'De politici beslissen, het oordeel is niet aan ons' EUWS 11 QATAR Interview Laura van Geest (CPB) en Hans Mommaas (PBL) iHnU woensdag 13 maart 2019 De gemiddelde Nederlander weet amper wat hem overkomt van daag, zó groot is de bak cijfers die het Centraal Planbureau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomge ving (PBL) vandaag over ons uit storten. De doorrekening van zes honderd maatregelen uit het ont- werp-klimaatakkoord levert dikke pakken papier op. Maar wie denkt daarin te kunnen ontwaren of het al tijd is geworden die gasketel de deur uit te doen, komt bedrogen uit, benadrukt PBL-directeur Hans Mommaas. ,,Onze doorrekening is in eerste instantie bedoeld voor beleidsmakers", benadrukt hij. Portemonnee Ook mensen die willen weten wat die hele energietransitie nou pre cies betekent voor hun portemon nee worden na vandaag nog niet veel wijzer. ,,We zullen wel laten zien hoe specifieke maatregelen bijvoorbeeld uitpakken voor hoge en lage inkomens, maar de ge wone burger zal zich daar niet in herkennen", stelt directeur Laura van Geest van het CPB. „Daarvoor zijn deze cijfers minder geschikt." Wat moeten we dan wel aan met deze rekenexercitie? Daarover zijn beiden het eens: feiten aanleveren voor het publieke en politieke de bat over de klimaatmaatregelen. Van Geest: ,,Dat doen we naar be ste eer en geweten." Het PBL heeft berekend hoeveel CO2-besparing een maatregel op levert en hoe groot de investering is. Ook schetst het instituut de on zekerheden. Mommaas: ,,Er is nu eenmaal veel onzeker in de we reld, zoals bijvoorbeeld de olie prijs. Bovendien zijn niet alle maatregelen die aan de klimaat tafels zijn bedacht even adequaat uitgewerkt." Het CPB heeft op zijn beurt uit gerekend hoe groot de kosten voor de overheid zijn, en welk deel van de lasten bij burgers en bedrijven neerkomt. Van Geest: „Sommige mensen zullen het totaal heel duur vinden, anderen juist niet. Maar dat oordeel is niet aan ons. Politici moeten uiteindelijk beslis sen, wij niet", benadrukt de CPB- directeur. Plagerig: ,,Ik denk dat zij dat zelf ook heel goed weten." Juist politici nemen de planbu reaus de laatste tijd regelmatig de maat. Hun modellen en werkwijze worden openlijk ter discussie ge steld. Volgens Van Geest is derge lijke kritiek van alle tijden en moeten planbureaus daar niet van schrikken, 'ook al is het niet de leukste dag in ons leven'. Foutje kabinet Vooral het PBL kreeg er recentelijk van langs. CDA-leider Sybrand Buma haalde uit naar het plan bureau toen bleek dat de energie rekening hoger uitviel dan ver wacht. ,,Met dit soort modellen kunnen wij niet werken. De cijfers moeten beter op orde zijn'', zei hij. Achteraf bleek dat de fout bij het kabinet lag. Mommaas wil er niet te veel woorden aan vuil maken. ,,De minister-president is heel duidelijk geweest en heeft erkend dat ons niets te verwijten valt." Tegelijkertijd oordeelde Groen Links-leider Jesse Klaver dat het PBL te 'vaag' is en meer richting moet geven, sturender moet zijn. Als wetenschapper verzet Mom maas zich tegen die oproep: ,,Wij leveren cijfers, feiten, analyse. Daarna is het aan de politiek. D^e moet richting geven." En ja, dan kan het ook gebeuren dat politici als Thierry Baudet (FvD) zelf aan het rekenen slaan en concluderen dat de kosten van de klimaataanpak 1000 miljard euro gaan bedragen. Of die optel som klopt of niet, laten de planbu reaus over aan Baudets politieke uitdagers. Mommaas: ,,Wij maken zo'n som in elk geval niet. Wij rei ken de cijfers aan en het is verder aan politici wat zij daarmee doen." Sri Lanka Klassiek Parels van Sri Lanka Grand Tour Sri Lanka Singlereis Sri Lanka Maleisië Borneo GO met cijfers kan beginnen Directeuren Laura van Geest en Hans Mommaas maken zich vandaag geen illusies: natuurlijk zullen politici aan de haal gaan met hun doorrekening van de voorgestelde klimaatmaatrege len. En dat is helemaal niet erg, zolang de cijfers maar goed worden begrepen. Peter Winterman Den Haag Laura van Geest en Hans Mommaas. foto martijn beekman Kras.nl/36574 Kras.nl/36558 Kras.nl/36747 Kras.nl/22784 Kras.nl/36503 Prijzen per persoon oJxv. 2 personen exclusief reserveringskostén en Celamiteitenfonds Al RWAYS I Ongerepte oostkust Trincomalee Fijn: extra comfortabele hotels Klantbeoordeling 8,3 ||tf, Alle highlights van noord naar zuid ijjwS Duik in het koloniale verleden Klantbeoordeling 8,0 Incl. verblijf in 1-persoonskamer Nagenieten tijdens stranddagen Klantbeoordeling 8,3 Sta oog in oog met orang-oetans Met5-sterrenresortopLangkawi Klantbeoordeling 8,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11