Complex voetbalclub Terhole in de etalage Hulst kan weinig met meldingen illegaal dumpen Schreeuw om aandacht bij debat 7 SLAG OM DE SCHELDE EERSTE TENTOONSTELLINGEN De regionale activiteiten rond de herdenking van de Slag om de Schelde krijgen vorm. In de gemeente Sluis wordt deze maand afgetrapt met tentoonstellingen. In Terneuzen wordt op 31 au gustus het startsein gegeven van het nationaal herden kingsjaar van de bevrij ding. Comités, musea en an dere organisaties in Zeeuws- Vlaanderen zijn in de aanloop ook druk bezig met tientallen activi teiten. Achter de schermen ge beurt veel: ,,De comités zijn al een aantal keer bij elkaar gekomen, de groep groeit", vertelt de Sluise burgemeester Marga Vermue. In Sluis staan de komende maanden onder meer concerten, lezingen, een bevrijdingsbustocht en tentoonstellingen gepland die elkaar afwisselen of overlappen. Iedere tentoonstelling belicht een ander aspect van de Slag om de Schelde. IJzendijke en Breskens beginnen eind deze maand met een expo. Museum Het Bolwerk in IJzen dijke vertelt vanaf 30 maart het verhaal van de bevrijding van de hele streek, in het bijzonder Ope ratie Switchback. Andere musea en instellingen richten zich vooral op de bevrijding van één plaats. Het Visserijmuseum in Breskens houdt vanaf 29 maart een tentoon stelling. Alle activiteiten worden nog ge- TERNEUZEN Een schreeuw om aandacht, dat mag je het verkie zingsdebat komende vrijdag avond in Porgy Bess in Ter- neuzen wel noemen. Aan het politiek café voor de provinciale verkiezingen doen dertien partijen mee. Raadsle den Peter de Kraker (D66) en Ernst Jonker (GroenLinks) leg den er de basis voor. Zeeuws-Vlaanderen, Terneu- zen, moet zich wat minder be scheiden opstellen, vinden zij, en wensen bij de provincie neer leggen voor wonen, verkeer, on derwijs en economie. Dat gaat vrijdag gebeuren, vanaf 20.00 uur. HULST Maatregelen zijn no dig om het illegaal dumpen van afval in de gemeente Hulst de kop in te drukken. Hulst- Plus wil dat er haast mee wordt gemaakt. Zo makkelijk is het echter niet, zeggen bur gemeester en wethouders. HulstPlus trekt aan de bel naar aanleiding van het relaas van een inwoner van Vogel waarde. Die was getuige van het dumpen van afval, gaf de gemeente naam en adres van de dader, maar kreeg te horen dat Hulst er weinig mee kon. De gemeente kon het vuilnis alleen opruimen. Niet bevor- derlijk voor het doorgeven van dumpingen, zegt de fractie. De gemeente neemt mel dingen serieus, zeggen burge meester en wethouders. Maar er iets aan doen in het buiten gebied, zoals bij Vogelwaarde, blijkt lastig, omdat de verant woordelijkheid daar bij in stanties als het waterschap of de provincie ligt. Hulst geeft meldingen wel altijd door, zegt het college. Een buitenge woon opsporingsambtenaar (BOA) gaat bovendien op on derzoek uit en geeft de dader een standje. Volgens de ge meente gebeurt dat geregeld. Sinds dit seizoen rolt de bal niet meer in Terhole. Er waren te weinig leden overgebleven om nog vol waardige ploegen op te tuigen, dus trok het bestuur vorig jaar de stek ker eruit. De kantine en kleedka mers uit begin jaren '90 - 191 vier kante meter groot - en het voetbal veld en omliggende terrein - 9735 vierkante meter groot - staan nu in de etalage. Volgens de gemeente liggen zowat alle opties voor een nieuwe bestemming open: agra risch, cultuur en ontspanning, de tailhandel, groen, horeca, maat schappelijk, natuur, recreatie en sport. Een grote camping ziet Hulst niet zitten. Selectie De gemeente verzamelt alle initia tieven, die voor 1 juni ingediend moeten zijn. Daarna wordt een se lectie gemaakt. Wie die schifting overleeft kan - na een onafhanke lijke taxatie - een bod op het sport complex doen. Meer informatie op de website van de gemeente. In Terneuzen wordt de landelijke herdenking groots gehouden en uitgezonden door de NOS bundeld in een boekje en de mu sea maken samen een folder, ver- telt Vermue. ,,Collecties worden ook uitgewisseld." Ook worden, op 1 november om 12.00 uur, alle kerkklokken in de gemeente Sluis gelijktijdig geluid. In Terneuzen wordt de lande lijke herdenking groots gehou den en uitgezonden door de NOS, maar musea en comités zijn daar naast ook bezig met een eigen in vulling, vertelt de Terneuzense burgemeester Jan Lonink. ,,Ieder- een zet een tandje bij." Zo wordt in Axel in mei een vrijheidsmaal tijd gehouden, waarbij wordt ge praat over vrijheid. De regionale herdenkingsactivi teiten doorkruisen ook gemeente grenzen, wil Stichting IJzendijke Bevrijd laten zien. De stichting nodigde burgemeesters Vermue en Lonink alvast uit op de boerde rij van Carlos de Dobbelaere bij IJ- zendijke. Nog maar een aantal jaar terug werd een rupsband opgegra ven, die herinnert aan de explosie van een tankwagen op 20 oktober 1944. Meer dan veertig militairen stierven. De reis van de Britse sol daten liep door gebied van de ge meente Sluis en Terneuzen. Char les Martin Reagan overleefde de ramp en tekende het verhaal op. Stichting IJzendijke Bevrijd werkt aan een grote herdenking op 19 en 20 oktober en Anton van Merode van de stichting gaf beide burge meesters een klaproos en een boek met het verhaal van Reagan. dinsdag 12 maart 2019 Herdenking bevrijding krijgt vorm Sophie Stockman IJzendijke Het zieltogende complex van vv Terhole gaat in de uitverkoop. Wie een leuk idee heeft voor het voetbalveld en de aanliggende gebouwen, kan zich voor 1 juni melden bij de gemeente Hulst. Bob Maes Terhole Anton van Merode van Stichting IJzendijke Bevrijd (links) biedt burgemeester Marga Vermue (Sluis) en burgemeester Jan Lonink (Ter- neuzen) een boek aan. Dat doet hij bij de rupsband die herinnert aan de ramp met een ontplofte tankwagen op de boerderij van Carlos de Dobbelaere bij IJzendijke. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54