II 'Beperkte aandacht voor fiets' Gratis parkeren bij ziekenhuis vrij uniek 9 ZEEUWSE LANDSCHAP AFSCHEID HEMMINGA Breng de natuur terug in de landbouw. Die vurige wens heeft scheidend directeur van Het Zeeuwse Landschap, Marten Hemminga. Hij zat ruim achttien jaar op de bok bij de natuurorganisatie. De eerste stekken om die vurige wens te realiseren heeft Mar ten Hemminga zelf nog gestoken. Vijftig hectare grond is inmiddels be schikbaar voor boeren die op een natuurvriendelijker manier willen boeren. Morgen, woensdag, neemt Hemminga afscheid tijdens het minisymposium 'Waarden van het Zeeuwse landschap', vanaf 13.30 uur in de burgerzaal van het voormalige stadhuis in Middel burg. Marten Hemminga (1954) trad na zijn studie biologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en een loopbaan bij het Delta Insti tuut voor Hydrobiologisch Onder zoek in Yerseke op 1 november 1999 aan als directeur van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Onder zijn leiding is Het Zeeuwse Landschap een steeds grotere spe ler geworden in Zeeland. De op pervlakte natuurgebied groeide met drieduizend hectare tot een totaal van tienduizend hectare. Hemminga: ,,Die willen we be schermen tot in de eeuwigheid." Naast natuur kwam ook het ge bouwde erfgoed binnen de inte ressesfeer. Hoeve Van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke was in 2006 de eerste aankoop van betekenis. Later gevolgd door de Kruisdijk- schans tussen Heille en Sluis, boerderij Veldzigt bij Wolphaarts- dijk en Hof Waterdunen bij Bres- kens. De omvorming van het Zeeuws Biologisch Museum bij Oostka- pelle naar Terra Maris als informa tiepunt over landschap en natuur hoort ook in het mapje 'geslaagd' van de scheidende directeur: ,,De reconstructie van het mottekasteel trekt internationaal de aandacht." Hoe succesvol het beheer van de natuurgebieden ook mag zijn, daarbuiten gaat het allesbehalve goed met plant en dier. Het boe renland dreigt door monocultuur en het moeilijk terug te dringen gebruik van bestrijdingsmiddelen een dode boel te worden. Natuurlijk boeren Daar ziet Hemminga een uitda ging voor de nabije toekomst. Bij Burghsluis op Schouwen-Duive- land heeft zijn stichting de eerste stappen gezet naar een meer na tuurlijk boeren. Het Zeeuwse Het mottekasteel bij Westhove trekt internationaal de aandacht Landschap heeft daar vijftig hec tare grond beschikbaar voor agra riërs die meewerken met de aan leg van kruidenranden, erfbeplan- ting en keverbanken. Ook afwisse ling in droge en natte terreinen wordt gestimuleerd, evenals stro kenteelt: ,,Dat soort verscheiden heid biedt veel meer mogelijkhe den voor de natuur dan één grote maisakker. Als we met een groep boeren in Zeeland vijf gebieden van elk minstens vijfhonderd hec tare kunnen aanwijzen voor dat soort 'natuurinclusieve' land bouw, dan is dat een belangrijke stap." Hemminga blijft de komende twee jaar nog één dag per week be trokken bij de ontwikkeling van het kustlab in het project Water- dunen. Als het getijdenwater bin nenstroomt kan volgend jaar de eerste zilte teelt van lamsoor en zeekraal worden geplant. „Vergeleken met andere provincies is de aandacht voor de fiets in Zee land beperkt. Geen enkele partij wist het predicaat 'Uitstekend' te verdienen", aldus de Fietsersbond. Ter vergelijking, in Overijssel krij gen liefst vier partijen een 'A', wat staat voor 'uitstekend'. Opvallend is dat sommige partijen in de ene pro vincie hoog scoren en in de andere laag. In Zeeland heeft alleen de Christenunie een B (goed) gekre gen. SGP, Partij voor de Dieren, GroenLinks, PvdA, CDA en VVD kwamen tot een C (gemiddeld). Een D (matig) is er voor 50-plus, D66 en PVV. En de partijprogram In partijprogramma's voor de verkiezingen is beperkt aandacht voor de fiets, vindt de Fietsersbond ma's van SP, Partij voor Zeeland, Forum voor Democratie en DENK hebben van de Fietsersbond een E (slecht) gekregen. De Zeeuwse ChristenUnie dankt haar hogere cijfer aan de ambitie om meer te doen voor fietsers en de aandacht voor verkeersveiligheid en snelfietsroutes. Opvallend is dat als het gaat om 'budget' voor de fiets alleen het CDA en D66 een puntj e scoren. Het thema verkeers veiligheid heeft over alle partijen gerekend met afstand de meeste aandacht van de provinciale poli tiek, gevolgd door het recreatief fietsen en het combineren van de fiets met gebruik van openbaar ver voer of de auto. Flip Nieuwenhuize van de Fiet sersbond zegt dat zijn organisatie geen stemadvies wil geven. ,,Je maakt je keuze niet alleen op basis van het fietsbeleid, maar het is vol gens ons wel een belangrijke factor om rekening mee te houden. Goed fietsbeleid houdt de provincie groen, leefbaar én bereikbaar." Het ziekenhuis in Terneuzen is één van de weinige in Nederland waar gratis geparkeerd kan wor den en het enige in Zeeland. ZorgSaam behoort daarmee tot een zeer kleine minderheid, want gratis parkeren kan maar bij acht andere ziekenhuizen. Koen Florusse Terneuzen Uit onderzoek van besparingsplat form Kortingscode.nl blijkt dat de prijzen van parkeerkosten bij zie kenhuizen gemiddeld zijn geste gen. Zeeland kwam, samen met Drenthe en Groningen, het voorde ligste uit de test. Het ZorgSaam zie kenhuis Terneuzen is het enige zie kenhuis in Zeeland zonder par keertarieven. De ADRZ-ziekenhuizen in Vlis- singen en Goes zijn wel voordelig met parkeertarieven van 1 euro per uur. In Vlissingen is een dagkaart 4 euro, in Goes 5 euro. Twee jaar na Kamervragen over hoge parkeerkosten bij ziekenhui zen hebben vijftien de prijzen ver hoogd, slechts drie van de 91 zie kenhuizen hebben het verlaagd. In de Randstad is men het duur ste uit. Het duurste ziekenhuis om te parkeren staat in Amsterdam. Bij het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis lokatie Oost betaal je 4 euro per uur. dinsdag 12 maart 2019 'Natuurlijk boeren de uitdaging' Jan van Damme Wilhelminadorp Marten Hemminga: ,,De verscheidenheid bij natuurlijk boeren biedt veel meer mogelijkheden voor de natuur dan één grote maisakker.'' FOTO MARCELLE DAVIDSE -Marten Hemminga De fiets komt er in de program ma's van de Zeeuwse politieke partijen maar bekaaid van af, vindt de Fietsersbond. De bond heeft alle partijprogramma's voor de Provinciale Statenver kiezingen getoetst. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41