II Werk zat op Walcheren tijdens NL Doet 7 OPGRAVING GRAFZERK De vondst van het jaar. Zo noemt historicus Peter Blom van het Zeeuws Archief het terugvinden van een verloren gewaande zerk. Tijdens grondwerk zaamheden in de Grote Kerk van Veere kwam de steen tevoorschijn. Het gaat om een flink deel van een grafsteen waaronder de predikanten Antoine Catel en Etienne Robert van de Waalse Kerk in Veere waren begraven. Zij stierven in 1687 en 1688 en kregen een gezamenlijk graf. Blom verkeerde tot voor kort in de veronderstelling dat gedurende de Franse tijd, eind achttiende en begin negentiende eeuw, alles uit de kerk verdween dat herinnerde aan het kerkelijk karakter. Franse soldaten maakten van het monu mentale gebouw een militair hos pitaal en ze verzaagden de grafste nen tot vensterbanken. Of ze ge bruikten ze voor het versterken van de zeewering. ,,Maar ook de kerkbanken, de preekstoel, de kroonluchters, alles verdween", al dus Blom. Religieuze functie Hij wijst vervolgens naar de zerk die nu is ontdekt en voorlopig nog op een veilige plek in de kerk ligt: ,,Deze steen is het enige wat dui delijk maakt dat dit gebouw ooit een religieuze functie had." Hij vergelijkt de vondst met het terug vinden van een verloren gewaand schilderij of document. ,,We wis ten dat deze zerk hier ooit lag maar dachten dat ze ook was vernield." De zerk wordt namelijk ge noemd in een boek van P.J. Re- thaan Macaré dat eind achttiende eeuw werd geschreven, de tijd van de Patriotten. Zij hadden niet veel op met adel en alles wat riekte naar privileges. Zij sloopten (adel lijke) schilden en wapenborden uit de kerken om dat duidelijk te maken. Voor de mini-beelden storm Zeeland bereikte, legde de Middelburgse schrijver alle schil den, borden en grafmonumenten in de kerken vast. Blom: ,,Want hij dacht, straks is het misschien te laat." Dankzij het boekwerk wist Wij gingen er gewoon van uit dat ze ook was verzaagd of voor iets anders gebruikt Blom van het bestaan van de zerk. ,,Maar wij gingen er gewoon van uit dat ze ook was verzaagd of voor iets anders gebruikt. Maar ruim tweehonderd jaar later duikt ze toch op." Momenteel wordt in de kerk vloerverwarming aangelegd waardoor de oude plankenvloer is verwijderd. De historicus heeft geen idee waarom de zerk ontko men is aan de vernielzucht van de Franse militairen. ,,Misschien om dat er de naam van een Franse stad op staat?" Hij doelt op Com- piègne, de stad boven Parijs waar Antoine Catel eerst predikant was. Hij moest die stad echter verlaten nadat koning Lodewijk XIV het Edict van Nantes herriep waar door de Hugenoten werden ver volgd. Ook Etienne Robert is vol gens Blom zo'n gevluchte Huge noot die, net als Catel, veiligheid en een geloofsgemeenschap vond in Veere. Niet alleen de bijzondere graf steen is gevonden tijdens de graaf werkzaamheden. Bram Silkens van de Walcherse Archeologische Dienst somt op: „Munten, gespen en kogels." Maar ook een knoop met het cijfer 6 of 9. ,,Moet van ie mand uit het zesde of negende re giment zijn geweest." Ook trof hij een stookplaats aan. ,,Wij vermoe den dat daar stoom werd gemaakt. In de Napoleontische tijd werd stoom gebruikt om zieken te be handelen. Dus het kan heel goed dat dat ook in Veere gebeurde." Claudia Sondervan Vlissingen Vooral de sociale uitjes, de high teas en verzoeken om bewoners van woonzorgcentra te vergezellen zijn voorzien. Ook het fijnere werk, zo als het poetsen van het koper en de grote kroonluchter in het oude stadhuis van Veere, blijkt populair. In het museum aan de Kaai kunnen ze vrijdag nog wel koperpoetsers gebruiken. Maar er valt nog heel wat te soppen, schilderen, repare- ren en vooral te planten dit voor- jaarsweekeinde. Dat blijkt uit het klussenoverzicht op de website van NL Doet. Speeltuinen bereiden zich voor Vooral de sociale uitjes en de high teas zijn voorzien op hun seizoensopening. Bij de to taal vernieuwde speeltuin Lamme- renburg aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen bijvoorbeeld. Daar wor den voor zaterdag handen gezocht van 9.00 tot 16.00 uur. Kinderboer derij De Klepperhoeve in Middel burg zoekt zaterdag liefhebbers om de potstallen van de koeien uit te mesten, hekplanken te schilderen en te snoeien en te zaaien (10.00 - 15.30 uur). De speeltuin Meiveld daar wil de zandbak van vers zand voorzien (10.00 tot 16.00 uur). Speelhof Hoogerzael aan het Seispark wil graag compostbakken voor de schooltuintjes (10.00 - 15.00 uur). School de Aventurijn aan de Henry Dunantlaan in Middelburg zoekt mensen om nestkasten op te han gen en wilgenhutten te fatsoeneren (9.00 - 15.00 uur). Vroeger was het bij de padvin ders 'heitje voor een karweitje', nu hebben ze zelf hulp nodig. In de Tweede Binnenhaven willen de Watergeuzen het dek van hun drij vend honk, wachtschip nummer 70 aan de Visserijkade, geschuurd, ge- komborsteld en geverfd zien (9.30 - 17.30 uur). In Koudekerke zoeken de scouts van De Valkeniers hulp De klussen variëren van poetswerk tot bestraten en tuinieren bij de renovatie van hun klimtoren aan de Van Speijkstraat (9.30 - 16.00 uur) en er zijn diverse (water)scoutshonken die een sopje en een verfje kunnen gebruiken. Groene vingers zijn veelgevraagd. Voedselbos De Langhe Laere aan de Quarleshavenstraat in Nieuw- en Sint-Joosland zoekt ervaring met de zeis (10.00 -16.00 uur). Voorjaarsklaar Veel zorgcentra vragen om welwil lende hulp bij het voorjaarsklaar maken van terrassen en groen. Bij de Zoute Viever in Oost-Souburg worden zaterdag balkonbakken ge vuld (10.30 - 14.00 uur) en bij de zorgwoningen voor Korsakovpa- tiënten aan de Ter Poorteweg in Koudekerke moeten tuintjes aan gelegd worden (10.00 tot 15.00 uur). In Westkapelle wordt er tussen 9.00 en 12.00 uur gewerkt aan de jeu de boulesbaan bij de kantine van de korfballers van de Stormvogels. Er is bestrating nodig en een aantal meters 'leunhek'. dinsdag 12 maart 2019 Verloren steen duikt na 200 jaar op Emile Calon Veere Historicus Peter Blom bij de bijzondere grafsteen in de Grote Kerk van Veere. foto dirkjan gjeltema - Peter Blom, historicus Al heel wat van de meer dan veertig klussen die aangemeld zijn voor de NL Doet-actie dit weekeinde op Walcheren zijn voorzien van werkwilligen. Maar er is nog werk zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39