v Bijna iedere Nederlander maakt zich zorgen over onze natuur NIEUWS 3 Makkelijk te stelen buit vertegenwoordigt flinke handelswaarde Een bende heeft het gemunt op pistachenoten uit supermarkten. In korte tijd kreeg de politie dertien aangiften binnen. De Roemenen roven in opdracht, stellen politie en Detailhandel Nederland. 1 «Mm ifISP In Deventer en Steenwijk liepen ze vorige week tegen de lamp: pista- chedieven die toesloegen in de plaatselijke Lidl. In Deventer wer den vier Roemenen (twee mannen van 42 en 35 jaar en twee vrouwen van 40 en 36 jaar) aangehouden. In hun auto: tientallen zakken pista che- en cashewnoten en ook andere dure consumptiegoederen. In Steenwijk ging het om twee Roemeense mannen van 21 en 29 jaar. In een sporttas in hun voertuig zaten maar liefst 59 groene zakjes gezouten pistachenootjes. Geen van de verdachten heeft een vaste woon- of verblijfplaats in Neder land. Ze zijn inmiddels allemaal voorgeleid aan de rechter-commis- saris. Vijf van de verdachten moe ten nog eens veertien dagen in be waring blijven. Sinds 22 februari sloegen pista- chedieven veelvuldig toe; de politie kreeg tot vrijdag dertien aangiften binnen, aldus Ed Kraszewksi van de Landelijk Eenheid van de poli tie. Opvallend: meer dan de helft daarvan - zeven aangiften - is af komstig uit het oosten des lands. Volgens Kraszewksi zijn er aanwij zingen dat de daders samenwerken. ,,Voor zover bekend gaat het alle maal om Roemenen. Je zou kunnen spreken van een pistachebende.'' Een verklaring voor de plotse golf van pistachediefstallen heeft hij niet. Kostbaar Duidelijk is wel dat de noten rela tief kostbaar zijn en dus een flinke handelswaarde vertegenwoordi gen. Komt bij dat ze ook nog eens relatief eenvoudig uit het winkel schap te stelen zijn. Kraszewski: ,,Het zou zomaar kunnen zijn dat ze volgende week weer massaal op zoek gaan naar iets anders, zoals op- zetstukjes van tandenborstels. Het is maar net waar vraag naar is.'' Supermarktketen Lidl, dat zijn nootjes uit de VS (Californië) haalt, is geregeld het doelwit van de pis tachebende. In 2016 kampte Lidl ook met een golf aan soortgelijke diefstallen en vorig jaar zijn in Bel gië nog twee mensen veroordeeld voor diefstal van een partij pista ches ter waarde van 900.000 euro. Een woordvoerster van de Duitse prijsvechter erkent de notendief stallen maar komt niet met een ver- klaring en wil niet ingaan op aan tallen en eventuele maatregelen. Notenverkopers, notengroothan dels en de brancheclub Neder landse Zuidvruchten Vereniging slaan nog geen alarm over pistache bendes, blijkt bij navraag. Belangenclub van winkeliers Detailhandel Nederland pleit voor harde aanpak van deze rondtrek- STELEN kende bendes. Secretaris winkelcri- minaliteit Bert van Steeg: ,,Het is niet de eerste keer dat we van dit soort diefstallen horen. Zorgwek kend dat het weer gebeurt. De pre cieze achtergronden van deze zaak ken ik niet, maar ik weet dat er in 2018 ook mensen voor notendief stallen zijn aangehouden. De schaal waarop het gebeurt, is dermate groot dat daders het niet alleen doen, het gebeurt in georganiseerd verband. En over het algemeen werken deze dieven voor een derde partij, een opdrachtgever.'' Detailhandel Nederland stelt dat rondtrekkende bendes winkeliers jaarlijks zo'n 200 miljoen euro kos ten. Een belangrijke stap is vorig jaar in samenwerking met politie en Openbaar Ministerie gezet: er is een waarschuwingsregister in het leven geroepen. Daarin wisselen partijen landelijk informatie uit over actieve bendes, hun werkter reinen en hun beoogde buit. Met de beelden die winkeliers hebben van deze bendes, kunnen winkeliers el kaar waarschuwen en wordt de op sporing makkelijker gemaakt. Aangifte Ed Kraszewski van de Landelijke politie-eenheid stelt dat de nau were samenwerking al vruchten af werpt. „Ondernemers moeten aan gifte doen en wij moeten daar als politie mee aan de slag. We wil len ze niet meer laten lopen. Voor heen werd dit soort zaken vaak af gehandeld als een enkelvoudige diefstal in plaats van als stelselma tige daders. En dan liep een ver dachte zo weer op straat. Nu zie je dat dossieropbouw werkt.'' De politie wisselt informatie over antecedenten van verdachten uit met landen als Duitsland en België. ,,Dat helpt een officier van Justitie ook'', zegt Kraszewsk. Rechters gaan er ook in mee, veroordelen dit soort verdachten tot maandenlange straffen, ook als er maar één diefstal bewezen is.'' In Friesland noemen ze het veran derde landschap met een mooi woord 'landschapspijn'. ,,Het wordt steeds stiller en kaler. Het land is leeg. En dat doet de men sen pijn. Die pijn zien we op steeds meer plekken in Neder- land'', vertelt landschapsecoloog Robert Ketelaar. Dat mooie landschap van vroe ger, met zijn wilde dieren, weelde rige bomen, houtwallen en bloe menvelden, dat is er straks niet meer, vrezen veel Nederlanders. Steeds meer natuur gaat verloren aan woningbouw, infrastructuur en energievoorzieningen. Natuur monumenten vroeg in samenwer king met de Universiteit Wagen- ingen aan bijna 46.000 mensen hoe zij denken over hun omge ving. Het resultaat is alarmerend: maar liefst acht op de tien maakt zich zorgen. Ook kinderen zijn bang dat 'de natuur straks kwijtraakt'. Hun grootste zorg? Dat er straks geen vlinders, bijen, vogels en reeën meer zijn. Onder de ruim zestien honderd ondervraagde kinderen in het onderzoek heerst ook de angst dat grote windmolens straks alle natuur gaan 'inpikken'. Maken de kinderen zich terecht zorgen over de vlinders en vogels? Vorig jaar bleek al uit onderzoek dat twee derde van alle insecten binnen dertig jaar is verdwenen, als we zo doorgaan. Want: hoe minder natuur, hoe minder insec ten. ,,Het land vermest en ver droogt. Een kind dat achter een vlinder aanholt, dat bloemen in het veld plukt: als we niet oppas sen kan dat straks écht niet meer'', zegt Ketelaar. Als burger kun je nu al helpen de natuur mooier te maken, me nen ze bij Natuurmonumenten. ,,Overal is ruimte om wilde bloe men te zaaien en minder vaak te maaien, zodat insecten voedsel en bescherming kunnen vinden.'' Dat zorgt er meteen voor dat we ons landschap meer gaan waarde ren. Uit onderzoek blijkt namelijk dat hoe meer dieren, bomen, houtwallen en bloemen, hoe ho ger de waardering. Ondanks al deze zorgen krijgt de natuur in Nederland wél een voldoende: een ruime 7,5. Maar dat verschilt wel enorm per provincie en gebied. Waar ze in Drenthe zeer gelukkig zijn met het natuur schoon om zich heen (een 8,1), ge ven inwoners van de grote steden de natuur in hun omgeving slechts een mager zesje. Vooral rondom de grote steden in Zuid Holland is onvrede. Een van de schuldigen? De Blankenburgtun nel die de A20 en de A15 ten wes ten van Rotterdam met elkaar ver bindt Hij snijdt volgens onder vraagden 'als een litteken door een schitterend gebied'. dinsdag 12 maart 2019 GO Rondtrekkende bende steelt pistachenootjes Caspar van Oirschot Deventer lil®» Ook popu lair bij mobiele bendes: scheer mesjes opzet - stukjes van elektrische tandenbor stels tand pasta (vooral Senso- dyne) baby- melkpoe der In beslag genomen buit uit Steenwijk (boven) en Nijmegen. FOTO'S POLITIE Elk voorjaar zijn er minder vo gels. En elke zomer zijn er weer minder bloemen. Onze natuur wordt steeds minder mooi en dat maakt ongerust. Maar liefst 81 procent van de Nederlanders heeft zorgen over ons land schap, blijkt uit een groot onder zoek van Natuurmonumenten. Waar ligt de oplossing? Bonne Kerstens 's-Graveland Mooie landschappen dreigen te verdwijnen. foto marc bolsius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3