9 Veiligere parkeerplek truckers zwemgordels zijn voor hun te groot, maar enkele bemanningsle den hebben met stof en kurken uit doppen geïmproviseerde red dingsvesten gemaakt. Juliana wandelt vaak over het schip en maakt met velen een praatje. ,,Ze kwam een keer naast mijn vader staan, en vroeg of ze het roer mocht overnemen'', ver telt Marten, zoon van roerganger Wietse. ,,Dat kun je een prinses niet weigeren. Direct ging het schip uit koers. Mijn vader hielp een beetje mee, maar het lukte niet. Toen zei Juliana: nou, zo een voudig is het niet.'' Aan boord van de Heemskerck baart het magnetisch kompas zor gen. Het zit er soms meerdere gra den naast. Door kortsluiting aan de degaussingkabel raakt het kom pas meer van de kook. Maar zolang de Sumatra in zicht blijft, is van paniek geen sprake. Dat verandert in de nacht van 7 op 8 juni. Op de Sumatra gaan alarmbellen af als een lichtgranaat, zoeklicht en mondingsvuur zicht baar zijn. De commandanten we ten niet dat het 'gevaar' slechts een geallieerde oefening is. De schepen draaien scherp naar het zuiden. Tijdens die manoeuvre komt water aan boord van de Heemskerck. Opnieuw is er kort sluiting aan de degaussingkabel met een brandje tot gevolg. In alle consternatie verliest de Heems- kerck de Sumatra uit het oog. Het schip met de 'kostbare lading' is verdwenen in de mist. De schepen durven geen berich ten te seinen, om hun positie niet te verraden. De Heemskerck ver andert van koers, verhoogt de snelheid, maar de Sumatra blijft spoorloos. De bemanning van de Heems- kerck zit behoorlijk in de rats, ver telt hofmeester Andries van der Tang, de rechterhand van de com mandant, later aan zijn zoon André. ,,Ze waren de Sumatra een paar dagen echt kwijt door de mist'', herinnert André zich. ,,Ze gingen zoeken, zoeken. De paniek aan boord was groot.'' Angstig Commandant Edzard van Holthe stuurt een bericht naar de Sumatra via de korte golf. Geen reactie. De zoektocht overdag is moeilijk: het blijft nevelig. ,,Het werd een ang stig zoeken naar elkaar'', schrijft Rien Marsman in haar boek over Juliana. ,,En in zulk een spanning groeit een gezelschap in zeer korte tijd tot een organische gemeen schap.'' Uiteindelijk waagt Sumatra- kapitein Brouwer het erop zijn positie door te seinen. Op 9 juni om 14.00 uur doorbreekt hij de radiostilte. De schepen blijken 40 mijl van elkaar te liggen. Een uur later, na veertig uur zoeken, hervinden ze elkaar. Om dat te Ze gingen zoeken, zoeken. De paniek aan boord was groot vieren, laat Brouwer een boei naar de Heemskerck stromen met een dichtgesoldeerd blikje. Daarin zit ten een welkomstbriefje voor het verloren schaap, een pakje chocola en een romannetje voor comman dant Van Holthe. Juliana vertoont geen spoor van angst. ,,Het is allemaal niet vrolijk deze situatie, maar iedere dag word ik meer vervuld van vertrou wen in de mogelijkheid van een goede overtocht'', schrijft ze in een brief aan Bernhard. ,,Het is ook nonsens om je bang te maken.'' De reis verloopt verder zonder incidenten. Op 11 juni komen de marineschepen in Halifax aan. Ju liana stuurt een telegraam naar Bernhard: 'Safely arrived. All well'. De volgende dag spreekt de kroonprinses de bemanning toe voor ze van boord gaat. ,,Wij allen zullen doen wat wij kunnen voor het vaderland. Mijn moeder waakt er voor als een leeuw en is onver moeibaar. Ook mijn man is waak zaam in haar omgeving achterge bleven. Tenslotte wens ik u allen een voorspoedige verdere reis en later een gelukkige hereniging met de uwen. Wij weten wat wij aan elkaar hebben in dienst van het vaderland dat wij zullen herstel len, vernieuwen en verjongen.'' In de Europese Unie zijn meer parkeerplaatsen nodig waar vrachtwagenchauffeurs over dag en 's nachts veilig kunnen rusten. Het totaal aantal vei lige parkeerplekken moet groeien naar 400.000 stuks. Dat blijkt uit een studie van de Europese Commissie, die de huidige situatie voor truc kers onderweg 'onaanvaard baar' noemt. Chauffeurs riskeren lading diefstallen en overvallen, die in 75 procent van de gevallen op onbeveiligde parkeerplaat sen plaatsvinden. De jaar lijkse schade hierdoor zou ruim 8 miljard euro zijn. Ook mensensmokkelaars zijn actief op onbeveiligde par keerplekken. Vaak is het onduidelijk voor een vrachtwagenchauffeur hoe veilig een parkeerterrein is en welke voorzieningen er zijn. Volgens 83 procent van de truckers zijn er te weinig veilige plekken in Europa. Daarom zouden er 'EU-Par- kings' langs de snelwegen moeten komen die voldoen aan minimumeisen voor sani tair, restauratie en comfort. Gepleit voor de invoering van vier veiligheidsniveaus. We staan op de rand van een wereldwijde economische crisis Bouteflika ziet af van herverkiezing De Algerijnse president Abdelaziz Bouteflika ziet na massale protesten af van her verkiezing. Ook stelt hij de geplande stembusgang uit, melden de Algerijnse autori teiten. Er is de afgelopen we ken massaal gedemonstreerd tegen het bewind van de 82- jarige leider, die al twintig jaar aan de macht is. Betogers pikten niet hij ondanks zijn broze gezondheid naar voren was geschoven om mee te doen aan de verkiezingen. 'Laat hond los bij boze koe' 'Wilhelmina Kuttje' dood Betere lucht in China RECORDTOCHT dinsdag 12 maart 2019 GO -André, zoon van hofmeester Andries van der Tang Deze reconstructie is gemaakt op basis van de memoires van Adriaan Kannegieter en Wietse de Vries, Neerland's Zeemacht in Oor log (1944) van A. Kroese, Zij voch ten op de zeven zeeën (1954), van K.W.L. Bezemer, archieven in het Nationaal Archief en gesprekken met André van der Tang en Marten de Vries. BRUSSEL De invloedrijke Franse econoom Jacques Attali (75) gisteren in de Franse krant L'Echo. ALGIERS Oud-marinier Lee Spencer houdt triomfantelijk zijn been prothese omhoog. De 49-jarige Brit is als snelste ooit de Atlantische Oceaan over geroeid. Hij deed er zestig dagen over. Het vorige record, 96 dagen, werd gevestigd door een man zonder handicap. foto afp WENEN Er bestaat sinds gisteren een spe ciale gedragscode voor wandelaars in de Oostenrijkse Alpen. Na de dood van een Duitse toeriste wordt wandelaars aan geraden hun hond los te laten als ze worden aangeval len door koeien die de hond als be dreiging zien voor de kalfjes. De toe- riste had de hon- denriem om haar middel gebonden. HILVERSUM Actrice en stemac- trice Janine van Elzakker (73) is overleden. Ze was vooral bekend als Wilhelmina Kuttje in tv-serie Plafond over de vloer. Ze was ook onder meer de stem van beertje Colargol. PEKING De luchtkwaliteit in China is in 2018 aanzienlijk verbe terd ten opzichte van het voor gaande jaar, aldus het Chinese minis terie van Milieu. Het is het gevolg van een campagne van de regering tegen de vervuiling en van de vertra ging van de groei van de economie. Het gaat om een daling van 9,3 pro cent tegenover 2017.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9