Werkstraf voor verspreiden pornofoto's ex Zeeuwen zijn trots op provincie, maar schamen zich ook een beetje Jeugddetentie na mislukte Rolex-truc 4 Ruim vijf kilometer zeewering langs dorp wordt straks breder en hoger Het gaat om de dijk tussen de Wil lem Annapolder en de sluizen bij Hansweert, over een lengte van 5,2 kilometer. De zeewering voldoet daar niet aan de nieuwe veilig heidsnormen. De eisen zijn daar extra hoog, omdat bij een overstro ming de gevolgen desastreus zijn. In Zeeland zijn alleen ter hoogte van de kerncentrale de veiligheids normen nóg strenger. Stabiliteit De dijk moet flink worden opge hoogd. Voor het grootste deel van het traject gaat dat om 2,20 of 2,80 meter erbovenop. Ook de zogehe ten binnenwaartse stabiliteit van de dijk is een probleem. De grond kan daar te makkelijk gaan afglij den, met alle risico's van dien. Waterschap en Rijkswaterstaat praten al sinds begin vorig jaar met de bewoners van Hansweert over wat de beste oplossing zou kunnen zijn. Vorig jaar oktober zijn daar voor diverse scenario's gepresen teerd. Toen werd al duidelijk dat er geen woningen hoeven te worden gesloopt voor de dijkversterking. Gisteravond werd, in het op nieuw volgepakte dorpshuis Kaj Munk, bekendgemaakt welke vari ant voor de dijkversterking de voor keur krijgt. Omdat het traject in middels is opgeknipt in vijf deelge bieden, gaat het in feite om vijf va rianten. Muurtje De Veerweg kan in haar huidige vorm worden behouden, zo bleek onder meer. Aan de binnenzijde van de dijk wordt, halverwege, een damwand geslagen en op de kruin komt een muurtje. Aan de andere kant, bij de Werfdijk, komt óf een damwand of een verruwd talud. Al- leen bij een damwand kan de Werf- dijk haar huidige breedte behou den. Langs de gehele Zeedijk wordt de dijk aan de binnenzijde versterkt door grond aan te vullen, in combi natie met een steunberm. Dat bete kent dat de dijk ongeveer 20 meter meer landinwaarts komt te liggen, wat mogelijk gevolgen heeft voor onder meer de speeltuin en de voetbalvelden. De weg moet eve neens worden verplaatst en komt bovendien hoger te liggen. Verder is er een oplossing nodig voor het gemaal Schore. Ter hoogte van het slibdepot is de oplossing relatief eenvoudig, door grond aan te vullen aan de zeezijde. Het binnentalud blijft daar onaan getast. Langs het kanaal is de in- greep ook bescheiden. Naar ver wachting neemt het algemeen be stuur van waterschap Scheldestro- men op 8 mei een besluit over het zogeheten voorkeursalternatief. Het waterschap hoopt in juni dui delijkheid te krijgen over de finan ciering. Met het project zijn tiental len miljoenen euro's gemoeid. Het Rijk betaalt daarvan in principe 90 procent. Inspraak Ook volgen er diverse inspraakpro cedures, onder meer over de mi lieu-effectrapportage, het project plan in het kader van de Waterwet, het bestemmingsplan en een aantal vergunningen. De uitvoering is voorzien in de periode 2021-2024. MIDDELBURG Wegens het ver spreiden van pornografische foto's van zijn jonge ex-vriendin is de 38-jarige Goesenaar I. de G. gisteren veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur en één dag hechtenis. Dat is 40 uur werkstraf minder dan de officier van justitie twee weken geleden had geëist. De rechtbank acht bewezen dat 55 van de ruim 200 foto's waren gemaakt toen het slachtoffer 17 jaar en dus minderjarig was. Dat leidt de rechtbank af uit aan de fo to's gekoppelde data. Strafverzwarend Volgens de man klopten de data niet, omdat zijn toestel niet goed was ingesteld. Hij zou bewust pas zijn begonnen met het maken van de foto's na haar achttiende ver jaardag. Dat gelooft de rechtbank niet. Voor de wet vallen deze foto's in de categorie kinderporno. Nadat de vrouw de relatie met De G. had verbroken, stuurde hij, om haar te straffen, de foto's naar een andere voormalige vriend van vrouw. Die vertelde het meisje dat Goesenaar maakte foto's toen het slachtoffer 17 jaar en dus minderjarig was hij de foto's had ontvangen. Zij deed vervolgens aangifte bij de politie. Het feit dat verdachte de afbeeldingen niet alleen in bezit had, maar ook - weliswaar maar naar één persoon - heeft ver spreid, acht de rechtbank strafver zwarend. De duinen en het strand, hier bij Zoutelande, daar zijn Zeeuwen trots op. archieffoto lex de meester Dat blijkt uit onderzoek van I&O Research naar het regio- en provin- ciegevoel onder bijna 25.000 Neder landers. Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van de NOS en de regionale omroepen. Na de Friezen zijn de Zeeuwen het meest trots op hun provincie. Daarna volgen de Drenten en de Groningers. Zeeuwen zijn vooral trots op de natuur en de nuchter heid. Het minst trots zeggen ze te zijn over humor en de band Racoon (beide 1 procent), Bl0f (3 procent) en hard werken en gemeenschaps zin (beide 5 procent). Ook eten en specialiteiten (mosselen, oesters en zeekraal) en de taal/dialect kunnen Zeeuwen niet warm maken voor hun provincie. Op de vraag 'Wie is voor u de grootste provinciegenoot?' kunnen vooral Friezen en Zeeuwen een antwoord geven. In Zeeland wordt Michiel de Ruyter door 45 procent genoemd. In Friesland wordt Grutte Pier als de grootste Fries ge noemd door 36 procent van dege nen die iemand konden noemen. 'Bekrompen' Zeven op de tien Zeeuwen zegt zich nooit voor de provincie te schamen. 26 procent doet dat 'soms een beetje' en 4 procent 'soms zeer'. Ze geven onder meer als re den: 'bekrompen, niet openstaand voor nieuwe ideeën of buitenlan ders' en de 'ons kent ons mentali teit van sommige kerkelijke stro mingen'. Ook wordt het dialect ge noemd. Onderzoekers tekenden onder meer de volgende reactie op: ,,Ik vind het vooroordeel-bevesti gend, en zeker niet mooi klinken". De rechtbank in Middelburg legde naast bovengenoemde straf ieder een voorwaardelijke straf op van twee maanden. De 19-jarige S.R. uit Breskens moet tevens bijna 1700 euro schadevergoeding aan één van de slachtoffers betalen. De mannen hadden vergeefs geprobeerd een Belgische hor loge-verzamelaar geld af te trog gelen nadat ze hem met een ad vertentie voor een Rolex hadden gelokt. Daarbij had R. een schot met een drukpistool gelost. Het tweetal hoorde ook bij een groepje dat een half jaar later, in oktober vorig jaar, bij Breskens twee man nen in een busje hadden tegenge houden. Dat leidde tot een vecht partij waarbij R. het slachtoffer onder meer een gebroken jukbeen had geslagen. Zijn medever dachte, de 22-jarige Oostburger V.M., had zelf niet geslagen, maar werd wel schuldig bevonden aan betrokkenheid bij het incident en aan verboden wapenbezit. dinsdag 12 maart 2019 Dijk neemt hap uit Hansweert De komende dijkversterking zal een zware wissel trekken op Hansweert. ,,We staan voor een aanzienlijke opgave", zei pro jectleider Bert Kortsmit gisteren op een informatiebijeenkomst voor bewoners. ,,Dit gaat ieder een merken." Rolf Bosboom Hansweert Na de Friezen zijn de Zeeuwen het meest trots op hun provin cie. Ze roemen zee, kust en dui nen, zijn fier op de nuchterheid en zien Michiel de Ruyter als hun grootste provinciegenoot. Maar een deel schaamt zich ook een beetje. Jeffrey Kutterink Vlissingen Twee jonge Zeeuws-Vlamingen die waren betrokken bij bedrei ging en een poging tot diefstal in Sint Anna ter Muiden en een mishandeling in Breskens zijn gisteren veroordeeld tot zes en vijf maanden jeugddetentie. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36