Fort Ellewoutsdijk opnieuw locatie voor Winterreise ZN F Aalke minister wil 'n aarfenisse naelaete 8 ZEELAND Enquête Natuurmonumenten Streektaal Beeld van 'Winterreise', vorig jaar tijdens het Zeeland Nazomerfestival. foto lex de meester Luc Oggel Vlissingen Dat blijkt uit de resultaten van de Nationale Landschap Enquête van Natuurmonumenten. Die werd door 1562 inwoners van de provin cie ingevuld. In totaal deden ruim 45.000 mensen dat. Zeeuwen waarderen hun land schap met een 7,7, dat is net iets bo ven het Nederlandse gemiddelde. Schouwen-Duiveland scoort het hoogst, de omgeving Terneuzen het laagst. 82 procent van de res pondenten gaf aan zich zorgen te maken over het landschap, een ge voel dat Zeelandbreed leeft. Na de Randstadprovincies is dat nergens zo hoog. Net als in Flevoland zijn windmolens beeldbepalend in het Zeeuwse landschap, maar waar in Flevoland draagvlak voor wind molens op land met 57 procent re latief hoog is, is dat in Zeeland met 46 procent juist relatief laag. ,,Hier is het nog echt stil, donker en weids. Maar het landschap staat ook hier onder druk", zegt Frans van Zijderveld, provinciaal ambas sadeur Natuurmonumenten Zee land. „Willen inwoners en toeris ten kunnen blijven genieten van de schoonheid van het Zeeuwse landschap, dan kan dat alleen als de politiek bij planvorming het be houd van de kernwaarden rust, weidsheid en duisternis, als rand voorwaarde stelt. Eens verloren is namelijk voor altijd verloren." Mensen waarderen hun woon omgeving hoger als ze meer die ren, bomen, houtwallen en bloe men zien, blijkt uit het onderzoek. ,,Wilde bloemen geven kleur aan onze omgeving en voeding aan in secten. Ze vormen de onmisbare basis voor sterke natuur. Vorig jaar wees onderzoek uit dat twee derde van alle insecten is verdwenen in nog geen dertig jaar. Zonder bloe men geen insecten, zonder insec ten geen vogels", aldus Van Zijder- veld. Ook Natuurmonumenten zelf maakt zich zorgen om het land- Zonder bloemen geen insecten, zonder insecten geen vogels schap. Het landgebruik wordt in tensiever en dat heeft volgens de organisatie aantoonbaar een nega tief effect op de natuur. 'De biodi versiteit van het landelijk gebied gaat achteruit en de ruimte voor natuur staat onder druk', stelt Na tuurmonumenten. Op basis daar van is aan Wageningen Environ mental Research gevraagd onder zoek te doen naar de beleving en waardering van het landelijk ge bied onder Nederlanders. Ruim 45.000 volwassenen en 1600 kinderen vulden de enquête in en daarmee is het volgens Na tuurmonumenten de grootste pu- blieksraadpleging over het Neder landse landschap ooit. Winterreise is dit jaar opnieuw een van de drie locatievoorstellingen tijdens het Zeeland Nazomerfestival. De productie wordt opgevoerd op Fort Ellewoutsdijk. Vorig jaar oogstte de muziekthea terproductie van regisseur Niek Kortekaas, over de waanzin van oorlog, lovende reacties. De voor stellingen waren telkens uitver kocht. Voor Theaterproductiehuis Zeelandia, organisator van het Nazomerfestival, is dat reden om Winterreise op dezelfde locatie te hernemen. Mieke De Groote en Simone Milsdochter dragen op nieuw de teksten voor. De Mid delburgse kunstenaar Piet Diele- man maakt, net als vorig jaar, live schilderijen. Naast Winterreise zijn er nog twee locatievoorstellingen. In de Machinefabriek in Vlissingen voeren Hans Op de Beeck (beel dend kunstenaar) en Eric Slei- chim (oprichter van saxofoon kwartet Bl!ndman) De Vallei (een apocalyps) op. Deze muziektheatervoorstel ling gaat over de banaliteit van geweld, waarheid en verzoening. Een man, gespeeld door Dirk Roofthooft, vertelt zijn onwaar schijnlijke levensverhaal. Hij wordt omringd door muzikanten van Bl!ndman en een raadselach- tige vrouw, vertolkt door sopraan Lore Binon. Onlangs werd al bekend dat de Vlaamse auteur Tom Lanoye spe ciaal voor het festival Wie is bang schrijft. Het is een zwarte kome die over theater in tijden van Net- flix, met hoofdrollen voor Els Dottermans en Han Kerckhoffs. Zij worden bijgestaan door de jonge talenten Dilan Yurdakul en Tarikh Janssen. Regisseur is Koen De Sutter. De voorstelling zal te zien zijn in de schouwburg in Middelburg. De 19e editie van het Zeeland Nazomerfestival is van 27 augus tus tot en met 7 september. Het verdere programma, zoals de con certen op het Abdijplein in Mid delburg, wordt later bekendge maakt. Ze bin d'r in Den Aeg achter ekomme, dat ulder stiekeme meniere om op kinders te bezunihen nie goed waarkt. Jaeren elee ze beslote, om zóvee mohelijk kinders uut 't speciaol on derwies te aelen in trug te laete gaen naer de gewone basisschole. Wulder, de maansen van 't onderwies, aode netuurlijk trek dü dat 't nie meer was as 'n ordinaire bezunihiengsmaetre- hel. Want de meêste kinders die of in 't speciaol onderwies zitte bin daer goed op ulder plekke. 't Is 't beste vó de kinders, m3 ok vó 't schoolperse- neêl. 't Bin d'r m3 weinig, die op de "gewone" schole kunne meedraoie zó-as 't zou motte. Ik 't zaalf mee'emaekt dat ik 'n eêl slechtziend kind in de klasse kreeg in dat gieng wè goed. Je zet 't kind voóran, dichte bie 't bord. Ie kon aoles gewoon meedoe mit wat extra mate- riaol. In je mot 'r rekenienge mee'ouwe dat aoles wat moeizaemer gaet. M3 as zó'n kind ok mit de leer stof achter is gebleve, eit't extra an- dacht noódig. Je krieg wè wat mate- riaol, m3 gin leerkracht d'r bie. In dan oort 't moelijk. Net zó-as ik 'n doóze van Delta kreeg mit Humaxspullen, m3 'n monteur zat 'r nie bie. Ik dust ulpe motte vraehe. Vee kinders bin vó de gewone meêsters in juffen onmohelijk goed op te vangen. Die zukken specia- olisties onderwies noódig, die motte zó goed beheleid ore, daer mó je vó geleerd Ik vee bewonderieng vó de maansen bie 't speciaol onder wies. 't Is eêl zwaer, ok 3 ze kleine groepen, in je mot blie weze mit de kleinste vorderiengen. M3 't is ok eêl dankbaer waark, zó wier mien verze kerd. Ik zou 't nie gekund want ik wou aoltied vee an de kinders lere. M3 bie de kinders van 't speciaol on derwies mot je nie te vee wille. Je mot blie weze mit 't kleinste bitje wat of je bereike kan. Aarfenisse Noe bin ze in 't onderwies twint wè gewoon, dat aalke minister 'n aarfe- nisse wil naelaete in dat is meêsten- tieds gin leutihen. De aarfenisse van jaeren elee is "onderwijs naar maat" geworden. Enkele jaeren waere d'r minder kinders die of naer 't speciaol onderwies wiere verweze. M3 noe is gebleke, dat 'r wi meer kinders naer toe gae. Vó die kinders is dat 't aoler- beste, m3 in Den Aeg zitte ze mit de anden in 't aer. Ik dienke toch, dat 'r in 't kabinet enkelt maansen zitte mit 'n kop vol verstand. Van centen, dat wè. M3 van kinders in de maansen die de kinders motte beheleide ze agheêl gin ver stand. J'oor de leste tied vee van leer krachten die of op'ebrand bin. Ik vinde dat gin wonder. 't Zou goed weze as de leden van de Staten-Ge- neraal 's varder kieke as 't Binnen'of. dinsdag 12 maart 2019 Zeeuwen bezorgd om landschap Zeeuwen zijn bezorgd over het landschap. Zij vinden meer dan het landelijk gemiddelde waar den als stilte en duisternis be langrijk en maken zich meer dan gemiddeld zorgen over de achteruitgang van bloemen in het landschap. Het draagvlak voor windmolens op land is re latief laag in vergelijking met andere provincies. -Frans van Zijderveld Rolf Bosboom Ellewoutsdijk Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40