ndreizen 5 .NOG 17 DAGEN »Een chaotische brexit zonder afspraken, zien Britse politici als horrorscenario GRATIS de EU voor een allerlaatste poging om nog wat concessies te krijgen. Dan zou nog een derde stemming over de deal kunnen volgen, mogelijk pas op 28 maart, een dag voor de brexitdatum. Als May weer dik verliest, dan is de crisis in het Britse parlement com pleet. Dan weet niemand eigenlijk meer hoe het verder moet. De grens tussen Ierland en Noord-Ierland wordt na de brexit de nieuwe buitengrens van de EU. Maar hoe die grens eruit moet zien, daar komen de partijen niet uit. De back stop is het sleutelwoord in het onder handelingsconflict. Dit is een noodop lossing om de Noord-Ierse grens in alle gevallen open te houden; ook als er de komende jaren geen vrijhandelsak koord wordt gesloten. De Britten blij ven dan in de douane-unie, zodat goe deren vrij de grens over kunnen. Dan hoeven er - net als nu - geen gren- schecks plaats te vinden tussen Ierland en Noord-Ierland. De Britten kunnen pas uit de douane-unie als er een han delsakkoord is waarmee de grens open kan blijven. Maar dat is een gruwel voor brexiteers. Zij vrezen dat ze door die backstop tot in de eeuwigheid vastgeketend zitten aan de EU. Want wie in de douane unie zit, moet zich houden aan EU-re- gels en kan niet op eigen houtje han delsakkoorden sluiten met andere lan den. Brexiteers willen dat het schei dingsakkoord wordt opengebroken en dat er juridisch bindende teksten inko men die garanderen dat de backstop tijdelijk is. Het openbreken van het ak koord kreeg May niet voor elkaar: wel zorgde dus ze voor twee aanvullende documenten, waarin met beloftes dat de backstop tijdelijk is. Maar of dat goed genoeg is voor de hardline brexiteers, dat zullen we pas vanavond weten. aal zijn voor May om een meerderheid te krijgen voor haar deal. Zeer onduidelijk. De DUP zei gisteravond dat ze de nieuwe docu menten zorgvuldig gingen bestude ren. Ook Jacob Rees-Mogg, voorzitter van de ERG, de invloedrijke club brexiteers in de Conservatieve Partij reageerde niet direct afwijzend: ,,Het is te vroeg om te zeggen of het genoeg is, maar het is in ieder geval een bewe ging in de juiste richting.'' Of de aanpassingen van May en Juncker genoeg zijn, dat moet van daag blijken. Er wordt eerst gedebat teerd over de ver nieuwde deal, en vanavond stemt het Lager huis. Als de deal er doorheen komt, dan kan de champagne open in Downing Street en in Brussel. Dan is het einde van het slo pende scheidingsproces in zicht. Dan volgt er morgen weer een stemming in het parlement. Dit keer over de vraag of het VK op 29 maart de EU moet verlaten zonder akkoord. Een no deal, een chaotische brexit zonder afspraken. Daar is waarschijnlijk geen meerderheid voor in Westminster, de meeste Britse politici vinden dat het absolute horrorscenario. Als ze ook die no deal-optie wegstemmen, dan wordt er donderdag weer gestemd, dit keer over een uitstel van de brexit. Hoe lang dat uitstel dan zou moeten duren, is nog niet duidelijk: dat kan een paar maanden zijn, of een paar jaar. Wat wel belangrijk is: de Britten kunnen dit niet eenzijdig besluiten. Ze moeten een verzoek indienen tot uitstel bij de EU, die dat unaniem moet goedkeuren. En 27 lidstaten op een lijn krijgen, zal niet makkelijk zijn. Uitstel zal dus waarschijnlijk alleen gebeuren onder stevige voorwaarden van de EU. Zij wil niet eeuwig blijven doormodderen. Veel hangt ook af van de stemver houding: als deal maar met een klein verschil wordt weggestemd, dan is de kans reëel dat May weer teruggaat naar UNESCO Wereldcultuur steden Spanje 11 dagen, haLFpension Vertrek: mei,jun,jul, aug, sep, okt Sicilië en Zuid-ltalië Rondreis Portugal en Spanje 15 dagen, haLFpension Vertrek: mei,jun,jul, aug, sep, okt Andalusië: Granada, Sevilla en Córdoba Rondreis Griekenland Boek nu en profiteer! Aanbetaling niet verplicht dinsdag 12 maart 2019 5 Wat is nou eigenlijk het pro bleem met die grens? 3 Hoe groot is de kans dat de deal nu wordt goedgekeurd? 4 Wat als de deal wordt weggestemd? Premier May komt vandaag terug naar het parlement met een deal die niet of nauwelijks zal zijn veranderd. Instemming van het parlement lijkt daarmee opnieuw ver weg. illustratie mark reijntjens 15 dagen, haLFpension Vertrek: apr, mei,jun, sep, okt 15 dagen, haLFpension Vertrek: apr,jun, aug, sep, okt 15 dagen, haLFpension Vertrek: mei,jun, sep ALle Fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. brochure 2019 en boekingen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5