OZCAN AKYOL 'Netherlands' valt weg, kosten20.000euro 6 Koninklijk gezin op bezoek in Amersfoort Column Desinformatie, alternatieve feiten of simpelwegjake news, het zijn termen die de afgelopen jaren steeds vaker over de tong rolden, niet op de laatste plaats omdat politici en sympathisanten het internet heb ben ontdekt om een valse bood schap te verspreiden. Om die reden kondigde Kajsa Ollongren, onze minister van Bin nenlandse Zaken, ongeveer een halfjaar geleden aan dat ze derge lijke praktijken wil bestrijden door middel van een grote pu bliekscampagne, die mensen be wust moet maken van de gevaren van fictief nieuws. De lancering vond gisteren plaats. Het motto luidt: 'Blijf nieuwsgierig. Blijf kritisch'. eens begrijpen waarom valse in formatie bestaat. De afzenders worden niet altijd ideologisch gedreven, maar doen het soms, hoe ordinair ook, louter vanwege een businessmodel - hoe meer mensen op hun banners klikken, des te groter het aantal pegels dat op hun bankrekening binnenstroomt. Ze hebben maling aan de gevolgen. Natuurlijk: het komt óók voort uit bemoeizucht van vreemde mo gendheden die een land of conti nent willen ontregelen. Alleen ligt dit allemaal te gevoelig om te be noemen, zeker voor iemand die zelf een politieke functie bekleedt, zoals Kajsa Ollongren. Daarbij: het interesseert som mige bevolkingsroepen helemaal niet of een bericht juist of verzon nen is. Als het maar de gevoelens van de onderbuik bevestigt. Dit is een hardnekkig probleem, dat niet verholpen zal worden door een weke campagne van de regering. De taak om burgers voor te lich ten over de gevaren van propa ganda en valse informatie zou daarom moeten worden neerge legd bij wetenschappers, psycho logen en journalisten. Zij kunnen samen, allemaal vanuit hun eigen expertise, een combine vormen, zodat ze met praktijkvoorbeelden ons écht kun nen voorlichten. Iedereen weet we dat we niet alle berichten op internet moeten geloven. Daar hebben we de over heid niet voor nodig. Laat mensen concreet zien wat de gevolgen zijn. Ddt heeft pas effect. We worden nu opgezadeld met een tandeloze campagne De kiezers ontvingen vorige week een bericht van de Gemeente Den Haag, die over het stemmen van Nederlanders in het buitenland gaat. Een woordvoerder van de ge meente bevestigt dat een fout is ge maakt. ,,We hebben direct het mi nisterie van Binnenlandse Zaken geïnformeerd en PostNL de op dracht gegeven om een nieuwe re- tourenveloppe te sturen.'' Het rechtzetten van de fout kost volgens de gemeente ruim 20.000 euro, op een totaalbudget van 2,5 miljoen euro voor de Neder landse organisatie van de Europese Parlementsverkiezingen. Ondanks dat er honderdduizen den Nederlanders buiten de lands grenzen wonen, gaat het in dit ge val om 'slechts' 25.000 kiezers. ,,In veel landen is een briefstembureau op bijvoorbeeld de Nederlandse ambassade daar, die mensen sturen hun stem dus niet terug naar Ne derland'', aldus de woordvoerder. Daarnaast heeft maar een klein deel van de groep aangegeven te willen stemmen voor de Europese Parle mentsverkiezingen, iets wat op ei gen initiatief moet. Het stemmen komt in geen geval in gevaar, benadrukt de gemeente. ,,Mensen kunnen immers nog niet stemmen voor de EP-verkiezingen. De kandidatenlijst voor de EP-ver- kiezingen - die zijn gepland van 23 tot en met 26 mei - wordt op zijn vroegst op 12 april 2019 vastgesteld. Dan hebben de kiezers de nieuwe enveloppe al in huis.'' Kunst van gereycled afval, duur zaam decoratiemateriaal langs de route en géén ballonnen. Amers foort laat de koninklijke familie op Koningsdag zien dat oog voor kli maat en het milieu past bij een stad die niet alleen wortelt in de geschiedenis, maar ook klaar wil zijn voor de toekomst. Een van de pleinen van de stad krijgt het thema 'recycle yourself' mee. In workshops en presentaties krijgen de leden van het konink lijk huis tips hoe je zélf duurzaam kunt leven. Door de regenpijp af te koppelen van het riool, de zolder te isoleren, maar ook door je eigen shampoo of deodorant te maken. De zussen Nicky en Jessie Kroon, die vrijwel geen afval produceren in het dagelijks leven, laten zien hoe je lekkere gerechten kunt ma ken met restjes van de dag ervoor. 2250stappen Koning Willem-Alexander en zijn gevolg krijgen in twee uur tijd langs een route van 1,7 kilometer - zo'n 2250 stappen - de veelzijdig heid van Amersfoort te zien. ,,Wij willen het verhaal van de stad in vijftien hoofdstukken presente ren. Door vijftien vertellers. Ver halen over het verleden, het heden en de toekomst'', aldus burge meester Lucas Bolsius tijdens de perspresentatie gisterochtend in voormalig klooster De Mariënhof, tevens het beginpunt van de route op Koningsdag. Een ontmoeting tussen de Oranjes en Johan van Oldenbarne- velt kan daarin niet uitblijven. De in 1619 onthoofde raadspensiona ris werd geboren in Amersfoort. Prins Maurits arresteerde hem op verdenking van hoogverraad en bracht hem voor de rechtbank. ,,We gaan niet aansturen op een verzoening, we houden het enigs zins luchtig'', aldus burgemeester Bolsius met een knipoog. Wij willen het verhaal van de stad in vijftien hoofdstukken presenteren. Door vijftien vertellers Opvallend is een aantal plekken langs de route waar geen pro gramma is ingetekend, maar juist ruimte is voor ontmoeting tussen het koningshuis het publiek. De zestig meter lange, maar zeer smalle Krankeledestraat is enkel toegankelijk voor een speciaal ge selecteerd publiek. Daar zullen de cliniclowns, die hun hoofdkantoor in Amersfoort hebben, optreden. Aan het programma doen ook acht regiogemeenten mee. Ze be talen een ton mee aan het ruim één miljoen kostende feest en heb ben onder leiding van burgemees- ter Melis van de Groep van Bun schoten-Spakenburg een manier bedacht om alle plaatsen origineel voor het voetlicht te brengen. De organisatie trok een vergelijk tussen de karaktereigenschappen van de gemeenten en internatio nale toeristische hoogtepunten. Voor een woestijn a la de Sinaï moet je in de duinen van Soest zijn. En de velden paarsbloeiende lavendel van de Provence heeft Leusden in de vorm van de bloei ende hei. ,,Uit alle regio's komen teams op de fiets naar Amerfoort. Zij gaan vervolgens strijden in een quiz waarin het karakter van de gemeenten centraal zal staan'', al dus Van de Groep. Informeel Het meest informeel zal de ko ninklijke familie waarschijnlijk op het Oranjefestival te zien zijn. Het plantsoen achter het stadhuis van Amersfoort wordt ingericht als festivalterrein met de beste ingre diënten van de festivals die daar ie dere zomer worden gehouden. Zo komen er foodtrucks, zijn er klein schalige culturele optredens en kunnen de voetjes van de vloer. Anna Yilmaz, winnares van Heel Holland Bakt, zal hier ook haar schort ombinden. Het programma eindigt na een wandeling langs de Middeleeuwse Koppelpoort op het moderne Eemplein voor een eindoptreden op een podium. ,,De artiesten zijn nog niet bekend, maar we zingen in ieder geval samen het Wilhel mus", aldus Bolsius. Dat adagium hadden ze even goed op een wand in de peuter speelzaal van mijn dochter kun nen plakken. Veel heeft het niet om het lijf. Wat was de andere optie? 'Neem alles maar klakkeloos aan, als het er staat, zal het wel kloppen.' We worden nu opgezadeld met een tandeloze campagne. Er is veel over nepnieuws te vertellen, maar de overheid wil dat liever niet doen, om dat de angst bestaat dat andere politici het zullen aangrij pen om aan te tonen dat de regering partijdig is. Ik vrees dat bur gers niet dinsdag 12 maart 2019 GO y @OzcanAkyol Neonieuws Zeker 25.000 Nederlanders die in het buitenland wonen, krijgen om hun stem voor de Europese Parlementsverkiezingen uit te brengen een nieuwe retourenve- loppe. Eerder kregen ze een en veloppe zonder 'Netherlands' bij het voorgedrukte adres. Die zijn onbruikbaar. Maarten van Ast Den Haag Van Johan van Oldenbarnevelt tot cliniclowns Koningsdag in Amersfoort wordt de duurzaamste die ko ning Willem-Alexander, konin gin Maxima, de prinsessen Amalia, Alexia en Adriana en hun familie tot nu toe hebben meegemaakt. Iris van den Boom Amersfoort -Burgemeester Lucas Bolsius Bekijk op de site bij /video het programma voor Koningsdag 2019 Koning Willem-Alexander en koningin Maxima op bezoek in Amersfoort in 2017. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6