Zien roken, doet roken. „Gedogen zorgt altijd voor verwarring en docenten zijn rolmodellen.'' Dat in het voortgezet onderwijs nog meer dan één op de drie en in het mbo zelfs nog 86 procent van de schoolterreinen met rookvrij is, heeft alles te maken met de vraag waar de rokers naartoe gaan als ze tóch een peuk willen opsteken. Het Rotter damse Albeda College is sinds 1 januari rookvrij. Buiten de rookvrije zones liggen asbaktegels. Manager facilitair bedrijf Arno Schepen erkent dat er 'een paar incidenten' zijn ge weest. „Op één school verzamelden de rokers zich ongeveer in de tuin van buurtbewoners, dus daarover kregen we een klacht We hebben de rokers verzocht elders te gaan staan." Sindsdien gaat het steeds beter met het rookvrij houden. Ook Zone College in Almelo kreeg buurt bewoners op de stoep omdat leerlingen in een nabijgelegen speeltuin neerstreken. ,,We spre ken onze leerlingen altijd aan en dan is het meestal opgelost", zegt Timmer. 5 Scholen kunnen niet 24/7 handhaven. In het wetsvoorstel dat nu voorligt, zijn scholen 24 uur per dag 7 dagen per week, verant woordelijk voor handhaving van het rookverbod. Alle scholen pro testeren daartegen. Basis- en middelbare scholen houden schoolpleinen nu vaak open, zodat buurtkinderen er na schooltijd kun nen spelen. Linda Zeegers, woord- Lukt het de eerste weken consequent te zijn, dan wordt het de normaalste zaak van de wereld HOGESCHOOL voerder van VO-raad voor voortgezet onderwijs: ,,Als we 's nachts ook moe ten handhaven, moeten terreinen bui ten de schooltijden gesloten worden. 24/7 handhaven is niet realistisch." Scholen kunnen het zichzelf volgens onderzoekster Rozema makkelijker maken door hun terrein duidelijk af te bakenen met bijvoorbeeld een heg of een hek. Maar voor tal van middel bare scholen betekent dit dat die een hek om het terrein moeten plaatsen. Afsluiten is voor het mbo en hoger onderwijs meestal geen optie. Schoolgebouwen staan vaak direct aan de openbare weg of op een grote campus, waar bijvoorbeeld ook be drijfspanden staan. Mogen studenten daar dan wél hun rokertje opsteken? De vraag tot waar een school verant woordelijk is, houdt de gemoederen bezig. Limmen geeft toe: „Dat is in de praktijk nog een lastig gesprek." De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) moet het rookverbod vanaf augustus 2020 controleren. Hoe ze dat gaat doen, weet de dienst nog niet. „We moe ten eerst kijken hoe het besluit er komt uit te zien. Het doel zal niet zijn: zoveel mogelijk boetes uit schrijven. We zullen echt niet op elk schoolplein iemand neerzetten", is het enige dat woordvoerder Benno Bruggink er nu over kwijt kan. Het ministerie van VWS zegt dat hetzelfde regime gaat gelden als bijvoorbeeld in de horeca. Dat be tekent dat scholen boetes van 600 (eerste overtreding) tot 4500 euro (vierde overtreding) kunnen ver wachten bij overtredingen. Of de NVWA voldoende inspecteurs heeft om het verbod te handhaven, is nog niet duidelijk. GO Schooble rookv ouden word e e ooaave Marcia Nieuwenhuis Ellen van Gaaien _j Scholen willen geen 'rookpolitie' worden. 2 Slap rookverbod zorgt voor méér rokers. 3 Rokende leraren geven ver keerde voorbeeld. M De Hoge school Rot terdam heeft een rookvrij schoolplein. Roken mag alleen nog buiten het terrein. FOTO'S ARIE KIEVIT 4 Rokende leerlingen en stu denten buiten de pleinen irri teren buurt. -Andrea Rozema, sociaal psycholoog 6 Er is vaak geen afgebakend terrein op mbo's, hbo's en uni versiteiten. 7NVWA heeft onvoldoende inspecteurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13