Mientje is de zesde honderdplusser Tv;I Regeling monumentenpanden veranderd «SIM m: 11 6 Eigenaren van rijksmonumenten doen er verstandig aan zo snel mogelijk subsidie aan te vragen. Want over vier jaar kan de pot met geld leeg zijn. m w dinsdag 12 maart 2019 Om de veranderende situatie onder de aandacht te brengen houdt het Erfgoedplatform Schouwen-Duive- land donderdag een informatiebij eenkomst over de monumentenpot. Als het geld opraakt, zou dat verve lende consequenties kunnen heb ben voor de instandhouding van de vele panden in Zierikzee, Middel burg en andere Zeeuwse plaatsen, aldus sectorhoofd Jan van de Voorde van Erfgoed Zeeland. Sinds 1 januari is het afgelopen met de gunstige fis cale aftrekregeling. Voor alle kosten waar eigenaren van monumentale woningen vanaf dit jaar tegenaan lo pen, kan subsidie worden aange vraagd. ,,Het verschil tussen de oude en nieuwe landelijke regeling is enorm", legt Van de Voorde uit. „Voorheen kon je vrijwel alle onder- delen, die binnen een monumentale woning aan vervanging toe waren, opvoeren als aftrekpost bij de belas ting. Dus ook die doodgewone wc- pot. Maar nu wordt de aanvraag be oordeeld op basis van de leidraad subsidiabele instandhoudingskos- ten." Aftrekplafond Toch kan dat straks in de praktijk ook gunstiger uitpakken, zegt Van de Voorde. Binnen de oude regeling gold een aftrekplafond van 80 pro cent, maar werd vaak slechts niet meer dan de helft gehonoreerd en uitbetaald door de belastingdienst. De huidige subsidieregeling begint de komende twee jaar op een bij drage van 38 procent in de kosten. In een aantal gevallen mogelijk dus al meer dan waar eigenaren eerder aanspraak op wisten te maken, aldus de erfgoeddeskundige. De subsidiepot is voor vier jaar ge vuld met 200 miljoen euro. ,,Geld genoeg voorlopig", erkent Van de Voorde. ,,Maar die pot kan leeg ra ken, anders dan de fiscale aftrekre geling. Dat was in feite een bodem loze put en gaf een stukje financiële zekerheid aan eigenaren. De nieuwe regeling is ook nog een politiek af hankelijk. Wat gebeurt er als een volgend kabinet de subsidie af schaft? Het risico voor de monu menteneigenaar wordt dus groter." Van de Voorde houdt er rekening meer dat de overheid de eerste twee jaar een hausse aan subsidieaanvra gen binnen krijgt, omdat eigenaren op zeker willen spelen. ,,Als je toch al weet dat er onderhoud aan zit te komen, waarom zou je dan nog wachten met zo'n aanvraag? Het mooie van de nieuwe regeling is dat je ook de hele restauratie daarin kunt onderbrengen. Want er zit geen bovengrens in. En 38 procent subsidie op een restauratiebudget van twee ton, is best interessant." Van jongs af aan hard werken. Een ander recept om de honderd te halen, heeft Wilhelmina de Keijzer niet. De Middelburgse - 'ik heb heel mijn leven in de Zeeuwse hoofd stad gewoond' - vertelt geen mooie verhalen. Net als andere eeuwelingen in zorgcentrum Hof Mondriaan ziet ze haar hoge leef tijd niet als verdienste. Het is haar 'gewoon overkomen', zoals Pieter- nella Joosse zegt. Of het ligt 'aan de sterke genen van mijn vader', zoals Mien de Jong veronderstelt. De Jong, meisjesnaam Hoogen- doorn, voegt er direct relativerend aan toe dat haar moeder 'helemaal niet zo oud' is geworden. Zesde mijlpaal Wilhelmina de Keijzer-Adam vierde gisteren haar honderdste verjaardag. In Hof Mondriaan iets minder bijzonder dan elders, want Mientje is nu de zesde bewoonster die de mijlpaal van een eeuw be reikt. Naamgenote De Jong (een halfjaar geleden honderd gewor den) woont net als zij in een kamer van het zorgcentrum. Pieternella de Jong, Pieternella Wattel, Betsy Cijvat (allen 101) en Jans van Keu len (100) wonen in het verplee ghuis van Hof Mondriaan. Op Wattel na, die niet naar de tijdelijke 'verjaardagskamer' kon komen, kwamen de dames gister middag even bij elkaar. Maar een 'club van honderd' kennen ze niet in het hof. ,,Ik moet eerlijk zeggen dat ik de andere dames niet ken. Van gezicht misschien een beetje, maar ik zit meestal op mijn kamer. Ik ben een echte huismus", zegt de jarige Mientje de Keijzer lachend. Mien de Jong komt wat vaker naar de gezamenlijke recreatieruimtes. ,,Ik vind het wel leuk om bij activi teiten te zijn. Alleen bij de spelle tjes zien ze me niet. Daar heb ik niet zo veel mee", zegt De Jong. De zes dames hebben geen idee of Hof Mondriaan hen in goede potgrond heeft geplant of elke dag een gezonde pot serveert. Beide Mienen melden dat het eten meestal prima is. ,,Ik vind het niet altijd lekker, maar je doet het er mee. Ik eet het wel op. Niet klagen, daar zijn we mee opgevoed", zegt De Jong onder instemmend geknik van de jarige. De goede zorgen van welzijnsmedewerkster Shiva en haar collega-verzorgsters zal er ook aan hebben bijgedragen. Mientje de Keijzer is best blij dat ze de honderd heeft gehaald. Maar net als de andere dames is ze er niet trots op. Net als enkele andere honderdplussers in Hof Mondri aan heeft ze al een kind verloren - 'mijn zoon Kees, die wethouder in Middelburg en waarnemend bur gemeester in Vlissingen is ge weest'- en slechts een kleine fami lie over. De met tientallen jaren komende wijsheid, leerde haar: ,,Oud worden, is mooi. Oud zijn, is anders." IN DE REGIO Debat voor studenten Wijkspreekuur met gemeente en politie MIJN DORP, MIJN STAD WA Regel subsidie voor pot leeg is Marcel Modde Zierikzee De informatiebijeenkomst over de nieuwe regeling is donderdag om 19.30 uur in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. René Hoonhorst Middelburg 33 ilUmjiëfiU li fu 1v 1 f// De honderdjarige Mientje de Keijzer (r) wordt geflankeerd door Betsy Cijvat, Mien de Jong, Jans van Keulen en Pieternella Joosse (vrnl). Pieternella Wattel staat niet op de foto. foto dirkjan gjeltema MIDDELBURG In de Raadzaal van het Oude Stadhuis in Middelburg wordt vanavond gedebat teerd over diverse onderwerpen. Onder andere kli maatverandering, migratie, infrastruc tuur/transport en educatie komen aan de orde. Het debat is georgani seerd door de poli tiek en rechten ver eniging (PoLaw) van University Col lege Roosevelt. Ook studenten van de Hogeschool Zeeland zijn uitge nodigd. Het debat is in het Nederlands en voor iedereen toegankelijk. Te vens is er gelegen heid om vragen aan de politici te stellen. De deuren openen om 18.45 uur. MIDDELBURG In maart zijn er wijk spreekuren in Mid delburg. Inwoners kunnen vragen stel len aan de wijk agent, de buitenge woon opsporings ambtenaar of de wijkmanager van de gemeente. Vandaag is het spreekuur voor de wijken Nieuw Middelburg en Veersepoort- Klarenbeek van 9.30 uur tot 11.00 uur bij het winkel centrum aan de Fa zantenhof. De dorpsvereniging Sint Laurens houdt morgen een koffie ochtend waarbij Welzijn Middelburg, de dorpsagent, de boa en de dorps manager ook aan schuiven. De bij eenkomst is van 10.00 uur tot 12.00 uur in het Van Cit- tershoff. Morgen is er ook spreekuur voor inwoners van Middelburg Zuid: van 14.00 uur tot 15.30 uur in wijk centrum Palet. CALISTHENICSPARK ARNEMUIDEN De laatste twee maanden zijn regelmatig sportievelingen te zien in het nieuwe calisthenicsparkje aan de Steigerweg in Arnemuiden. Kees Asscheman van de Be woners Groep Arnemuiden (BGA) noemt de rekstokken en bruggen gekscherend 'martelwerktuigen'. Maar hij is heel blij dat de gemeente de suggestie van initiatiefnemer Luuc Dek ker overnam en de apparaten liet plaatsen op de plek waar vroeger een halfpipe stond. ,,De calisthenicsapparaten voor zien in een behoefte." Burgemeester Harald Bergmann opent het oefenparkje zaterdag om 13.00 uur officieel. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA AAGTEKERKE Verenigingsge bouw Amicitia, 14.00-16.30 uur: Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaarten en koersballen GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmerdor, 13.30-17.00 uur: Soosmiddag voor 50+ met bil jarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30-19.30 uur: Activiteitenavond jeugdnatuur club De Vleermuis voor kinde ren van 7 t/m 12 jaar KOUDEKERKE De Klimop, 14.00-16.00 uur: Middag voor sociaal contact, waar gehand werkt wordt; LTC De Stoof, 16.00-17.00 uur: Gratis bal- en slagvaardigheid- les voor basisschoolkinderen o.l.v. een tennisleraar MIDDELBURG Sportpark de Sprong, Aanloop 4, 09.00 12.00 uur: Tafeltennis voor se nioren (50+); Padma, Verwer- ijstraat 51, 09.00-17.00 uur: Expositie Thea van Soelen; Raadzaal Oude Stadhuis, 19.00-21.00 uur: Verkiezings debat 'Wat vinden studenten belangrijk voor de provincie Zeeland?'; Cinema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning 'Yomeddine' OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15-11.45 uur: Sport- dorp Oostkapelle organiseert Dynamic Tennis; 14.00-16.30 uur: Koersbal OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Gymnas tiek voor peuters vanaf 18 maanden; 10.15-11.45 uur: Spel- en sportmorgen voor 55+'ers VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur: Hand- werkcafé VLISSINGEN Woonzorgcen trum Scheldehof, 10.00-16.00 uur: Overdekte voorjaars- markt; Gymzaal Theo Thijs- sen, Troelstraweg 473, 16.00 uur: Kleutergym WESTKAPELLE Markt 65, 14.00-16.30 uur: Soos voor ouderen met o.a. koersbal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38