Zeelandaevoe 'Verklikkerplaat opspuiten of wegbaggeren is geen optie' Grevelingenbrug is aan reparatie toe 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column Vraag Zeeuwen wie hun grootste provinciegenoot is en bijna de helft staat met de mond vol tanden. Dat had de eerste zin kunnen zijn van een nieuwsbe richt over het onderzoek dat de NOS en de regionale omroepen hebben uitgevoerd naar het provin- ciegevoel van de Nederlanders (zie pagina 4 van het Zeeuwse katern vandaag). Niet echt een sexy begin, natuurlijk. (Ik vrees dan ook het ergste voor deze column. Misschien bent u al afgehaakt). Maar een feit is dat 48 procent van de Zeeuwen niemand weet te noemen als ze die vraag krijgen voorgelegd. Van de 52 procent die wél iemand wist te ver zinnen, noemt bijna de helft Mi- chiel de Ruyter. Hij staat dus niet eerste maar tweede, achter nie mand. Derde (en niet tweede) staat An nie M.G. Schmidt, met 2 procent van de stemmen, of liever 1 pro- cent, want 2 procent van ruim de helft is 1 procent van alle Zeeuwen. Dat maakt mij razend nieuwsgierig naar de namen die zijn genoemd door 46 procent van de ongeveer 650 Zeeuwen die wel iemand wis ten te verzinnen. Zeg dat ongeveer dertien mensen op Annie M.G. Schmidt hebben gestemd, dan moeten er nog minstens 27 maar mogelijk zelfs 250 anderen zijn ge noemd. Wie? van zo'n kulonderzoek. Zo blijkt dat Zeeuwen het vaakst de zee, de kust en de duinen noemen als iets waar ze trots op zijn. Maar die staan in Noord- en Zuid-Holland ook op één. En in Zeeland schaamt men zich het meest over de mentaliteit van de provinciegenoten, in aan merking genomen dat 68 procent van de Zeeuwen zich helemaal niet schaamt over iets van de eigen pro vincie. Zucht. En nu we het er toch over hebben: 53 procent van de Zeeuwen voelt zich meer met Ne derland verbonden dan met Zee land. nooit meer antwoord geven als we een onderzoek als dit op internet tegenkomen of ervoor worden ge beld? En dat we er nooit meer een artikel aan wijden? Sorry voor deze column. Ik vrees het ergste voor deze column DE STELLING Vandaag: Er kunnen nog best wat toeristen bij in Zeeland Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Ballonverbod in vier Zeeuwse gemeenten Vergeefse zoektocht naar hertje in kanaal MIDDELBURG Interim-directeur Intervence benoemd Eind vorige week voltrok zich een drama op de zandplaat. Een vrouw en een hond verdronken. De plaat is honderden meters lang. Maar is er sprake van springtij, harde wes tenwind en extreem hoog water, dan verdwijnt die razendsnel on der water. Dat was donderdag het geval. Maar de plaat verplaatst zich voortdurend, zegt Gerard Rabe- link, burgemeester van Schouwen- Duiveland. ,,Een paar jaar geleden kon je er alleen vanuit Renesse op, maar sinds enkele jaren ook vanaf Haamstede. Dat is het dynamische van de natuur. Maar dat maakt het dus onmogelijk de boel op te spui ten of weg te baggeren. En borden, die zijn binnen de kortste keren weggespoeld." Mannetje Rabelink heeft gisteren overlegd met politie, KNRM, Veiligheidsre gio, Reddingsbrigade en strand tenthouders. ,,We denken dat we niet veel kunnen doen om de waarschuwingen te optimaliseren. Op het bord staat nu een mannetje met zijn armen omhoog. Mis schien kan dat wat indringender. Verder blijft het betreden van de zandplaat ieders eigen verant woordelijkheid." Assen en lagers in de Grevelingen- brug bij Bruinisse zijn zó bescha digd, dat ze dringend vervangen moeten worden. Dat gebeurt in september. De brug en sluis zijn dan maximaal negen dagen afge sloten. Het liefst zou Rijkswaterstaat, de beheerder van de brug, de manke menten al sneller willen verhel pen. Maar vanwege de voorberei dingstijd en met het oog op het ko mende recreatieseizoen, zijn de herstelwerkzaamheden over de zo mer getild. Wel neemt Rijkswaterstaat maatregelen. Zo controleert ze maandelijks of assen en lagers nog goed genoeg functioneren. Om deze niet te zwaar te belasten, wordt de brug bij windkracht zes of hoger de komende maanden niet meer bediend. Momenteel is dat nog bij windkracht zeven of hoger. Tijdens die controles kunnen schepen tijdelijk geen gebruikma ken van de sluis. ,,Maar dat duurt niet zo lang", licht een woordvoer der van Rijkswaterstaat toe. Anders is dat bij de werkzaam heden in september. De brug is dan - maximaal negen dagen - niet beschikbaar voor wegverkeer en de sluis is gestremd voor scheepvaart verkeer. De bypass is voor auto's wel beschikbaar. dinsdag 12 maart 2019 Excuus. Ik word een beetje melig Kunnen we afspreken dat we Reageer op pzc.nl Gisteren: Een keer per jaar een storm is meer dan genoeg 1161 reacties TOOS EN HENK tsOEN MEE AAN C>E WEEK 20N&ER VLEES VLISSINGEN In vier van de dertien Zeeuwse gemeenten is het verboden om ballon nen op te laten. Dat zijn er twee keer zoveel als een jaar geleden. Dat blijkt uit cijfers die Stich ting De Noordzee giste ren heeft gepubliceerd. De gemeenten waar het verbod geldt, zijn Middel burg, Goes, Noord-Beve land en Reimerswaal. Hulst kent een ontmoedi gingsbeleid. Volgens Stichting De Noordzee zijn ballonnen schadelijk voor natuur en milieu. Landelijk hebben 59 ge meenten een ballonver bod. Dat waren er vorig jaar nog 19. SAS VAN GENT Brandweerduikers heb ben gisteravond in het Kanaal van Gent naar Terneuzen gezocht naar een hertje. Dat werd niet gevonden. De melding dat het dier in het water lag, kwam rond 19.00 uur. Naast de brandweer rukte ook Rijkswaterstaat uit met een boot (foto). Aan boord waren ook mensen van faunabeheer met een verdovingspistool. Het dier werd echter niet gevonden. Rond 20.30 uur werd de zoekactie gestaakt. Jeugdzorginstelling In tervence heeft Gert Ca- zemier aangesteld als tijdelijk opvolger van di recteur Nelleke Groene- wegen. Zij vertrok nadat de ge meenten en het Rijk in grepen bij Intervence uit onvrede over het functioneren van de in stelling voor jeugdbe scherming en jeugdre classering. Cazemier werkt bij ad viesbureau BMC. Hij heeft diverse bestuurs functies vervuld in vooral de jeugdzorg. Het waarschuwingsbord bij de duinovergang van het Watergat. De pictogrammen nog iets in dringender tekenen. Meer kun nen instanties niet doen om de veiligheid van de Verklikkerplaat bij Renesse te vergroten, con cluderen zij na een lange verga dering. Wendy Wagenmakers Renesse Michiel Bouwman Bruinisse EEN KALFSLAPJE IS MAAR HEEL KORT VLEES ©EWEEST.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2