t 7 Charles (spreek uit als Sjarrel) van de Bilt (52) uit Kats is beheerder van een milieustraat. Zijn standplaats is Zierikzee, maar je kan hem zomaar ook treffen op een van de andere twaalf milieustraten in Zeeland. MILIEUSTRAAT CHARLES VAN DE BILT Ik werk op Schouwen- L\ Duiveland Hé, jij daar met je Melkert- baan!' Het komt nog steeds wel- eens voor dat Charles van de Bilt op deze of op een andere manier wordt uit gescholden op zijn werk. ,,Ik laat het tegenwoordig maar van me af glijden", zegt hij droog. Overigens is de aantijging onjuist. ,,Een Mel- kertbaan bestaat allang niet meer." Nog wat vooroordelen: ,,Men- sen zien de vuilnisdienstmede- werkers als de simpele jongens. Ze onderschatten de hoeveelheid werk die je moet doen. Vaak den ken ze dat we hier de hele dag maar koffie zitten te drinken. Maar er is heel veel te doen. We lopen wat af, vegen en sjouwen heel veel en moeten containers af zeilen. Ook moet je heel veel din gen in je hoofd hebben, je moet goed kunnen plannen." In de keet op de milieustraat in Zierikzee kun je Charles dan ook veel achter de computer zien zit ten. Dat doet hij misschien het minst graag, maar het is een on misbaar onderdeel van zijn taken pakket. Hij moet in de gaten hou- den wanneer welke container wordt opgehaald, maar ook, welke nog even kan wachten. ,,Je houdt bijvoorbeeld rekening met Sinter klaas, dan weet je: nu komt er veel papier. En nu het weer mooier weer wordt, komt er meer tuinaf val." Een container gaat overigens pas de deur uit als hij écht vol is. ,,Je moet altijd in je hoofd hebben: die container kost geld. Het is de sport om de containers zo vol mo gelijk te krijgen." Voor één contai- Voor de mensen die naar de milieustraat komen, is eigenlijk alles wat ze wegdoen niet herbruikbaar ner geldt dat niet, dat is de bak 'niet herbruikbaar'. ,,Ja, dan krijg je natuurlijk weleens de vraag 'wat is niet herbruikbaar?'. Want voor de mensen die naar de mi lieustraat komen, is alles wat ze wegdoen niet herbruikbaar." Het komt dan ook vaak voor dat men sen er nog wel herbruikbare ma terialen in gooien. ,,We halen deze bak eigenlijk doorlopend leeg." In de inmiddels achttien jaar dat Charles bij de Zeeuwse Reini gingsdienst (ZRD) werkt, heeft hij een verschuiving van soorten afval gezien. ,,Soms zie je weer eens wat nieuws op de markt. Zo als van die plantenbakken die op asbest lijken. Het is een soort po lyester met een laagje beton. Die moeten naar 'niet herbruikbaar'." Charles zou liever zien dat men sen van tevoren kijken naar het materiaal dat ze kopen en naden ken over de belasting daarvan op het milieu. ,,Vroeger kochten je opa en oma een kast waar ze hun hele leven mee deden. Dat zie je nu niet meer." Tic Hij neemt zijn taak als afvalschei- der zeer serieus. ,,Als ik door de stad rijd en ik zie een paar glazen flesjes op de grond staan, neem ik ze mee en gooi ze in de glasbak. Dat is een beetje een tic, natuur lijk." Thuis in Kats heeft Charles een camping samen met zijn vrouw en 'nog een beetje' land bouwgrond. Het was niet genoeg om van te leven en daarom schreef Charles zich in bij een uit zendbureau. Zo kwam hij in 2001 bij de reinigingsdienst terecht en uiteindelijk - in vaste dienst - op de milieustraat. ,,Ik heb het hier stik naar mijn zin, ik kan niet an ders zeggen." dinsdag 12 maart 2019 4 In de wekelijkse rubriek, Ik werk op Schouwen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het ei land. In deze aflevering: Charles van de Bilt, milieustraatbeheerder. Valeska Nastaly Zierikzee Charles van de Bilt schrijft een bonnetje uit voor een klant die asbest komt brengen. Die mag de partij ook meteen bij hem afre kenen. - Charles van de Bilt Charles van de Bilt met oude videobanden. Die gaan in de perscontainer met het bordje 'rest brandbaar'. FOTO'S ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50