Nieuw startpunt voor Trap en stap es deur Reimerswaal Bepaling monumentenpanden veranderd Resten wietkwekerij gedumpt in natuur 6 Eigenaren van rijksmonumenten doen er verstandig aan zo snel mogelijk subsidie aan te vragen. Want over vier jaar kan de pot met geld leeg zijn. Om de veranderende situatie onder de aandacht te brengen houdt het Erfgoedplatform Schouwen-Dui- veland donderdag een informatie bijeenkomst over de monumen- tenpot. Als het geld opraakt, zou dat vervelende consequenties kunnen hebben voor de instandhouding van de vele panden in Zierikzee, Middelburg en andere Zeeuwse plaatsen, aldus sectorhoofd Jan van de Voorde van Erfgoed Zeeland. Sinds 1 januari is het afgelopen met de gunstige fiscale aftrekregeling. Voor alle kosten waar eigenaren van monumentale woningen vanaf dit jaar tegenaan lopen, kan subsidie worden aangevraagd. ,,Het verschil tussen de oude en nieuwe lande lijke regeling is enorm", legt Van de Voorde uit. ,,Voorheen kon je vrij wel alle onderdelen, die binnen een monumentale woning aan vervan ging toe waren, opvoeren als aftrek post bij de belasting. Dus ook die doodgewone wc-pot. Maar nu wordt de aanvraag beoordeeld op basis van de leidraad subsidiabele instandhoudingskosten." Aftrekplafond Toch kan dat straks in de praktijk ook gunstiger uitpakken, zegt Van de Voorde. Binnen de oude regeling gold een aftrekplafond van 80 pro cent, maar werd vaak slechts niet meer dan de helft gehonoreerd en uitbetaald door de belastingdienst. De huidige subsidieregeling begint de komende twee jaar op een bij drage van 38 procent in de kosten. In een aantal gevallen mogelijk dus al meer dan waar eigenaren eerder aanspraak op wisten te maken, al dus de erfgoeddeskundige. De subsidiepot is voor vier jaar gevuld met 200 miljoen euro. ,,Geld genoeg voorlopig", erkent Van de Voorde. ,,Maar die pot kan leeg ra ken, anders dan de fiscale aftrekre geling. Dat was in feite een bodem loze put en gaf een stukje financiële zekerheid aan eigenaren. De nieuwe regeling is ook nog een po litiek afhankelijk. Wat gebeurt er als een volgend kabinet de subsidie af schaft? Het risico voor de monu menteneigenaar wordt dus groter." Van de Voorde houdt er rekening meer dat de overheid de eerste twee jaar een hausse aan subsidieaanvra gen binnen krijgt, omdat eigenaren op zeker willen spelen. ,,Als je toch al weet dat er onderhoud aan zit te komen, waarom zou je dan nog wachten met zo'n aanvraag? Het mooie van de nieuwe regeling is dat je ook de hele restauratie daarin kunt onderbrengen. Want er zit geen bovengrens in. En 38 procent subsidie op een restauratiebudget van twee ton, is best interessant." Het Erfgoedplatform Schouwen- Duiveland organiseert donderdag in de Nieuwe Kerk (19.30 uur) een informatiebijeenkomst over de nieuwe regeling. Schouwen-Duive- land telt met 830 gebouwen naast Middelburg (1160) de meeste rijks monumenten in Zeeland. Volgens boswach ter Paul Begijn gaat het om onder meer ventila- tiemateriaal, ruim honderd plantenpotten en karton nen dozen met plantenaf- val. ,,Het afval wordt nog onderzocht op sporen die naar de dader kunnen lei den", zegt Begijn. „Omdat de dumping op onze grond plaatsvond, zijn wij verant woordelijk voor de ruiming. Dat is dan ook gedaan door boswachters. Helaas betaalt de grondeigenaar de ruimkosten in Zeeland." Joeri Wisse Yerseke 'Trap es deur Reimerswaal' begon in 2013 om de gemeente Reimers- waal beter op de kaart te zetten en het fietsen te promoten. Inmiddels is het uitgegroeid tot een evene ment dat bijna vijfhonderd deelne mers trekt. Sinds vorig jaar kan er ook gewandeld worden. ,,Dat was meteen een succes met zo'n 80 deelnemers. Daarom hebben we onze naam ook veranderd in 'Trap en Stap es deur Reimerswaal'", zegt Paul van Koeveringe, voorzitter van het organisatiecomité. ,,Reden te meer om eens uit te kijken naar een andere startplaats. De Yerseke Moer is een prachtig wandelgebied." De route van de 65- en 100-kilo meter toertochten is in grote lijnen ongewijzigd: de deelnemers rijden een ronde langs de kanalen en zee armen die het grondgebied van de gemeente afbakenen. ,,Maar door het nieuwe startpunt en het om draaien van de rijrichting, zal het dit jaar toch een heel andere route worden." Deelnemers aan de ge zinsfietstocht van 20 of 35 kilome ter kunnen ook bij de bakker in Kruiningen of Krabbendijke star ten. Op verzoek van de deelnemers aan de wandeltochten zijn de af standen verlengd van respectieve lijk 7,5 en 15 kilometer naar 10 en 20 kilometer. ,,Vorig jaar was er een stop bij de molen van Waarde. Nu komen deelnemers onderweg langs de Oesterij op de oesterputten van Yerseke. Daar krijgen ze korte uitleg over de oesterkweek." De zevende editie van Trap en Stap es deur Reimerswaal wordt gehouden op zaterdag 6 april. (www.trapesdeurreimerswaal.nl) IN DE REGIO Middag voor senioren In samenwerking met Seniorenraad Borsele houdt 't Kerkje van Ellesdiek woensdag een se niorenmiddag. Het duo De Freesia's brengt een programma boordevol sketches en liedjes. Op ge heel eigen wijze gaan zij in op tal van situaties uit de wereld van senio ren. Koor '55 uit Goes sluit de mid dag af met liedjes van vroeger en nu. Aanvang om 14.30 uur, de entree be draagt 5 euro. Re- serveren via reser- veer@ellesdiek.nl of 0113-612681. Workshop schilderen In een serie van vijf lessen kunnen deel nemers vanaf don derdag een land schap of zeegezicht leren schilderen zoals men dat in de 17e eeuw deed. Deelnemers leren het landschap te benaderen zoals men in deze peri ode deed, en krij gen via een didacti sche opbouw steeds een beetje meer informatie over wat belangrijk is. De lessen vinden plaats onder leiding van Ilse van Loo van 19.30 - 22.00 uur in Dorpshuis Versvliet. Info: ilsevanlooremijn@ gmail.com of inenuitdekunst.nl Kinderen gratis naar muZEEum Vrijdag zijn alle kin deren tot en met 17 jaar gratis welkom in het muZEEum in Vlissingen. Veel scholen zijn die dag gesloten vanwege een staking. Een goede gelegenheid om het muZEEum te ontdekken. MIJN DORP, MIJN STAD Grote markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Wijkcentrum De Spinne, 09.30-11.30 uur: Spreekuur Maatschappelijk werk; Centrum 't Westlicht, 10.00-12.00 uur: Inloop voor hulpvragen, luisterend oor en koffie en thee; Erasmuspark, vanaf 14.00 uur: Activiteiten voor senioren, waaronder schilderen, en biljarten; Biblio theek, 14.00-15.30 uur: Taal- café Parkeerplaats, C.D. Vereek- estraat, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; Groenewoud 3, 14.00-16.00 uur: Contactmid dag stomadragers Markt, 13.00-17.00 uur: Week markt; Hof Cruninghe, 14.00 uur: Wandelgroep 'Elke stap telt'; Ons Dorpshuis, 14.00 16.30 uur: 'Kom uit je huis mid dag', middag voor senioren 13.45-16.30 uur: Koersbal voor senioren Dorpshuis MeerWaarde, 10.00 uur: Wandeling in groepsver band dinsdag 12 maart 2019 BE 'Regel subsidie voor pot leeg is' Marcel Modde Zierikzee Een monumentenpand in Zierikzee. foto dirk-jan gjeltema KWADENDAMME Bij na tuurgebied de Zwaakse Weel bij Kwadendamme zijn gisterochtend ge dumpte restanten van een hennepkwe kerij ge vonden. y Camping Zon en Zee in Yerseke is het nieuwe kloppende hart van 'Trap en Stap es deur Reimers waal'. De organisatie vond het na zes jaar tijd voor een andere om geving om zo meer variatie in de routes aan te kunnen brengen. ELLEWOUTSDIJK 'S-HEER ABTSKERKE VLISSINGEN PAUL BOUWENS EXPOSEERT KAPELLE De Biezelingse 'weerfotograaf' Paul Bouwens slaat zijn vleugels uit. In mei exposeert hij in een cultuurcen trum in Bredevoort. Daarnaast werkt hij mee als sidekick van NOS-weerman Marco Verhoef aan een lezing in dezelfde plaats in de Achterhoek. Bouwens is bekend geworden door zijn vele verschijningen bij, vooral, het NOS-weerbericht op televisie. Dat wil zeggen: zijn foto's dan. De lezing is tot stand gekomen dankzij de contacten van Bouwens met de voormalige burgemeester van Kapelle, Anton Stapelkamp. Die is nu eerste burger van de gemeente Aalten, waar Brede- voort onder valt. GOES 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 09.30 10.30 uur: Wandeling in groepsverband HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gratis sporten onder pro fessionele begeleiding in de Beweegtuin, de training be staat uit balans, souplesse en coördinatie KAPELLE KRUININGEN RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, WEMELDINGE De Wemel, 20.00 uur: Bingo WAARDE WOLPHAARTSDIJK Meuleweie, 09.30-16.00 uur: Inloop 'Even d'r uut' voor Seni oren Wolphaartsdijk en Oud- Sabbinge; De Griffioen, 19.15 20.15 uur: Fitness Fun Party YERSEKE Kerkplein 1, 13.00-16.00 uur: Rondleidingen door Ooster- scheldemuseum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51