Van Dongen is schaamteloos geestig 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Bid voor mij Altijd maar die Noord/Zuidlijn in de media. Waar blijft berichtgeving over een nieuwe zeesluis bij Terneuzen? En een verslag van een festival met piratenmuziek, net als van Pinkpop en Lowlands? Özcan Akyol onderzoekt de mediakloof voor de NTR. De populariteit van De Luizenmoeder is op z'n retour, iets anders is er niet van te ma ken als je de kijkcijfers bestudeert. Waar de scores in het eerste seizoen week na week de hemel in schoten, gaat het nu de andere kant op: van 4,2 naar 3,5 naar 3,1 naar nét geen 3 miljoen in vier weken tijd. Het uitgesteld kijken trekt de boel nog een beetje op, maar ook daar is de daling met een paar honderdduizend per week zicht baar. Voor de goede orde: het zijn nog steeds on gelofelijke aantallen, waar een zender als SBS 6 hooguit aan kan tippen als de kijkcijfers van alle shows op een avond bij elkaar worden opgeteld. Maar dat er iets aan de hand is, ziet een kind. Komt het door de concurrentie op andere zen ders? Hebben Diederik Ebbinge en Ilse Warringa zich in interviews net iets te vaak neerbuigend uitgelaten over het succes en de politiek incor recte kant van de serie? Zijn de afleveringen ge woon minder dit seizoen? Als ik naar mezelf kijk, is het iets anders. Wij zitten thuis nog steeds elke week met z'n allen klaar, kinderen incluis, maar hard gelachen zoals in het eerste seizoen wordt er zelden. De verras sing is eraf, zo simpel is het. We kennen de perso nages, kunnen de grappen redelijk invullen, zien ze soms zelfs aankomen. Het shockeffect van vo rig jaar is weg. Niemand valt meer van zijn stoel als juf Ank bot en politiek incorrect reageert op een verdrietige leerling. Neem de aflevering van afgelopen zondag. Her kenbare situaties te over, zoals de stress om de schoolfotograaf- andere kleren halen thuis - en kinderen en leerkrachten die 'in het zonnetje' worden gezet, oftewel 'positive feedback' in het managementjargon van Anton. Hoe Ank en Helma elkaar op studiedag snerend de maat na men, was heerlijk om te zien. Maar vernieuwend was het natuurlijk niet. Ook de sullige manier waarop Anton erbij stond, kon je als kijker uitte kenen. Ik blijf kijken omdat ik het razend knap vind hoe de makers in elke aflevering de tijdgeest we ten te vatten en links of rechts en behoudend of progressief een spiegel voorhouden. Om onder tussen ook de kleine, ongemakkelijke menselijke interactie middels een kopje Senseo-koffie feil loos te vangen. Maar personages als zweverige Nancy en hypercorrecte Karel zijn mij inmiddels net iets te karikaturaal en sommige situaties wor den wel heel hysterisch uitvergroot. Als positieve feedback wil ik daarom graag in Antons zonnetje meegeven dat de beslissing om na dit seizoen te stoppen, het beste scenario is dat ze kunnen bedenken. Quote van de dag Prijs voor Guus Meeuwis John Mayer komt naar Ziggo Dome CABARET Ze is onlangs 60 geworden, de leeftijd waarop je volgens Le- nette van Dongen de schone schijn niet meer behoeft op te houden. En dus toont de cabare tière zonder gêne haar lillende armspieren en rollende vet- schort: een mooi staaltje exhibi tionisme, druipend van de zelf spot. Want hoezeer ze het thema van het ouder worden ook ern stig neemt, ze schatert steevast om zichzelf en haar medemens. In Paradijskleier (verwijzend naar de mens die zijn eigen be staan wenst te boetseren) balt ze al haar kwaliteiten samen in een twee uur durende voorstelling: interactie met het publiek, ont roerende liedjes en de vertelling die ze subtiel, dan weer heftig door haar twaalfde show weeft. Het aangename van haar hui dige leeftijd is dat 'je je niet meer beter hoeft voor te doen dan je bent.' Als ze een mooi jurkje past en 'eruitziet als de moeder van de bruid, geiler wordt het niet': jammer dan. Targets, focus, de tox, low carb-diëten... Donder toch op met dat modieuze ge neuzel van al die 'deugmensen'. Van Dongen zet daar de terug keer naar de eenvoud tegenover. Genieten van een fietstocht (op een e-bike, dat spreekt), van bloeiende bloemen, het zilveren zonlicht op het waterZe werkt volop aan haar nieuwe carrière: 'een leuke oude vrouw wor den...', niet gehinderd door de mores die de zogenaamd be daagde leeftijd met zich mee brengt. Sterker: ze vindt het heerlijk dat ze in de herfst van haar leven is beland. Tijdens Paradijskleier meldt ze bijna achteloos dat dit haar laatste show is. De eenzaamheid op het toneel, de drukte van tournees Gelukkig is de twijfel in haar stem voelbaar. Lenette van Don gen in deze vorm heeft ons nog veel te zeggen en laat ons vooral onbedaarlijk lachen. Bovenal om onszelf. —Arno Gelder en redacteur van het NOS Journaal belde Özcan Akyol, voor commentaar op een actuele kwestie. De schrijver en columnist van deze krant voerde een voorgesprek met de journalist, die besloot dat ze 'Eus' graag spre kend in de bulletins wilde hebben. Akyol: „Ze vroeg waar ik woonde. In het oosten, antwoordde ik." De NOS-redacteur: „Ah, in Oost. Prima, we komen er zo aan." Akyol: „Nee, niet in Amster dam-Oost, maar in het oosten van het land." De redacteur: „Oei, dat is te las tig. Sorry, maar we zoeken toch nog even verder." Waargebeurd, vertelt Akyol meesmuilend, in een koffietent op de Brink in zijn woonplaats Deventer. In de driedelige NTR- documentairereeks Eus in Medi aland probeert Akyol vanaf van avond de mediakloof tussen de Randstad in het algemeen en Amsterdam in het bijzonder met de rest van het land in beeld te brengen. Daarvoor neemt hij allereerst de Westerscheldetunnel naar Ter- neuzen, waar communicatieadvi seur Joke Naughton haar verba zing uitspreekt over het gebrek aan landelijke media-aandacht voor de nieuwe zeesluis die bij die stad komt. Vooral omdat ze geen actualiteitenprogramma of Feedback —Zanger Justin Bieber worstelt met depressies en vraagt op Instagram steun van zijn fans dinsdag 12 maart 2019 PC MUZIEK Guus Meeuwis heeft de Len- naert Nijgh Prijs 2019 voor beste tekstdichter ge kregen. Frank Helmink, direc teur Buma Cul tuur: ,,Met zijn herkenbare en tot de verbeel ding sprekende teksten raakt hij jong en oud." MUZIEK John Mayer geeft op 9 okto ber een concert in de Ziggo Dome in Am sterdam. De kaartverkoop begint vrijdag. De gitarist en singer-songwri ter uit de VS be gint zijn tour op 1 oktober in Stockholm. Lenette van Dongen, Paradijs- kleier, tournee t/m juni 2019 Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28